27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeBM, İran’da muhalif gazeteci Zem’in idam edilmesini kınadı

BM, İran’da muhalif gazeteci Zem’in idam edilmesini kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İran’da rejim muhalifi Amednews haber sitesinin editörü Ruhullah Zem hakkında verilen idam cezasının infaz edilmesini kınadı.

Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, „Aktivist ve Amednews Telegram kanalının kurucusu Zem’in 12 Aralık’ta infaz edilmesinden dehşete düştüm.“ ifadesini kullandı.

Zem’e idam cezası verilip asılarak infaz edilmesinin, „işkence altında alınan zorla itirafların“ bir örneği olduğunu belirten Bachelet, Zem’in İran toprakları dışında yakalanmasının bir „kaçırılma“ anlamına gelebileceğine işaret etti.

Bachelet, Zem’in adil yargılanmadığına dair ciddi endişeleri bulunduğunu vurguladı.

„İran’daki pek çok aktivist ve protestocu, uluslararası standartlara uymayan yargılamaların ardından uzun süreli hapis cezalarına veya insan haklarını kullandıkları için ölüm cezasına çarptırıldı.“ uyarısında bulunan Bachelet, tüm bunların İran’ın uluslararası yükümlülüklerinin ciddi ihlali anlamına geldiğinin altını çizdi.

Muhalif gazeteci Zem’in infaz edilmesini kınayan Bachelet, İran hükümetini, „insan haklarını kullandıkları için keyfi olarak gözaltına alınanların tamamını derhal serbest bırakmaya“ çağırdı.

Bachelet, „her türlü koşul altında“ idam cezasına karşı olduğunu kaydetti.

Özel Raportörler de kınadı

BM İnsan Hakları İran Özel Raportörü Cavid Rehman ile BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Zem hakkında verilen idam cezasının infaz edilmesini kınadı.

Açıklamada, Zem’in infazı, „vicdansızlık“ olarak nitelendirildi ve bunun İran’ın uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerinin ciddi ihlali olduğu vurgulandı.

İnfaza giden yol

Açılımı, „bilinçlendirme, mücadele, demokrasi“ olan Amednews, 2015’te sosyal paylaşım uygulaması Telegram üzerinden faaliyete başlamıştı.

Rejim muhalifi haberlerle öne çıkan ve kısa sürede 1 milyondan fazla takipçiye ulaşan hesap, yaklaşık 2 yıl sonra kapatılmıştı.

Ruhullah Zem editörlüğündeki haber sitesi, daha sonra yayınlarına Sedaimardom (Halkın sesi) ismiyle devam etmişti.

Zem’in „devrim karşıtı faaliyetler yürüttüğü“ gerekçesiyle Ekim 2019’da gözaltına alındığı ve İran’a getirildiği açıklanmıştı.

Devrim Mahkemesi, haziranda Zem’i „yeryüzünde fesat çıkarmak“ suçlamasıyla idama mahkum etmişti.

Fransa’nın Tahran Büyükelçisi, İran Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Fransa’nın İranlı muhalif gazeteci Ruhullah Zem’in idam edilmesini kınaması üzerine Fransa’nın Tahran Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Fransız Büyükelçi’ye söz konusu kınama nedeniyle Tahran yönetiminin itirazı iletildi.

Sabah saatlerinde, Avrupa Birliği’nin (AB) gazeteci Zem’in idam edilmesini kınaması nedeniyle birliğin dönem başkanı olan Almanya’nın Tahran Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığına çağırılmıştı.

İran’da muhalif gazeteci Zem idam edildi

İran’da rejim muhalifi Amednews haber sitesinin editörü Ruhullah Zem hakkında verilen idam cezası dün infaz edilmişti.

Devrim Mahkemesi, haziran ayında, Zem’i „yeryüzünde fesat çıkarmak“ suçlamasıyla idama mahkum etmişti.

AB’den idama kınama

AB’den yapılan açıklamada, Zem’in idamının „en sert şekilde kınandığı“ belirtilmişti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de ölüm cezasının her koşulda reddedilmesi gerektiğini ve İran yönetiminin Zem’e yönelik yargılamanın adil olduğunu ispatlaması gerektiğini ifade etmişti.

Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Alman hükümetinin, İran’da Zem’in idam cezasının infaz edilmesinden dehşete düştüğü belirtilerek, gazetecinin yakınlarına ve dostlarına başsağlığı dilenmişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı da „düşünce ve basın özgürlüğüne ağır müdahale“ yapıldığını savunarak idamı kınamıştı.

Avrupa-İran İş Forumu, İranlı gazetecinin idamı nedeniyle ertelendi

Avrupa-İran İş Forumu, İran’da rejim muhalifi gazeteci Ruhullah Zem’in idam edilmesinin ardından ertelendi.

Organizasyon komitesi, yazılı açıklama yaparak, 3 bin 300 kişi ve 40 ülkenin katılacağı 3 günlük iş forumunun ertelendiğini, forumun „yakın gelecekte“ yeniden düzenlenmesini beklediklerini duyurdu.

Forumun İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in açılış konuşmalarıyla başlaması planlanıyordu.

Geçen yıl „devrim karşıtı faaliyetler yürüttüğü“ gerekçesiyle „Fransa’dan kaçırılarak İran’a götürüldüğü“ belirtilen ve „yeryüzünde fesat çıkarmak“ suçlamasıyla idama mahkum edilen Zem’in önceki gün asılması nedeniyle Fransa, Avusturya, Almanya ve İtalya forumdan çekildiklerini açıklamıştı.

Avrupa Birliği (AB) de İranlı gazetecinin idam edilmesine tepki gösterdi. AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, idamı en şiddetli şekilde kınadıklarını belirterek, İran makamlarına uygun yargılama süreçlerine uyma çağrısında bulundu.

AB’nin geçen hafta kabul ettiği „Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi“ çerçevesinde İran’a yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı sorusunu yanıtlayan Stano, halihazırda insan hakları ihlalleri nedeniyle İranlı 82 kişi ve 1 kuruluşa yaptırım uygulandığını, üye ülkelerin başvurması ve kabul edilmesi halinde yeni yaptırım rejiminin de devreye sokulabileceğini söyledi.

Stano, İran ile küresel güçler arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmaya ilişkin 16 Aralık’ta Viyana’da düzenlenecek toplantının ise sanal ortamda yapılacağını, bir iptal veya erteleme bulunmadığını söyledi.

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular