27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartKulturBildungHamburg’dan Portreler: Cengiz Taş

Hamburg’dan Portreler: Cengiz Taş

ALMANYALILAR – Cengiz Taş 1993 yılında Hamburg – Geesthacht´ta dünyaya geldi. 13 yıl okula gitti. 7. sınıfta okurken dört haftalığına dil öğrenmeye İngiltere’ye gitti. İlk defa ailesinden ayrı kalıp yalnızlığı yaşadı. O dönem içinde bulunduğu duruma ve ailesine kızan Taş, bugün geriye dönüp baktığında ailesine minnet duyuyor. Yine Türkiye’yi, Çek Cumhuriyeti’ni, Polonya, Belçika, Danimarka gibi Almanya’ya komşu ülkeleri gezdi, gördü. Her defasında gidip gezdiği yerleri Hamburg ile kıyasladı. Hamburg’un gezip gördüğü şehirlerin içerisinde en güzeli olduğunda karar kıldı. Taş aynı zamanda savaş yıllarında toplama kampı olarak kullanılan yerleri de gidip gördü, yaşananları anlamaya çalıştı.

Çok küçük yaşlarda hem arabalara, hem de baba mesleğine merak saldı. Merakı zamanla büyük bir sevgiye ve ilgiye dönüştü. O da her mesleğin erbabı gibi en alt noktadan başladı. Önce yapmak istediği mesleği yakından tanımak için staj yaptı. Sonra 2013 yılında meslek eğitimine başladı. (Kfz-Mechatroniker) otomobil mekatronikliği (Mekatronik; İngilizce mechanics ve electronics kelimelerinin uygun bir şekilde birleştirilmesinden oluşmuştur ve ilk kez Japonya’da kullanılmıştır. Mekatronik, makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendisliğine dayanan; çok kontrollü bir mühendislik dalıdır) eğitiminden sonra bir yıl atölyede tamirhanede çalıştı, akabinde yine bir yıl servis danışmanlığı yaptı. Tamirhane ve servis deneyimlerinden sonra 2019 da ustalık belgesini aldıkdan sonra Nisan 2020 de Bonn tarafında Bilirkişi Akademisi’ ne başladı ve yine bu yılın Ekim ayında uzman bilirkişi diplomasını başarıyla aldı.

Cengiz Taş Almanya’ya yeni geleceklere herhangi bir tavsiyede bulunmadan önce gelecekler, her şeyden önce konuyu eni boyu tartmalarını, iyi düşünmeleri gerektiğine inanıyor. Paranın sadece Almanya’da kazanılmadığını, çalıştıktan sonra dünyanın her yerinde olduğu gibi memlekette de para kazanılabileceğini hatırlatıyor. Bunun dışında buraya gelen herhangi birisinin en önemli konu olan dil sorununu çözmesi gerektiğini, zira dil olmadan meslek öğrenilemyeceğini; bunun yanı sıra hemen her şeye sıfırıdan başlaması gerektiğini, bunun öyle kolay ve küçümsenecek bir şey olmadığına vurgu yapıyor. Eskiden futbol takımında oynardı ama mesleki nedenlerden dolayı ara vermek, dahası bırakmak zorunda kaldı. Medeni hali bekâr Taş, büroda çalışmayı seven, bahçe ile uğraşmaktan hoşlanan, doğaya sevgi ve saygı duyan, hayvanları koruyup kollayan, en çokta köpekleri seven biri. Bunun yanı sıra yardımsever biri, maddi manevi her yönden insanlara yardım etmeyi çok önemsiyor.

12.12.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular