7.8 C
Hamburg
Donnerstag, April 22, 2021
Start Kultur Geschichte Kürtler Hamburg’da PKK Yasağına Karşı Yürüdüler

Kürtler Hamburg’da PKK Yasağına Karşı Yürüdüler

ALMANYALILAR- Bilindiği üzere PKK faaliyetleri Kasım 1993 tarihinden beri Almanya’da, o zamanın İçişleri Bakanı Manfred Kanther’in talimatıyla yasaklı. “Kara Şerif” lakaplı bu bakan 2007 yılında CDU-Kara Para Davası’nda usulsüz bağış alması yüzünden yargılanmış ve 54 bin avro para cezasına çarptırılmıştı. Yine aynı davada CDU’nun finans danışmanı Horst Weyrauch’da eski bakanla birlikte yargılanıp 45 bin avro para cezasına çarptırılmıştı. 1983 yılında partinin Hessen eyaletinin genel sekreterliğini yapan Kanther on milyon avroyu partinin İsviçre hesabına aktarmış yapılan incelemeler sonunda paranın kaynağı ve akıbeti bir türlü (bugüne kadar) açıklığa kavuşturulamamıştı.

Günümüzde özellikle İŞİD’in yenilgiye uğratılmasında oynadığı müttefik rol yüzünden PKK’ye artık farklı bakılması gerektiği ve yasakçı bakanın yüz kızartıcı akıbeti yüzünden sol alternatif çevreler, PKK üzerindeki yasağın kalkmasının zamanının geldiği konusunu tartışıyorlar.

PKK’nin de yer yer Almanya veya Avrupa çapında benzer kampanyaları organize ettiği, Kürtlerin de içinde bulundukları şehirlerden bu taleplere destek sundukları biliniyor. Bu vesileyle ile bugün saat 15:00’de Hamburg’un Sternschanze semtindeki tren istasyonun önünde bir araya gelen Kürtler, alınan tedbirler ve sıkı önlemler altında bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler. Sık sık PKK yasağının kaldırılması talebinde bulunan yürüyüşçüler, bu arada kısa bir süre önce PKK üst düzey yöneticiliği suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılan Mehmet D.’nin serbest bırakılması yönünde de sloganlar attılar.

Hamburg / 21.11.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular