5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartHomeBerke Koçyiğitoğlu: Marriage Story Film Eleştirisi

Berke Koçyiğitoğlu: Marriage Story Film Eleştirisi

Marriage Story, Noah Baumbach tarafından yazılıp yönetilen ve boşanma sürecinden geçen bir çiftin kurdukları aileyi ayakta tutmak için verdiği çabayı konu alan 2019 yapımı Netflix filmidir. Başrollerde Scarlett Johansson ve Adam Driver, yardımcı rollerdeyse Ray Liotta ve Laura Dern gibi isimler bulundurmakla beraber, 2020 Akademi Ödüllerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır

Charlie ve Nicole Barber çifti (Adam Driver, Scarlett Johansson), birbirlerine karşı küçük tahammülsüzlüklerin birikimi ve ciddi fikir ayrılıklarından dolayı zorluklar yaşamaktadırlar. Aile terapisinden fayda göremedikten sonra Nicole’ün ilk adımı atmasıyla boşanma süreci başlar. Charlie ilk başta bu süreci sakince halletmek istese de Nicole’ün avukatı Nora Fanshaw’ın (Laura Dern) agresif hamleleri sonucunda kendi de agresif bir avukat olan Jay Marotta’yla (Ray Liotta) anlaşır ve çiftimiz paraları büyük ölçüde kaybetmekle kalmayıp, eskisinden de mutsuz oldukları bir duruma düşerler. Boşanma sürecinin bitiminden bir süre sonra Charlie, Nicole’ün filmin başında terapistlerinin ricasıyla yazdığı, notları okur ve yaşananlardan büyük bir pişmanlık duyar ve Nicole bu ana şahit olur fakat bu mevcut durumu değiştirmez ve hayatlarına devam ederler.

Bu filmi diğer boşanma veya aşk temalı filmlerden ayıran en önemli özelliği, izleyiciye iki tarafın da dünyalarını ve düşüncelerini tüm objektifliğiyle ve gerçekçiliğiyle göstererek karakterlere boyut ve derinlik katması. Böylece film daha geniş bir izleyicisini yakalamakla beraber, izleyicilerin karakterlerle empati kurmasını kolaylaştırmıştır. Filmdeki gerçekçi atmosfer ve karakterlerimizin, birbirlerine karşı olan hislerine rağmen, yavaş yavaş üst üste gelen anlaşmazlıklar ve tartışmaların yarattığı gerginliği tüm saflığıyla göstermekten çekinmemesi de filmi özel yapan bir husus. Bunların Adam Driver ve Scarlett Johansson’un müthiş performanslarıyla birleşmesi sonucu film izleyiciye derdini rahatça anlatabiliyor ve karakterlerin yaşadığı duyguları izleyiciye de hissettirebiliyor. Filmin alıştığımız mutlu sonlardan ziyade karakterlerin mevcut durumlarını kabul ederek hayatlarına devam etmesini görmek de güzel bir detaydı.

Yönetmen Noah Baumbach, verdiği bir röportajda kadrajların en boy oranlarını, karakterlerin yüzlerine odaklanmak için, standart oran olan 1.85 ten 1.66 ya düşürmüştür. Ayrıca filmde sinematografinin, yaşanan olayların etkilerini vurgulamak için kullanma tercihinden dolayı sinematograf Robbie Ryanı takdir etmek lazım. Filmle ilgili son bir detay vermek gerekirse; Noah Baumbach, verdiği başka bir röportajda, filmin senaryosunu yazarken kendi boşanma hikayesinden ilham aldığından bahsetmiştir. Filmdeki tüm unsurları göz önünde bulundurunca bunların uyumlu bir şekilde çalışmasını iyi bir şekilde açıklıyor.

Berke Koçyiğitoğlu / 19.12.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular