27.1 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartGesundheitApothekeMaske dağıtımında ırkçılık mı, yanlış bilgi mi?

Maske dağıtımında ırkçılık mı, yanlış bilgi mi?

ALMANYALILAR – Dünden beri sosyal medya platformlarında bir paylaşım dolaşıyor. Altona’da bir eczanede 80 yaşında bir Türkiyeli, Alman hükümetinin kronik rahatsızlıkları ve sürekli hastalıkları olanlara ilk etapta dağıttığı üç adet bedava maskesini almak için Altona’nın en eski eczanelerinden biri olan “Einhorn Apotheke”ye gidiyor. Eczacıya ehliyetini gösteren 80 yaşındaki şahıstan kimlik ibraz edilmesi isteniyor. Ehliyetinin kabul edilmediğini gören şahıs üşenip zorsunmaksızın eine gidip TC. pasaportunu getirip gösteriyor.

Sosyal medyadaki ifadeye göre eczane elemanı maskelerin sadece Alman vatandaşları için dağıtılacağını ifade edip, maskelerini Türkiye’den almasını tavsiye ediyor. Bunun üzerine başka bir eczaneye giden 80 yaşındaki Türkiyeli şahıs burada sorunsuz maskelerini alıyor.

Hamburg’un en eski ve köklü, çok kültürlü semti olan Altna’da böyle bir olayın yaşanabileceğine ihtimal vermeyip ALMANYALILAR olarak adı geçen eczaneyi aradık. Einhorn Apotheke’nin sahibi Dr. Hella Dierking ile olayı derinlemesine konuştuk.

Einhorn Eczanesi’nin sahibi Dr. Hella Dierking ile olayı derinlemesine konuştuk.

Dr. Dierking gelişmelerden üzüntü duyduğunu üç nesildir adı geçen eczaneyi işlettiklerini böyle çirkin bir ithamla karşılaştıkları için üzüntü duyduğunu ifade etti. Altona’da hizmet veren bir eczane olarak Altona semtinde oturan hasta ve yaşlıları ilk etapta düşünmek zorunda olduklarını, ikametgah ibraz edebilecek belgeye ihtiyaçlarının olduğunu, bunun Türk pasaportunda olmayıp kimliklerinde olduğunu, hastalık sigorta kartının da adres olmadığı için yeterli olmadığını, kimlik kartı veya ikametgah ilmuhaberinin yeterli olacağını belirtti. Altonalı bir eczane olarak ilk önce Altonalıları düşünmek zorunda olduğunu belirten Dr. Dierking toplumu ayrıştırmanın, hele böylesine gerçek olmayan bir suçlamayla saldırmanın kimseye bir faydası olmayacağını, nasıl bir semtte kimlere hizmet verdiklerini çok iyi bildiklerini ve bundan mutlu olduklarını söyleyerek kesinlikle ırkçı ve ayrımcı olmadıklarını, Türkiyeli elemanı dahi olduğunu, iddiaların asılsız olduğunu ifade etti. Eczanede son üç gündür 2700 adet maske ücretsiz ihtiyacı olan insanlara dağıtıldı.

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Apotheke am Lohmühlenpark’ın sahibi Türkiyeli İlker İşkin ırkçılık söylemini bir yana bırakılarak eczane çalışanının çok yanlış davrandığını, artık sosyal medya çağında yaşadığımızı, birkaç avro için böyle bir olayın yaşanmaması gerektiğini, bir eczane çalışanının maskeye devamlı müşterilerinden bağımsız kimlerinin ihtiyacı olup olmayacağını aşağı yukarı kestirebileceğini, bu konuda kendilerinin çok daha cömert olduğunu, kimlik, pasaport, ikematgah ilmuhaberi gibi gereksiz bürokrasiye yer vermediklerini belirtti.

17.12.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular