5.2 C
Hamburg
Freitag, April 23, 2021
StartWirtschaftFirmenCum-Ex Skandalına Giriş

Cum-Ex Skandalına Giriş

ALMANYALILAR- Her ne kadar aradan onlarca yıl geçmiş olsa da bizim millet hayali ihracatın ne demek olduğunu çok iyi bilir. Zamanında Süleyman Demirel’in yeğeni ile başlayan devleti bu metotla hortumlama yöntemi 12 Eylül’in ürünü Turgut Özal döneminde yerleşip kök salmış, devletin içinde rüşvet, nüfuz ve talan ile at başı giden o biçim vurgunlar vurulmuştu. Sistemin doğasında olan bu gelenek Almanya gibi güçlü vergi yasaları olan bir ülkede bile benzer yöntemlerle işleyebiliyor.

Alman vergi yasalarının kökeni 12. yüzyıla, Barbarossa’ya kadar dayanır. Maliyeye 100 avroluk borcunuz olsa devlet ne yapar eder o parayı sizden alır. Veremeseniz bile ceza almaktan kurtulamazsınız, ters durumlarda 100 avro için hapise bile düşebilirsiniz. Ama ortada uluslararası bankalarla çalışmak gibi bir durum varsa, ayrıca önemli mevkilerde etkili politikacılar veya devlet adamları tanıyorsanız durum değişir. Hep söylenir Hamburglu zenginlere yüzde sıfır virgül bilmem kaç oranında vergi verme zorunluluğu getirilse, Hamburg’un borçları sıfırlanıp kasası dolar diye. Unutmadan kendi kendini ihbar etme diye bir durum da söz konusu. Böylesi durumlarda cezanın azaldığını söylemeliyiz.

Gelelim skandal mevzusuna. Bu defaki uyanıklar, olmayan bankadan hisse satmaktan, hayali verdikleri verginin iadesine kadar nice yaratıcı fikirle işbaşındalar. İşin içinde adı geçenler arasında Hamburglu politikacılardan tanıdık isimler mevcut. Örneğin günümüzün Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher, Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Federal Milletvekili Johannes Kahrs.

Olay kısaca ve kabaca ifade edilirse eğer bildiğimiz zenginlerin doymak bilmeyen kâr hırsları. Bu defa da farklı değil. Bunlar vergi ödemedikleri veya az ödemeleri bir yana, devletin kasasından vergi iadesi almak için nice sahtekarlıklar yampalarıyla da meşhurlar. Elbette hepsini aynı kefeye koymamak lazım ama sürekli benzer haberler okumak bu konuda böyle düşünmeye yeter. Bunlara destak sunan, olayı hasıraltı edenler de her daim nedense politikacılar oluyor. Hani o bizim nice umut, beklenti ve saflıkla seçtiğimiz politikacılar.

Skandalın ortaya çıkması son birkaç yıla denk gelse de, hortumlamanın gerçekleşmesi on yıla yakın bir sürece sarkıyor. Zaman aşımı tehlikesi de bu yüzden. Ama kamuoyu ve basın bu konuda ne bankaları, ne zenginleri, ne de olaya isimleri karışan poltikacıları ve partileri rahat bırakacağa benziyor. Vergi uzmanlarının kamuoyuna sundukları bilgilere göre 2005-2011 yılları arasında bu yöntemle hazineden hortumlanan rakam 7,2 milyar avro civarında.

Hamburglular vakaya seçim döneminde uyandılar. Ama seçim kampanyaları hem kirli geçer, hem de daha Corona salgınının yeni başladığı döneme denk gelmesi yüzünden pek üzerinde durulmadı. Geçen ay muhalefet partileri olan FDP, CDU ve DİE LİNKE uzun çabalardan sonra Hamburg meclisinde skandalın araştırılması, skandala karışanların ortaya çıkartılması için bir araştırma komisyonu kurdular. Komisyon daha kamuoyu ile bir şey paylaşmadı.

ALMANYALILAR olarak konuyu farklı boyutları ile ele almaya devam edeceğiz.

Süleyman Deveci / 24.11.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular