10.4 C
Hamburg
Montag, Juni 14, 2021
StartGesundheitAdı tatlı ama gerçek yüzü acı hastalık: Çikolata Kisti!

Adı tatlı ama gerçek yüzü acı hastalık: Çikolata Kisti!

Çikolata Kistin varsa çikolata yeme!

ALMANYALILAR – İsmine bakıldığında pozitif çağrışım yapan ama kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biri olan, halk arasında “Çikolata Kisti” denilen Endometriozis Kistleri, iyi huylu olmalarına rağmen tedavi edilmediklerinde kadınların korkulu rüyası haline gelebiliyor. Koyu kıvamlı bir sıvı halinde olan, karın içinde yapışık hale bürünen ve genellikle 20 yaş altı kadınlarda görülen bu kistler, tedavi edilmediklerinde adet sancısından kısırlığa kadar çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. Birçok hastalıkta olduğu gibi “Çikolata Kisti”nde de erken teşhisin önemini vurgulayan Hamburglu Jinekolog ve Kadın Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özkan, ALMANYALILAR okurları için hastalık ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Almanyalılar: Çikolata Kisti nedir?

Dr. Hakan Özkan: Tıp dilinde Endometriozis dediğimiz Çikolata Kistleri, rahmin içinde, hamileliğin başlangıcından fetüsün rahme yerleşmesini sağlayan ve her ay regl dönemiyle birlikte vücuttan atılan endometrium tabakasının vücuttan atılamayıp karın içinde başka yerlerde bulunmasıyla oluşur. Endometriozisin yumurtalıklara yerleşmesi durumunda ise yumurtalık kisti oluşur. Kist içinde uzun zaman kalarak koyu ve yapışık hale gelen kan, çikolata kıvamını aldığı için de halk arasında Çikolata Kisti adını almıştır. En sık yumurtalıklar, insanda döllenmenin gerçekleştiği fallop tüpleri ve pelvisi örten dokuda görülür.

Çikolata Kisti en çok kimlerde görülür?

Bu hastalık her yaş grubundan kadınları etkilemekle birlikte en fazla doğum yapmamış kadınlarda ve 30’lu yaşlardaki kadınlarda görülen bir kadın hastalığı.

Çikolata Kisti neden oluşur? Sebep olan faktörler nelerdir?

Bilimsel çalışmalar hastalığın sebebini tam olarak ortaya koyamasa da çevresel faktörler, bağışıklık sorunları, adet kanının karın boşluğuna akması, genetik, doku farklılaşması, lenf sistemi ve kimyasalların bu hastalığa zemin hazırladığı tahmin ediliyor.

Bu hastalık her yaş grubundan kadınları etkilemekle birlikte en fazla doğum yapmamış kadınlarda ve 30’lu yaşlardaki kadınlarda görülen bir kadın hastalığı.

Çikolata Kisti ne şekilde belirti verir ve nasıl tanı koyulur?

Bu kistler hiçbir sorun çıkarmayabilir ama şiddetli kasık ve karın ağrıları, regl döneminde şiddetli ağrı, aşırı kanama, ağrılı cinsel ilişki gibi belirtilerle de karşımıza çıkabilir. Ağrılar artarak bel ağrısını da beraberinde getirebilir. Aynı zamanda kısırlık sebebi de olabilir. Kist, özellikle tüplerde ve yumurtalıklarda yapışıklığa sebep olarak yumurtayla spermanın buluşmasını bloke ederek kısırlığa neden olabiliyor. Kimilerinde limon büyüklüğünde, kiminde ise toplu iğne başı kadar olabilen bu kistler, regl döneminde sürekli yorgunluk, şişkinlik, gaz, idrarda yanma, kabızlık, ishal veya depresyon belirtileri de verebiliyor. Tedavi edilmeyen hastalık, ilerde daha ciddi sorunlara neden olabilir. Hastalığın belirtileri diğer bazı kadın hastalıklarıyla aynı olduğunda tanı koyma süreci zordur. Tanının kesin olarak koyulabilmesi için kan tetkikleri ve ultrasonografinin ardından patolojik değerlendirme yapılmalıdır. Bazı durumlarda hiç belirti olmadığı için kadınların her 6 ayda bir jinekolog muayenesine gitmesini tavsiye ediyorum.

Çikolata Kisti geç teşhis edilirse veya tedavi edilmezse ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Örneğin böbrek kaybı gibi çok ciddi sorunlara yol açabilir. Kistlerin iyi huylu olması, zararsız olmayacağı anlamına gelmez. Kistler, idrar yollarına giden borucuğa baskı yapıp daraltarak böbrek kaybına neden olabilir. Yumurtalık kapasitesi giderek azalır, yumurtlama ve yumurta kalitesi bozulur, tüp ile yumurtanın ilişkisi kesilir ve bu da gebe kalma oranını düşürür, kısırlığa kadar gidebilir.

Bu hastalığın tedavisi var mı? Varsa nasıl tedavi edilir?

Hastalığın tedavisi mümkün ama tedaviden sonra nüksetme olasılığı da maalesef var. Hastanın yaşı, durumu, kistlerin yapısı, dokulara verdiği zarara göre tedavi yöntemleri belirlenir. Çikolata Kisti çok fazla büyük değilse ilaç tedavisine veya hormon tedavisine başlanır. Östrojen seviyesini düşürücü tedaviler, aylık iğneler veya endometriozis hücrelerini baskılayıcı ilaçlar verilebilir. Ama kistler 4-5 santimden büyükse ve birden fazla yerde görülüyorsa ilaçla tedavi yetersiz kalabilir ve bu durumda cerrahi müdahale gerekir. Laparoskopik ameliyatlar sayesinde bu kistler kolayca alınabilir. Kistlerin son evresinde ise rahmin alınması söz konusu olabilir ama bu, özellikle hala üreme çağında olan hastalar için son çare olarak sunulur. Yani hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi de o ölçüde başarılı olur. Tıbbi tedavinin yanı sıra beslenme alışkanlıklarında da değişiklik yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Beslenmenin bu hastalıkla ne gibi bir bağlantısı var?

Birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da beslenme şekli önemli olabilir. Çikolata Kistine neden olan hormonlar için beslenme şekli önemli. Kistin tedavisinde östrojenin belirli oranda baskılanması gerekiyor ve bu duruma destek veren doğal besinlerin tüketilmesi tedavinin başarısı açısından önem teşkil ediyor. Çikolata ve şekerli gıdalar, karbonhidrat, et, buğday ve süt ürünlerinden uzak durmanın hastaların üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Bunların yerine bol meyve-sebze, özellikle domates, balık ve bol su tüketimi de çok önemli. Haftada birkaç kez yürüyüş, yüzme, yoga veya dans gibi aktiviteler hem sizi yaşama motive eder, kilo almanızı engeller, hem de hastalığın seyrini olumlu yönde değiştirebilir.

Teşekkürler.

14.12.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular