6.2 C
Hamburg
Freitag, Januar 22, 2021
Start News Autoren Esma Arslan: Corona İnsanları Yalnızlaştırıyor

Esma Arslan: Corona İnsanları Yalnızlaştırıyor

Sanıyorum benim gibi düşünen, benim gibi hisseden birçok insan var. Hayatımız bizler farkına varsak da varmasak da yatıp kalkmakla, çalışmakla gelip geçiyor. Her geçen gün biraz daha robotlaştığımız ortada. Kim bunu inkar edip görmezden gelebilir veya bu söylediklerime itiraz edebilir. İşte böylesi olumsuz şartlar altında biz ne yapıyoruz, gününüzü, hayatınızı daha da güzelleştirmek için sayfalarımız ALMANYALILAR’ı evinize, ayağınıza, telefon, tablet, bilgisayar ekranlarınıza getiriyoruz. Ben yazar çizerlerimiz, okurlarımız, sponsorlarımız, maddi manevi destekçilerimiz ve sevgili okurlarımızla biz bir aileyiz derken tam da bunu kastediyorum.

2020 yılını küresel salgın yazdı, çizdi o biçim de başrolde oynadı. Bizler ise hem kurbanları, hem doğal figuranları, hem de izleyicileri olarak dışarıda kaldık. Ama en çok bizi etkiledi, yıprattı, hasta etti hatta öldürdü. Yıl nasıl geldi, nasıl geçti feleğimiz şaştı. Noel’in bu kadar geldiğini hatırladığım bir başka yıl hatırlamıyorum. Hastalıklarla, sevdiklerimizi yitirmekle, acılarla, yaslarla, insan ilişkilerindeki yozlaşmalarla gelip geçen zaman, psikolojimizi bir çok yönden olumsuz etkiledi, bizleri alttan alta hasta etti, ediyor.

Sıradan günlük ativitelerimizi, sosyal faaliyetlerimizi, insan gibi alışveriş etmeyi, bir yerlerde bir şeyler yiyip içmeyi, herhangi bir arkadaşımızla bir yerlere oturup insan gibi kahve içip sohbet etmeyi özler olduk. Vallahi sizleri bilmiyorum ama ben böylesi sıradan dost muhabbetlerini dahi özler oldum. İnsan sosyal bir varlıktır diye buna dememişler.

Gel de komplo teorilerine inanma. Meğer oynayanlar çok büyük oynamış. Zenginler daha da zengin olurken fakir fukaranın daha da yoksullaştığını hergün izliyor, bilgilerini ediniyoruz. Dünyayı etkisi altına alırken bu illet bizleri de yalnızlığa mahkum ediyor. Bu gün gibi ortada.

Esma Arslan / 28.11.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular