5.2 C
Hamburg
Freitag, April 23, 2021
StartLifestyleGesellschaftMölln Katliamı Unutulamaz, Unutturulamaz!

Mölln Katliamı Unutulamaz, Unutturulamaz!

ALMANYALILAR- SPD Hamburg Eyalet Milletvekili Barış Öneş bugün yayınladığı bir basın bildirisi ile Mölln cinayetlerini ırkçılığın somut yüzü olarak nitelendirdi. Bildiride 23 Kasım 1992 tarihinde Almanya’nın Schleswig-Holstein Eyaleti’ne bağlı Mölln şehrinde gece vakti Neonazilerin kundakladıkları evde hayatlarını yitiren Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz (14)ın katledilişlerinin 28. yıldönümünü hatırlattı.

Mölln katliamını, Almanya tarihinin utanç günlerinden biri ve ırkçılığın korkunç boyutlarının somut bir yüz kazandığı acı bir olay olarak nitelendiren Öneş, “üç insanımızın hayatını kaybettiği, onlarcasının yaralandığı Mölln vahşetinin anmak, ırkçılığın ne kadar tehlikeli olduğunun unutulmaması ve bu konuda toplumsal mücadelenin öneminin sürekli vurgulanması adına da çok önemlidir. Maalesef günümüzde hala ırkçılık zihniyetini siyasi kariyer yapan insanlar meclislerde oturmakta ve Mölln, Solingen, NSU olayları gibi korkunç olayların yaşanmasına vesile olan tehlikeli ideolojilerini savunmaya devam etmektedirler” dedi

Barış Öneş Almanya nüfusunun en az üçte birini göçmen kökenlilerin oluşturduğunu, okullardaki çocukların yarısının göçmen kökenli olduğu Almanya’da yabancı düşmanlığı ve ırkçılık gibi hasta düşüncelerin bu ülkeye en büyük zararı veren ve acı tecrübeler yaşanılmasına vesile olan fikirler olarak değerlendirdi.

Barış Öneş: “Üç insanımızın hayatını kaybettiği, onlarcasının yaralandığı Mölln vahşetinin anmak, ırkçılığın ne kadar tehlikeli olduğunun unutulmaması ve bu konuda toplumsal mücadelenin öneminin sürekli vurgulanması adına da çok önemlidir.“

Eylemlerin fikirlerden doğduğunu hatırlatan Öneş ırkçılıkla mücadelede en etkili ve önemli silahın toplumlar arasındaki önyargıların yıkılmasını sağlayan kültürlerarası diyaloglar ve ortak mücadeleler olduğunu, paralel toplum oluşturarak insanları kategorize etmenin onları birbirinden uzaklaştırmanın ırkçıların ekmeğine yağ süreceğine değindi.

Toplumu habis bir tümör gibi kemiren ırkçılık hastalığına karşı siyasette aktif olmanın, katılımı desteklemenin, toplumlar arasındaki köprüleri güçlendirmenin ve en önemlisi Almanya’nın çok kültürlü bir göç ülkesi olduğu gerçeğini her gün, her saat hatırlatmanın hepimizin ortak görevleri olması gerektiğini vurgulayan Öneş, bir daha Mölln vahşeti gibi acıların yaşanmamasını, ırkçı zihniyetin ketlettiği insanları saygıyla anarak diledi.

23.11.2020

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular