5.2 C
Hamburg
Freitag, April 23, 2021
StartHomeCum-Ex’e Başlarken

Cum-Ex’e Başlarken

ALMANYALILAR – 20 Mart 2018 tarihinde Alman vergi müfettişleri MM Warburg & CO adlı özel bir bankanın yöneticilerinden Christian Olearius’un evinde arama yaptılar. Ortada ciddi iddialar vardı. Şüphe uyandıran hisse senedi anlaşmaları aracılığıyla devlet dolandırılmış, hazineden yüz milyon avro hortumlanmıştı. Gelenlerin ellerinde arama emri vardı. Hayali ihracatı bilenler hatırlayacaklardır, bir sürü sahtekarlıkla gerçekleşmeyen ihracatın vergisi ödenmiş gibi yapılıp devletten vergi iadesi talebinde bulunulmuş ve o biçim alınmış, zamanın önde gelen devlet adamları da bu kirli trafiğe dahil olmuşlardı. Buradaki sistem de eşbenzerlik gösteriyordu. Bankacılar, zenginler, yatırımcılar akla hayale gelmeyecek kurnazlıkla düzenli olarak hiç ödemedikleri vergilerin iadesi için karmaşık hisse senedi anlaşmalarına imza atmışlardır. Ama ortada delil olmadan da birilerini suçlamak haksızlığın daniskası.

En azından olayın başlangıcı Alman basınında böyle yansıtıldı. Almanya tarihinin en kapsamlı ve utanmazca gerçekleştirilen dolandırıcılığın üzerini Alman politikacılar örtmek istediler. Ama memlekette çok şükür savcılar, namuslu ve dürüst ahlaklı devlet görevlileri, bir de basın ve onun temiz ahlaklı gazetecileri var. Vergi uzmanı bir profesör ise olayın Avrupa tarihindeki en büyük vergi kaçakçılığı olduğunu ifade etmişti. Uzmanlar olayın Avrupa çapında 55 milyar avroluk bir zarara yol açtığını belirtiyorlar. Her ne kadar yüzden fazla bankanın olaya karıştığı iddia edilse de Deutsche Bank’dan Commerzbank’a (Die Zeit / 18.10.2018) Santander Bank’tan nice Amerikan yatırım bankasına hemen her bankanın olaya dahil olduğu belirtiliyor. Girişte adı geçen özel bankanın adı ama her yerde soruşturmacıların karşısına çıkıyor.

Olay o kadar çok boyutlu ki sanki bir krimi romanı okuyorsunuz. Bizim göçmenlerin ilgisini aslında vaka Hamburg eski ve yeni belediye başkanlarının ismlerinin karışmasıyla çekti. Ağda yapılacak kısa bir araştırma bile olayın değil Hamburg, Almanya’nın da sınırlarını aşıp Avrupa çapında mafyavari mükemmel bir ağ oluşturduğunu ve ortada dönen rakamların ve dolandırıcılığın sanılandan çok daha boyutlu olduğunu ortaya koyuyor. Maalesef bizim gibi küçük ve dar bir redaksiyon kurulu ile böylesine kapsamlı bir dosyayı incelemek uzun aylara sarkacak ciddi bir çalışmaya mal olacağından farklı zamanlarda farklı konu başlıkları ile skandalı ele almaya çalışacağım.

Skandalın Hamburg’u ilgilendiren tarafı adı geçen Warburg Bank’ın devlete olan 47 milyon avroluk tutarından vergi dairesinin vazgeçmesi. Evet doğru okudunuz, Alman maliyesi böyle bir miktarın ödenmesinden vaz geçiyor. Doğanın, Almanya’nın ve verginin her şeyine aykırı bir gelişme. Federal Maliye Bakanlığı Hamburg’u 2016 yılında uyarıp adı geçen bankanın 2009 yılında 47 milyon avroyu hiç ettiklerini haber veriyor. Vergi yasalarına göre on yıllık zaman aşımı yaklaşırken 2016 yılında Köln Savcılığı harekete geçiyor ve girişte anlattığım vaka gerçekleşiyor. Adı geçen manejerin evinde yapılan aramada günlükler bulunuyor. Günlükler adamın hayatını vezir değil rezil ediyor. Böylelikle Pandora’nın Kutusu açılmış oluyor.

NDR televizyonunun ve Die Zeit gazetesinin araştırmalarına göre 2017 yılında birçok SPD yöneticisi günlüklerin sahibi Christian Olearius ile buluşup görüşüyorlar. Hem de tek bir defa değil, bir çok kez. Bunlardan en önemlisi bugün Federal Maliye Bakanı olan, o zamanın Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz. Günlüklerin verdiği bilgiye göre görüşülen diğer bir isim SPD Federal Milletvekili Johannes Kahrs ve eski Hamburg İçişleri Senatörü (Bakanı) Alfons Pawelczyk. Diğer bir isim olan Hamburg Belediye Başkanı Tschentscher kendisine sorulan sorulara vergi yasası gizliliğinden bahsederek, Hamburglu vergi kurumlarının bağımsız kuruluşlar olduklarını, dışarıdan politikanın etkisinde olmadıklarını açıkladı.

Süleyman Deveci / 25.11.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular