6.2 C
Hamburg
Freitag, Januar 22, 2021
Start Gesundheit Covid-19 Corona virüs yayılan huzurevinde 4 kişi öldü, 10 eleman karantinada

Corona virüs yayılan huzurevinde 4 kişi öldü, 10 eleman karantinada

ALMANYALILAR – Hamburg’un Othmarschen semtinde bulunan „Rosendomizil“ adlı huzurevinde kalanlardan 4 kişi salgın yüzünden hayatlarını kaybederken, çok sayıda personelin testlerinin pozitif çıkması üzerine evlerinde karantina altında oldukları belirtildi.

Hamburger Morgenpost gazetesinin haberine göre, demans hastalarının kaldığı huzurevinde kasım ayı başlarından bu tarafa Covid-19 virüsün olduğu ve bir ay süresince yayıldığına dikkat çekildi. Şu anda 24 hastanın kaldığı huzurevinde, 10 eleman yapılan Covid-19 testinin pozitif çıktığı ve evlerinde karantinaya girdiği ifade edildi. Kasım ayı başında meslek eğitimi yapan elemanlardan birinde testin pozitif çıktığı tespit edilmişti.

Huzurevinde 4 hastanın vefat ettiği ve hayatını yitirenlerin Corona virüs nedeniyle ölüp ölmediklerinin hala belirsiz olduğuna dikkat çekiliyor. Demanslı hastaların yaşadığı huzurevinin bir kısmı güvenlik nedeniyle kapatılmış durumda. Dahili olarak, başkaları için alışverişe giden bir kişinin virüsü yaymış olabileceğine dair şüpheler olduğu ve salı günü tesisin tamamında toplu bir test daha yapılması planlanıyor.

Hamburg’da toplam 10 huzurevi, bir kreş ve ayakta tedavi hizmeti sunan Frank Wagner Holding’e ait. Tüm işyerlerinde ziyaret tarihleri hala kurumun web sitesinden düzenlenebiliniyor. Mevcut koruma ve kontrol emri uyarınca, hastaların veya personelin Covid-19’a bulaştığı bakım tesislerine ziyaretler yasak.

Konu ile ilgili Frank Wagner Holding yaptığı açıklamada, huzurevinde kalanların ve çalışanların Corona virüs testinin pozitif çıktığını doğrulayıp, „İlgili sağlık otoritesi ile yakın işbirliği içinde, Rosendomizil ekibi şimdi sıkı hijyen önlemleri ve tutarlı bir karantina altında olanların bakımını organize etmektedir,“ diyor. 10 Kasım’da ihtiyati tedbir olarak ayrılmış ve ziyaret hakkı askıya alınmıştı. Huzurevinde kalanların büyük çoğunluğu hastalığı hafif bir şekilde yaşıyor ve pozitif test edilmiş çalışanlar karantinaya alınmış vaziyette. Yetkililer, hayatını yitirenlerin önceden var olan ön hastalıklarını kasteterek tam olarak virüsün bu ölümlerde nasıl bir rol oynadığını tam olarak değerlendirmek mümkün olmadığına işaret ediyor.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular