1.9 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 27, 2021
Start News An­kün­di­gung Sanatçı Mehmet Boğatekin'in eserine çekilen klip yoğun beğeni topluyor

Sanatçı Mehmet Boğatekin’in eserine çekilen klip yoğun beğeni topluyor

ALMANYALILAR – Almanya’nın liman kenti Hamburg’da yaşayan sanatçı Mehmet Boğatekin‚in (59) Zazaca söylediği „Ez – Sekiri -(Ben ne yaptım?)“ adlı eserine çektiği klip yoğun beğeni topluyor.

Bugüne kadar iki albüm piyasaya süren sanatçı Mehmet Boğatekin, albümlerinde yer alan eserlerini Zazaca okuduğunu belirterek, ilk albümünde 12 parça, ikinci albümünde de 12 eser seslendirdiğini kaydetti. Bingöl doğumlu ilk, orta, lise eğitimini memleketinde tamamlayıp askerliğini yaptıktan sonra Almanya geldiğini belirten Mehmet Boğatekin, albümlerinde bulunan eserlerin beste ve müziğinin kendisine ait olduğunu ifade etti.

İlk albümünde bazı parçalara klip çekmek istediklerini ama gerçekleşmediğini söyleyen Boğatekin, „Albümde yer alan parçalara uygun bir klip olsun istedik ve bazı bölümleri Bingöl ve çevresinde çektik ama ne yazık ki pandemi olunca devam edemedik. Dolayısıyla yarım kaldı; inşallah önümüzdeki süreçte tamamlarız. Ama ikinci albümümde yer alan ‚Ez Sekiri – Ben ne yapayım?‘ isimli eserime Hamburg’un önemli tarihi yerlerini ve çevresinden muhteşem manzaralı sözlerine uygun bir klip çektik. Klibi facebook gibi değişik sosyal medya platformlarında dinlemek ve izlemek mümkün. Bir hafta içinde 30 bin gibi güzel bir kitleye ulaştık ve aldığımız yorumlar çok olumlu“ dedi.

Halk müziği, arabesk ve fantazi tarzında eserleri seslendiren Mehmet Boğatekin, „Benim eserlerimi yerel sanatçılarımızdan Avni Polat, Ayhan Barasi gibi sanatçı arkadaşlarım da okuyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Ayrıca 13 eserden oluşan üçüncü albüm çalışmalarım hızla devam ediyor, inşallah yakında bu albümümde müzikseverlerle buluşacak. Acı bir gerçek var ki bizim vatandaşlarımız sanata, müziğe gerekli ilgiyi göstermiyor, bu konuda duyarsız kalıyorlar. Hepimiz mutlaka sanata, müziğe sahip çıkmalıyız. Benim maddi olarak bir beklentim yok ama çalışmalarımızın yeterli kalite düzeyinde olması için destek gerekiyor“ diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2008 senesinde bazı dillerin yok olma tehlikesi bulunduğunu ve bunların arasında Zazaca’nın da bulunduğunu hatırlatan sanatçı, „Ben Türkçe olarakta severek eserleri yorumluyorum. Ama çalışmalarımı Zazaca dilinin yok olmaması konusunda desteklemek amacı asıl hedefimdir. Bizler kültürümüze, dilimize sahip çıkmalıyız. Bunlar bize büyüklerimizin mirasıdır, bu mirası benimseyip sahip çıkmalıyız. Maddi olarak benim beklentim yok ama sponsörle maddi güç olsa, daha kaliteli çalışmalar yapabiliriz. Maddi destek olmacınca bizlerde gerekli randımanı gösteremiyoruz. Klip çekimi yönetmenliğini Cahit Balat yaptı ve her zaman maddi ve manevi olarak yanımdaydı; desteklerinden dolayı kendisine çok teşekkür ederim. Elbette emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte daha da iyi olur her şey.“ dedi. Facebook, YouTube, İnstagram’dan sanatçı Mehmet Tekinboğa’yı dinlemek ve izlemek mümkün.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular