27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartGesundheitCovid-19Almanya, salgınla ilgili 16 Aralık’tan itibaren daha sıkı önlemler başlatıyor

Almanya, salgınla ilgili 16 Aralık’tan itibaren daha sıkı önlemler başlatıyor

Bildiğiniz gibi Almanya, salgınla mücadelede en etkin ve ciddi çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede alınan tüm önlemlere rağmen vaka sayılarının ve salgına bağlı ölümlerin artması üzerine Almanya, Pazar günü eyalet başbakanlarıyla yapılan görüşmelerin ardından 16 Aralık Çarşamba gününden itibaren tam kapanma kararı aldı. Karar çerçevesinde, halen açık olan mağazalar, okullar ve kreşler kapatılırken yasak ve kısıtlamaların yılbaşı akşamını da kapsayacak. Okulların prensip olarak kapanma kararı alınırken bu süreçle ilgili son kararı eyaletler kendileri belirleyecek. Bu süreçte sadece gıda sektörüne hizmet evren marketler, eczaneler gibi günlük zaruri ihtiyaç ürünleri satan yerler hizmet vermeye devam edecek. Tüm bu önlem, kısıtlama ve yasakların hepimizin, sevdiklerimizin sağlığı için yapıldığını unutmayarak tüm yasak ve önlemlere uymanızı önemle rica ediyorum. Ülkemizin bizleri hayatta ve sağlıklı tutma çabasına verdiğiniz, vereceğiniz destekler için teşekkür ediyorum.

Barış Öneş

Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili

Tam kapanma sürecinde şu hususlara ve yasaklara dikkat etmemiz gerekiyor:

– En fazla iki haneden, en fazla 5 kişi bir araya gelebilecek ve 14 yaş altı çocuklar bu uygulamadan muaf olacak. Bu kısıtlama sadece Noel’de istisnaya tabi tutulacak ve bölgede vaka sayısı çok yüksek değilse, 24-26 Aralık tarihleri arasında ‘yakın aile çevresi’ olması kaydıyla en fazla 4 kişi daha görüşmelere dahil edilebilecek.
– Yılbaşı gecesi ve ertesi günü için tüm Almanya’da toplanma yasağı uygulanacak. Kalabalık yerlerde havai fişek atmak için toplanmak da yasak. Genel olarak havai fişek satışı yasaklanırken, havai fişek gösterilerinde yaralanmaların çok olması ve hastanelerin kapasitelerinin kısıtlı olması nedeniyle yetkililer , önceden alınmış olan havai fişek patlatılmamasını tavsiye ediyorlar.
– Çocuklar, imkanlar dahilinde 10 Ocak 2021 tarihine kadar evde bakılacak, yani kreşe gönderilmeyecek. Acil durumlar için eyaletler ihtiyaca yönelik ek hizmetler sunabilecek. Çocuklarına bakacak yer bulamayan ailelere ücretli izin verilebilecek.
– Okulların kapatılma kararıyla ilgili ayrıntıları eyaletler kendileri belirleyecek. Sınava girmek zorunda olacak sınıflar için özel kararlar alınma durumu var.
– Mağazalar kapatılırken market, gıda satışı yapılan pazarlar, evlere veya dışarıya yemek servisi, içecek servisi, benzin istasyonları, eczaneler, drogerie, tıbbi malzeme satış yerleri, gözlükçü, tamirhaneler, bankalar, postaneler, temizlik şirketleri, çamaşırhaneler, hayvan yemi satılan yerler açık olacak.
– Kozmetik salonları, masaj salonları, tatoo salonları, kuaför ve cilt bakımı gibi yakın temas gerektiren meslek işyerleri de 10 Ocak 2021 tarihine kadar kapalı kalacak. Logopedi, ergo, fizyoterapi, podolog gibi sağlık zaruri hizmet yerleri açık olacak.
– İşyerlerine 16 Aralık 2020-10 Ocak 2021 tarihleri arasında işyerlerini kapatmaları veya evlerde çalışma imkanı olanakları organize etmeleri tavsiye ediliyor.
– Dışarda alkol tüketimi 10 Ocak 2021 tarihine kadar yasak. Yasağa uymayanları ciddi cezalar bekliyor.
– Kilise, sinagog, cami gibi ibadet yerleri, belirli önlemler eşliğinde açık kalabilecek. 1,5 metre fiziki mesafe, maske ve metrekare başı insan sayısı uygulamaları geçerli olmaya devam edecek.
– Yaşlılar yurdu, bakımevleri ve seyyar bakım hizmetleri için ek korunma kuralları hayata geçirilecek. Bunun için gerekli FFP2 maskeleri ve hızlı test gibi masraflar devlet tarafından karşılanacak. Bakım personellerinin haftada birden fazla teste tabi tutulması öngörülüyor. Vaka sayısı yüksek olan bölgelerde bakımevi ve yaşlılar yurdu ziyaretlerinde negatif test zorunluluğu getirilecek.
– 10 Ocak 2021 tarihine kadar ülke içi ya da dışına seyahatlerin kısıtlanması, gerekli olmadıkça seyahat edilmemesi tavsiye ediliyor. Yurtdışına seyahat edenlerin dönüşte en az 5 gün karantinada kalması, beşinci gün yapılan testin negatif çıkması durumunda karantinadan çıkmaları, test yapılmayacaksa 10 gün karantinada kalmaları uygulaması devam edecek.
– Kısıtlama ve yasaklardan mağdur olanlar için yeni finansal destekler planlanıyor.

Federal hükümet ve eyaletler 5 Ocak’ta yeniden video konferans görüşmesi yaparak 10 Ocak’tan sonraki gidişatı belirleyecek.

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular