6.2 C
Hamburg
Freitag, Januar 22, 2021
Start Lifestyle Frauen Küresel salgın müzisyenlerin bam teline bastı

Küresel salgın müzisyenlerin bam teline bastı

Caz Müzisyeni Eda And ile Söyleşi

ALMANYALILAR – Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgınından en büyük yarayı alan gruplardan biri de bağımsız müzisyen ve sanatçılar oldu. Salgınla mücadele kapsamında alınan önlem, kısıtlama ve yasaklar nedeniyle sanatlarını icra edemeyen müzisyenler, sanatçılar, internet üzerinden canlı yayınlar gibi etkinliklerle ayakta durmaya çalışıyorlar. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası kontrbas sanatçısı ve Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenlerinden Kürşat And’ın kendisi kadar başarılı kızı Eda And’la, ALMANYALILAR okurları için salgının etkileri, biyografisi, eserleri ve ödülleri üzerine sohbet ettik.

Almanyalılar: Eda And kimdir? Bize kendini, müziğe olan merakının, eğitiminizin nasıl başladığını anlatır mısınız?

Eda And: 19 Aralık 1988 İzmir doğumluyum. Müzikle yoğrulmuş bir aileden geliyorum. İlk piyano derslerimi annemden aldım ve ilk caz deneyimimi ise babam Kürşat And’la kazandım. 2007 yılında İzmir Konservatuarı piyano bölümünden mezun oldum. Bir sonraki yıl ise İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile ‘Genç Solistler Haftası’ başlıklı programda lise eğitimim sırasında bestelediğim ‘Mi-Re-La’ adlı konçertomun ilk seslendirilişini gerçekleştirdik. Aynı yıl orkestra şefi Heiner Buhlmann’nın davetlisi olarak Almanya’ya gittim. Bremen Enternasyonal Gençlik Senfoni Orkestrası’yla bu eserimin Avrupa’daki ilk seslendirilişini yaptık. 2009 yılında Hamburg Müzik ve Tiyatro Yüksekokulu’nda, Wolfgang-Andreas Schultz’un bestecilik lisans sınıfına kabul edildim. 2012 yılında ‘FilmSoundHamburg’ film müziği atölyelerine katılmak için Hamburg Müzik ve Tiyatro Yüksekokulu’ndan tam burs aldım. Ardından 2014’de Hamburg Müzik ve Tiyatro Yüksekokulu’nda Wolf Kerschek’in caz kompozisyon yüksek lisans sınıfına kabul edildim ve 2016 yılında buradan mezun oldum. Yüksek lisans mezuniyet projem için Almanya’nın en ünlü caz orkestrası NDR Big Band ile kendi yazdığım caz orkestra eserlerinin stüdyo kayıtlarını gerçekleştirdik. Bu orkestra ile çalışan ilk Türk kadın besteci olarak Türkiyemizi Almanya’da temsil etme fırsatım oldu.

Covid-19 salgını döneminden müzisyenler ve sanatçılar da çok etkilendi. Bu dönemde çalışmaların nasıl gidiyor? Bu durum seni nasıl etkiledi, neler yapıyorsun?

Pandemiden dolayı maalesef topluca müzik yapabilme lüksümüz kalmadı. Olağanüstü hallerde ilk kapatılan sektör müzik ve gösteri sanatları sektörü olduğu için tüm bağımsız çalışan müzisyen dostlarımla büyük zorluklar yaşamaktayız. Bu dönemde solo çalışmalarıma ve öğrencilerime ağırlık verdim. Bu süreci, bireysel piyano çalışma ve kendimi geliştirme konusunda kendime yatırım olarak görmeye karar verdim. Ama kültürel paylaşımların azalması tabii üzücü. Birebir görüşmelerin, motivasyonun olmadığı bir platformda insanların mesleklerini bırakma noktasına geldikleri bir dönem yaşıyoruz. Hamburg’da bağımsız müzisyenlere, karantina döneminde maddi-manevi destek için konserler düzenleyen ‘Hamburg. Stream’ adlı bir dernek kuruldu. Youtube üzerinden canlı konserler veriliyor. 6 Aralık’ta ben de canlı olarak online konser vereceğim. Daha önce hiçbir yerde paylaşmadığım yepyeni müzikleri ve Türk ezgilerimizle harmanladığım aranjemi çalacağım. Piyano solo programıma hepinizi bekliyorum. https://www.youtube.com/watch?v=8HeqjIsRcp0 linkinden Hamburg-Stream’ı dinleyebilirsiniz.

Biyografine bakınca katıldığın programlar, eserlerin ve performanslarınla aldığın ödüller adeta göz kamaştırıyor. Bunların birkaç tanesinden bize bahseder misin?

Söz yazarı, besteci ve yorumcu olan kız kardeşim Duru And ile birlikte, 2009 yılında kendi beste ve orkestra aranjelerimizle katıldığımız ‘TRT 50. Yıl Özel Altın Anten Beste Yarışması’nda jüri özel ödülüne layık görüldük. 2014 yılında İksev’in düzenlediği 21. İzmir ve Avrupa Caz Festivalinde, 2013 yılında vefat eden babam Kürşat And anısına düzenlenen caz konserinde kendi triomla yer aldım. Almanya’daki çalışmalarımdan dolayı ‘Hermann & Milena Ebel Özel Sanat Ödülü’ ve ‘Oscar & Vera Ritter /Master Kompozisyon Bursu’na layık görüldüm.

Çıkardığın albüm ve bu albüm için birlikte çalıştığın insanları anlatır mısın bize?

Aralık 2018’de ise ilk albümüm “Augumented Life“ı Kalan Müzik/Z etiketiyle piyasaya çıkardım. Albümde beraber çalışma fırsatı yakaladığım için kendimi çok şanslı hissettiğim Volkan Öktem, Volkan Hürsever, Sibel Köse, Yahya Dai, Serdar Barçın, Engin Recepoğulları, Türker Çolak, İzmir Jazz Strings gibi isimler yer aldı. Birlikte 26. İstanbul Uluslararası Caz Festivali’nde albüm lansman konserimizi çaldık. Kasım 2019 tarihinde de TRT Müzik kanalında yayınlanan caz programında TRT Big Band ile orkestra bestelerimi ve aranjelerimi seslendirdik.

Müzik, doğanın her halini, sevgiyi ve ifade özgürlüğünü çağrıştırıyor

‘Augumented Life’ albümün ne anlatıyor dinleyiciye?

‘Augmented Life’’ yani ‘arttırılmış, genişlemiş yaşam’, gerçek hayatı öğrenmeye, mutluluğu ve acıyı daha derinden anlamaya başladığım son 10 yıl içinde, farklı olgunluk zamanlarımda yazmış olduğum 7 beste ve aranjeyi temsil ediyor. Tek taraflı bir mantaliteyle yürümek yerine perspektifleri arttırmak, birbirinden bağımsız olan formları birleştirmek, doğruları büküp hayatın genişlemesine şans vermek ve bütün bunlara beraberce tanıklık etme hayalleriyle bu albüm ortaya çıktı. Tüm caz türlerini kucaklayan bir kimlikle oluşturuldu. ‘Augmented Life’, herkesin hayatına alıp, kendine göre yorumlayabileceği bir felsefe belki de. Umuyoruz ki bu müzik, siz dinlemeye hayal kurmaya ve onları gerçekleştirmeye iter.

Diğer eserlerinden, bestelerinden bahseder misin?

Bugüne kadar senfoni orkestrası, konçerto, oda orkestrası, solo çalgı, ensemble, tri, bigband, caz korosu için eserler, film müzikleri ve pop şarkıları gibi pek çok tarzda besteler yaptım. Üretkenliğim devam ediyor (gülümseyerek).

Müzik senin için ne ifade ediyor?

Müzik, doğanın her halini, sevgiyi ve ifade özgürlüğünü çağrıştırıyor benim için. Yani her insanın tecrübe etmeye ihtiyaç duyduğu şeyler

Teşekkür ediyoruz.

05.11.2020

Fotos: Eda And

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular