3.5 C
Hamburg
Freitag, November 27, 2020
Start Lifestyle Essen Kırşehir'de yöresel yufka ve erişte üretimi kadınların geçim kaynağı oldu

Kırşehir’de yöresel yufka ve erişte üretimi kadınların geçim kaynağı oldu

Kırşehir’n Özbağ beldesinde kurulan işletmede çalışan kadınlar, ürettikleri yufka ve erişte ile evlerinin geçimine katkı sağlıyor.

Merkeze bağlı Özbağ beldesinde atıl durumdayken Özbağ Belde Belediyesinin girişimleriyle turşu fabrikasına dönüştürülen okulun bir bölümünde erişte ve yufka yapımı için işletme oluşturuldu.

Kırşehir Çalışma ve İş Kurumunun (İŞKUR) katkısıyla işletmede çalışmaya başlayan 10 kadın iş sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı.

Kadınlar, Kırşehir yöresindeki fabrikalarda üretilen un ile hamurlarını yoğurarak yufka ve erişte yapıyor. Sade, ıspanaklı, kırmızı kapya biberli, mor havuçlu erişteler ve yufkalar, Belediyenin Ankara-Kayseri kara yolunda açtığı stantta satılırken başta Ankara olmak üzere çevre illere de gönderiliyor.

Merkeze bağlı Özbağ beldesinde atıl durumdayken Özbağ Belde Belediyesinin girişimleriyle turşu fabrikasına dönüştürülen okulun bir bölümünde erişte ve yufka yapımı için işletme oluşturuldu. ( Abdullah Yıldız – Anadolu Ajansı )

Özbağ Belediye Başkanı Rasim Arazay, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden devralarak fabrikaya çevirdikleri atıl okulda turşunun yanı sıra yöresel yufka ve erişte üretimi de yaptıklarını söyledi.

İŞKUR ile yaptıkları iş birliğiyle yufka ve erişte yapımında 10 usta kadının da iş sahibi olduğunu ifade eden Arazay, „Kadınlarımız dönüşümlü olarak hem turşu yapımında hem de yufka ve erişte üretiminde çalışıyorlar. İlçemiz Ankara-Kayseri kara yolu üzerinde. Yufka ve eriştemiz kara yolu üzerinde açtığımız standımızda görevlilerimizce satılıyor. Ankara’da çok sayıda Kırşehirli var. Başta Ankara olmak üzere çevre illerden de ürünlerimize talep oluyor.“ dedi.

İşletmede çalışan kadınlardan Sevgi Türkeş de 3 aydır burada erişte ve yufka ürettiklerini belirterek evde otururken iş sahibi olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Havva Dernek de kendilerine iş imkanı sağladığı için Belediye Başkanı’na teşekkür ederek, „Fabrikanın içinde ayrı bir bölüm işletme olarak düzenlendi. Biz o bölümde erişte kesip yufka yapıyoruz. Bu işletme sayesinde evimize ekmek götürüyoruz.“ diye konuştu.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Afyonkarahisar´da „Puruşhanda“ kentine ait olduğu değerlendirilen tarihi yapı bulundu

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde yeni başlanan Üçhöyük kurtarma kazısındaki ilk verilerde "Puruşhanda" kenti olduğu değerlendirilen M.Ö. 1400 ila 2350'li yıllara kadar giden bir yapı bulundu. Afyonkarahisar...

Ailesinde akciğer kanseri olanlar 2,4 kat daha fazla risk taşıyor

Bayındır İçerenköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Tokmak, "Ailesinde akciğer kanseri bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 2,4 kat arttığı için daha dikkatli...

Ein Jahr seit der Entscheidung: Die BAFA-Außenstelle in Weißwasser brummt

Nach der Entscheidung im November 2019 arbeiten heute bereits über 100 neue Mitarbeiterinnen und Mitarbeiter in der neuen Außenstelle des Bundesamtes für Wirtschaft und...

Trafik kontrolünde sürücünün cebinde silah bulundu

ALMANYALILAR - Hamburg'un Wandsbek semtinde trafik polisleri yaptıkları kontrolde 21 yaşında bir sürücünün cebinde silah buldular. Önceki gün akşam saat 19.45 sularında Rüterstrasse'de VW Golf...