10.4 C
Hamburg
Montag, Juni 14, 2021
StartKulturBildungÇocuğun başarılı olması anadilini iyi öğrenmesinden geçer

Çocuğun başarılı olması anadilini iyi öğrenmesinden geçer

ALMANYALIMAR – Almanya Schleswig – Holstein Eyaleti Pinneberg’de yıllardır eğitime katkı sunan ve çocukların iyi eğitimli yetişmesini istediği için 30 yıldan fazla gönüllü derneklerde çalışan Pinneberg Türk Veliler Birliği (PTVB) Başkanı Sema Baki Scheib, velileri çocuklarını eğitim konusunda desteklemeye çağırdı. Şu anda korona pandemisinden dolayı çocukların velilerine eğitim konusunda çok daha fazla ihtiyacı olduğuna işaret etti.

Pinneberg’de resmi kayıtlı olarak 26 yıldır PTVB olarak eğitim konularında yardımcı olunduğunu belirten Sema Baki Scheib, „Bu derneği çocuklarımızın eğitimi alanında çok daha başarılı olmaları amacıyla kurduk ve elimizden gelen yardımı çocuklarımız için yapıyoruz. Küçük çocuklarımıza önce mutlaka evde hangi dil konuşuluyorsa, örneğin Türkçe konuşuluyor ise çocuğa önce veli Türkçe öğretmelidir. Çünkü eğitimin temeli anadili ile atılır sonra diğer diller gelir. Çocuk büyüdükçe anadilini öğrenir ve konuşur. Dolayısıyla anadilini çok iyi bilen çocuk yuvaya gitmeye başladığında Almanca dilini hızlı ve doğru olarak kullanır. Sonra okula başladığında iki dili iyi konuşur oluyor. Elbette okulda zamanla İngilizce ve başka dilleri de seçerek eğitimine ilave edecektir. Ayrıca çocuklar küçük yaşlarda sorunsuz 10 dile kadar öğrenebiliyor. Türçe – Almanca iki dilli yuvalar ve okul sınıfları var. Çocuk küçük yaşta ne istediğini bilemez bunun için veli çocuğunu güzelliklerle yönlendirmelidir. İlerisi için eğitimin temelinin iyi atılması için velilere büyük görev düşüyor“ dedi.

Hamburg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’ne bağlı olarak Türkiye’den gelen öğretmenlerin Türkçe ve Türk Kültürü Dersi verdiklerine işaret eden Baki Scheib, „verilen bu derslerden veliler çocuklarının faydalanmasını sağlayabilir. Çünkü ‚çocuk istemiyor‘ demek bence yanlıştır. Çocuk o yaşta ilerisini göremez ve bir nevi küçük yaşta öğrendikleriyle gelecekte önemli kapıların açılabileceğini bilemez. Bunun için çocuklarını ancak veliler yönlendirebilir. Bizlere sunulan her imkanı değerlendirmeliyiz. Türkçe ve Türk kültürü derslerini, iki dilli yuvalara, okullara çocuklarımızın geleceği için sahip çıkmalıyız. Veliler birlikte olarak hareket ederlerse daha güçlü olacaklardır. Boşuna söylenmemiş birlikten güç doğar diye. Ayrıca biz Pinneberg Türk Veliler Birliği olarak her velinin yanındayız. Velilerin sorunlarına çözüm, çocukların eğitimine katkı, okul ve veli arasında okul iletişimi gibi farklı sorunlara çözüm üretmek için varız. Dolayısıyla velilerimiz birlik olmalı ki, biz de daha güçlü olarak hareket edelim“ ifadelerini kullandı.

42 bin 370 nüfuslu Pinneberg kentinde üç bin civarında Türkiye kökenli insan yaşamakta olduğunun altını çizen PTVB Başkanı Sema Baki Scheib, „bizim dernek olarak 85 üyemiz var. Bu şirin kentte Türk Birlikspor Pinneberg, Kültürlerin Köprüsü, Yeni Cami ve bizimle birlikte dört derneğimiz bulunuyor. Hepimiz vatandaşlarımızın çocukları iyi eğitim alsınlar ve gelecekte verimli, rahat, bilimsel ve Türkiye ile Almanya’da iyi mesleklerde çalışabilmelerine faydalı olmak hedefindeyiz. Bunlar hepimizin çocukları, elbette hepimiz çocuklarımızın başarılı yerlere gelmelerini istiyoruz. Bunun için şimdiden doğru iyi eğitim alabilmeleri yolunda kanalize etmeliyiz. Biz dernek olarak 50 öğrencimize yardımcı oluyoruz. Ev ödevlerinde yardımcı oluyoruz, velinin maddi durumu kötü olsa bile çocuğa eğitim yardımı sunuyoruz. Velilerin çocuklarını Türkçe ve Türk kültürünü yani anadilini öğrenmeye göndermelerini, okul, öğretmen ilişkilerini sıcak tutmalarını tavsiye ediyorum. Biz çocuklarımın ne kadar iyi eğitim almalarını sağlarsak, yetişkin olduklarında bir o kadar iyi mesleklerde görürüz. Bunu hep birlikte güçlü olarak yapabiliriz. Yardıma ve bilgiye ihtiyacı olanlar 04101-209181 numaralı telefondan bana ulaşabilirler“ açıklamasında bulundu.

Emine SONUGÜR / PİNNEBERG

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular