6.2 C
Hamburg
Freitag, Januar 22, 2021
Start Lifestyle Gesellschaft Hamburg’da Cum-Ex Meclis Araştırma Komisyonu

Hamburg’da Cum-Ex Meclis Araştırma Komisyonu

ALMANYALILAR – Hamburglular ilk defa Cum-Ex Skandalı’nın varlığından bu yılın başlarındaki seçim döneminde FDP’nin Başbakan ve Belediye Başkanı adayı Milletvekili Anna von Treuenfels-Frowein sayesinde haberdar oldular. Oysa birçok gazete yıllardır konuyu yazmalarına rağmen. Yerel ciddi haber kurum ve kuruluşları saygın gazeteciler de olayın üstüne daha bir derinlemesine atladılar. Sonuç? Bu yılın 28 Ekim’inde Hamburg Eyalet Meclisi, kamuoyundan, politikacılardan ve medyadan gelen baskılara daha fazla dayanamayıp bir Araştırma Komisyonu kurulmasını kararlaştırdı. Konu federal mecliste bile duyulmuş, muhalefet partileri hükümete bu konu ile ilgili yanıtlanması için önergeler bile vermişlerdi.

28 Ekim 2020’de CDU Milletvekilleri Dennis Thering, Richard Seelmaecker, Dennis Gladiator, Dr. Anke Frieling, Prof. Dr. Götz Wiese, David Erkalp, Stephan Gamm, Eckard Graage, Andreas Grutzeck, Sandro Kappe, Ralf Niedmers, Silke Seif, Birgit Stöver und André Trepoll, DİE LİNKE Milletvekilleri Norbert Hackbusch, David Stoop, Sabine Boeddinghaus, Deniz Celik, Dr. Carola Ensslen, Olga Fritzsche, Stephan Jersch, Metin Kaya, Cansu Özdemir, Dr. Stephanie Rose, Heike Sudmann, Insa Tietjen, Mehmet Yildiz ve FDP Milletvekili Anna-Elisabeth von Treuenfels-Frowein yeni bir önergeyi Hamburg Parlamentosu’na sunmuş, Hamburg Hükümeti ve Maliye İdaresi’nin Cum-Ex ticaretinde devlete ödenmesi gereken milyonlarca avro tutarındaki vergilerinin zaman aşımına uğramasına neden göz yumulduğunu ve adı geçen vergi mükellefi bankanın Hamburgluların zararına ne gibi etkisinin olduğunu sordular. Dört sayfalık önerge (ÖNERGE – ALMANCA) kabul edildi ve bir komisyon kuruldu.

Meclis Araştırma Komisyonu’na SPD’li Dr. Mathias Petersen başkanlık ediyor. Yardımcı Başkan yine SPD’li Britte Schlage, Sekreter CDU’lu Richard Seelmacker. Komisyonda SPD’den Astrid Hennies, Milan Pein, Dr. Mathias Petersen, Britta Schlage, Dr. Tim Stoberock, Alexander Mohrenberg, Barış Öneş, Markus Schreiber, Juliane Timmermann ve Güngör Yılmaz yer alıyorlar. Komisyonda Yeşiller’den Eva Botzenhart, Farid Müller, Dennis Paustian-Döscher, Michael Gwosdz, Zohra Mojadeddi ve Dr. Steffen Til yer alıyorlar. Komisyonun CDU’lu üyeleri Richard Seelmaecker, Prof. Dr. Götz T. Wiese, Dr. Anke Frieling ve Dennis Gladiator. DİE LİNKE’den Norbert Hackbusch ile David Stoop yer alıyorlar. AfD’den Dr. Alexander Wold ile Krzysztof Walczak, FDP’den Anna von Treuenfels-Frowein diğer üyeler. Sonuncu üye danışman olarak yer alıyor.

Muhalefetin en güçlü silahı da denilen PUA (Meclis Araştırma Komisyonu)’nın görev ve sorumlulukları yasalarla belirlenmiş vaziyette. Komisyonun ana görevi zamanın Hamburg Başbakanı ve Belediye Başkanı Olaf Scholz (SPD) ile Maliye Bakanı ve bugünkü Belediye Başkanı olan Peter Tschentscher’in (SPD) bankanın çıkarlarını ne kadar koruyup kollamadıklarını açıklığa kavuşturmak.

Şahsen benim merak ettiğim komisyonun, her şeyi kayıt altına alıp günlüğüne aktaran bankacının o meşhur günlüklerini inceleyip incelemeyecekleri. Zira skandala adı karışan bankanın sahiplerinden Christian Olearius 22 ciltlik günlüklerinde neredeyse selam verdiklerini bile aktarmış. Günlüklerde adı geçen politikacılar kamu oyunca artık biliniyorlar. Komisyon gazetecilerin göz atabildiği bu günlükleri incelemeli, bankacı ile politikacıların ne görüştüklerini saptamalıdırlar.

Bunun yanı sıra yine neden garibana soluk aldırmayan maliyenin vergi borcunun zaman aşıma uğramasına göz yumduğu derinlemesine incelenmeli, bence olaya adı karışan her bir politikacının ve maliye idaresinin başındaki bu olayla ilgilenen şahısların hepsinin adı geçen zaman süresi içerisindeki banka hesapları titizlikle incelenmelidir. Böylelikle böylesine kapsamlı ve titiz bir inceleme adı geçen şahısların ne kadar temiz veya kirli olup olmadıklarını da açığa çıkartacak, sürekli poltikacılardan darbe almaktan yakınan sıradan seçmenin poltikacılara olan güvenini yeniden sağlayacaktır.

Süleyman Deveci / 29.11.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular