3.5 C
Hamburg
Freitag, November 27, 2020
Start Kultur Bildung "2020 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi" açıklandı

„2020 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi“ açıklandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) ilk sırada yer aldığını, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ile İstabul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) de ikinciliği paylaştığını bildirdi.

Girişimci ve yenilikçi üniversitelerin bilimsel ve teknolojik yetkinliklerini ulusal ve uluslararası iş birlikleriyle ekosistemin yararına sunduğunu belirten Varank, bu üniversitelerin, yeni iş fikirlerinin hayata geçirilmesini sağlamak, kazandırdığı girişimcilik ruhuyla risk alabilen cesaretli bireyler yetiştirmek ve yaygınlaştırdığı yenilik kültürüyle kalkınmada lider role sahip olmakla öne çıktığını söyledi.

Varank, ilk kez 2012’de açıklamaya başladıkları Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nin bugün akademi ve kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüştüğünü ifade etti.

Endeksin, üniversiteleri eğitim kalitesine veya eğitimdeki başarılarına göre sıralamadığına dikkati çeken Varank, „Burada üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarını dikkate alıyoruz. Yaptığımız sıralamayla, yükseköğretimde inovasyon odaklı rekabetin artmasını ve böylece girişimcilik ekosisteminin daha da gelişmesini hedefliyoruz. Bugüne kadar çok yapıcı ve güzel geri bildirimler aldık.“ dedi.

Bakan Varank, TÜBİTAK’ın verdiği desteklerin katkısıyla akademide girişimcilik ekosisteminin ciddi bir atılım ve hareketlilik içinde olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

„Bir taraftan üniversiteler girişimciliğe yatırım yaparken, diğer taraftan gençlerin vizyonu değişmeye başladı. Gençler artık, kendi işlerini kurmanın ve girişimci olmanın peşinden daha fazla koşuyor. Son dönemlerde göğsümüzü kabartan başarı hikayeleri işte bu yüzden tesadüf değil. Küresel trendlere baktığımızda da geleceğe ve teknolojiye yön verenlerin inovatif düşünenler, düşündüklerini somut ürüne dönüştürenler olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla artık üniversitelerimiz için girişimci ve yenilikçi olmak bir tercih meselesi değil, adeta bir zorunluluk haline gelmiş durumda.“

Endekse, öğretim üyesi sayısı 50’nin üzerindeki 185 üniversite dahil edildi

Varank, en girişimci ve yenilikçi 50 üniversite sıralamasına ilişkin şu bilgileri verdi:

„Bu yıl endekse, öğretim üyesi sayısı 50’nin üzerinde olan 185 üniversitemiz dahil edildi. Veri toplama sürecine 282 kurum katkı sağladı. TÜBİTAK öncülüğünde Bakanlığımız, YÖK, Savunma Sanayii Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, TAGEM, TTGV, TÜBA, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve üniversiteler bu sürecin en öncelikli paydaşları.“

Bakan Varank, 9 aylık yoğun bir çalışmayla 1 milyon hücrelik bir veri setinin toplanıp değerlendirmeye alındığını belirterek, üniversitelerin bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, iş birliği ve etkileşim, ekonomik katkı ve ticarileşme olmak üzere 4 başlık altında 22 göstergeye göre sıralama yapıldığını ifade etti.

Bu yıl, çıktı ve etki odaklılığını ölçebilmek üzere endekste bazı güncellemeler de yaptıklarını dile getiren Varank, kullanılan metodolojinin detaylarına TÜBİTAK’ın internet sayfasından erişilebileceğini söyledi.

Varank, üniversitelerin doğru adımları attıklarında ve bu adımlarda ısrarcı olduklarında endekste kendilerine yer bulabileceklerini belirtti.

Zirvede ODTÜ var

TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nin 2020 sonuçlarına göre ODTÜ’nün birinci sırada yer aldığını bildiren Varank, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ile İTÜ’nün de ikinciliği paylaştığını kaydetti.

Varank, söz konusu üniversiteleri Sabancı, Boğaziçi, Yıldız Teknik, Koç, Gebze Teknik, Özyeğin üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün izlediğini ifade etti.

İlk 50’ye giren üniversitelerin TÜBİTAK’ın internet sayfasından paylaşılacağını dile getiren Varank, tüm üniversiteleri kutladı.

2020 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ndeki ilk 10 üniversite ve elde ettikleri puanlar şöyle:
Sıra Üniversite Toplam Puan
1 ODTÜ 81,9
2 İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 74,9
2 İTÜ 74,9
4 Sabancı Üniversitesi 73,6
5 Boğaziçi Üniversitesi 70,2
6 Yıldız Teknik Üniversitesi 67,9
7 Koç Üniversitesi 65,4
8 Gebze Teknik Üniversitesi 64,4
9 Özyeğin Üniversitesi 63,7
10 İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 63,2

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Afyonkarahisar´da „Puruşhanda“ kentine ait olduğu değerlendirilen tarihi yapı bulundu

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde yeni başlanan Üçhöyük kurtarma kazısındaki ilk verilerde "Puruşhanda" kenti olduğu değerlendirilen M.Ö. 1400 ila 2350'li yıllara kadar giden bir yapı bulundu. Afyonkarahisar...

Ailesinde akciğer kanseri olanlar 2,4 kat daha fazla risk taşıyor

Bayındır İçerenköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Muharrem Tokmak, "Ailesinde akciğer kanseri bulunan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski 2,4 kat arttığı için daha dikkatli...

Ein Jahr seit der Entscheidung: Die BAFA-Außenstelle in Weißwasser brummt

Nach der Entscheidung im November 2019 arbeiten heute bereits über 100 neue Mitarbeiterinnen und Mitarbeiter in der neuen Außenstelle des Bundesamtes für Wirtschaft und...

Trafik kontrolünde sürücünün cebinde silah bulundu

ALMANYALILAR - Hamburg'un Wandsbek semtinde trafik polisleri yaptıkları kontrolde 21 yaşında bir sürücünün cebinde silah buldular. Önceki gün akşam saat 19.45 sularında Rüterstrasse'de VW Golf...