14.9 C
Hamburg
Sonntag, Juni 13, 2021
StartHomeYağmur'un anısına "Güvenli Liman" projesi ödül kazandı

Yağmur’un anısına „Güvenli Liman“ projesi ödül kazandı

ALMANYALILAR – Hamburg’da „Yağmur’u Anma Vakfı“ tarafından organize edilen ve bu yıl beşinci kez 2000,- avro ödül verilen, „Çocuk Korumada Sivil Cesaret – Yagmur’u Anma Ödülü 2020“ veriliyor. Kurucu Michael Lezius, „Anma Ödülü ile, çocuk koruma veya çocuğun çıkarlarına yönelik tehditlere işaret etmekten çekinmeyen veya çocuk koruma ve çocuk haklarını cesurca savunan kişi ve kurumları onurlandırıyoruz.“ dedi.

Geleneksel hale getirilen ve bu nedenle 2020 Yağmur’u Anma Ödülü için internet yoluyla başvuruda bulunan çok sayıda proje çalışmaları değerlendirildi. Altı üyeli vakıf jürisinin yanı sıra, St Michaelis Kilisesi Baş Pastörü Helge Adolphsen, Prof. Dr. Jur. Ludwig Salgo, Goethe Üniversitesi Frankfurt Main, André Trepoll, CDU, Hamburg Vatandaşlık Başkan Yardımcısı ve Dr Isabella Vértes-Schütter, MDHB, SPD, Ernst-Alman-Tiyatro direktörü projeleri tek tek değerlendirip ödülün „Sicherer Hafen -Güvenli Liman“ adlı projeye verilmesine karar verdi.

Ödüle layık görülen „Güvenli Liman“ projesi kapsamında hamile kadınlara ve çocuklarını dünyaya getirdikten sonra 20 aylık bir süre içinde çocuğun bakımında eşlik ederek yardımcı olunuyor. Ailelere ebe ve çocuk hemşirelerinden oluşan bir ekip yardımcı oluyor. Değişik yeni davranışların yanı sıra, ebeveynler bebeklerini daha iyi anlamak ve hassas bir şekilde bebeğin davranışına yanıt vermeyi öğrenmek için yardıma ihtiyaç duyulduğunda yardım sunuluyor. 2020 Yağmur’u Anma Vakfı tarafından 2.000,- avro’luk ödül çocuklara yardım projesine verildi.

Hamburg’da 2013 yılında ailesi tarafından öldürülen üç yaşındaki Yağmur’un ölümü Hamburg halkını derinden sarsmıştı. Minik kıza annesi Melek Y. (27) devamlı taciz, işkence ettiği ve baba Hüseyin Y’nin (25) ihmali yüzünden ölmüştü. Mahkemeye taşınan küçük masum kızın ölümü ile ilgili görülen davada, baba Hüseyin Y. 4 yıl 6 ay hapis cezası ve anne Melek Y. ise ömürboyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Henüz daha 3 yaşındayken bakıcı aile ve kendi ailesi arasında gelip giden minik Yağmur gençlik dairesi tarafından da olaya gerekli hassasiyetin gösterilmediği de neden olduğu ileriye sürülmüştü. Böylece küçük Yağmur gibi çocukların şiddete maruz kalmamaları ve çok önceden gerekli önlemlerin alınması için çaba harcanıyor.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular