6.4 C
Hamburg
Donnerstag, November 26, 2020
Start Wirtschaft Banken Alman mali düzenleyiciler Wirecard'ı denetlemede "yetersiz" kaldı

Alman mali düzenleyiciler Wirecard’ı denetlemede „yetersiz“ kaldı

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), Alman düzenleyicilerin ülke tarihinin en büyük finansal skandallarından birinin merkezi olan, ödeme şirketi Wirecard’ı denetleme konusunda „yetersiz“ kaldıklarını belirtti.

ESMA, Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu (BaFin) ve Almanya’nın Finansal Raporlama Uygulama Paneli’nin (FREP) AB’nin yatırımcılar için önem taşıyan şeffaflık kurallarını nasıl uyguladıklarına ilişkin yaptığı incelemenin sonuçlarını içeren 190 sayfalık raporunu yayımladı.

Avrupa Komisyonu tarafından istenen raporda, Wirecard’ın denetimine ilişkin birtakım eksiklikler bulunurken, BaFin’in Alman Maliye Bakanlığı’ndan bağımsız çalışmasına ilişkin bir dizi yasal engel olduğu kaydedildi.

Raporda, „Wirecard skandalında Alman Maliye Bakanlığı’na raporlama sıklığı ve rapor detayı göz önüne alındığında, bazı durumlarda önlemler alınmadan önce Maliye Bakanlığı’nca yüksek bir etkileme riski var.“ denildi.

Çalışanların şirket hisselerindeki paylarına ilişkin bilgi eksikliği olduğuna yer verilen raporda, bunun, çalışanların çıkarlarına ilişkin olarak BaFin’in iç kontrol sisteminin sağlamlığı konusunda şüphe uyandırdığı belirtildi.

Skandal, raporlamanın etkili bir şekilde uygulanmasının gerekliliğini vurguladı“

ESMA Başkanı Steven Maijoor, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Wirecard skandalının, yüksek kalitede finansal raporlamanın sermaye piyasalarına yatırımcı güvenini sürdürmek için gerekli olduğunu gösterdiğini belirterek, „Söz konusu skandal, AB genelinde bu raporlamanın tutarlı ve etkili bir şekilde uygulanmasının gerekliliğini bir kez daha vurguladı.“ ifadesini kullandı.

Birkaç yıl öncesine kadar Alman finansal teknolojisinin geleceği olarak görülen Wirecard, şirketin bilançosunda gözüken 1,9 milyar avroyu aşkın paranın kaybolduğunun ortaya çıkmasının ardından ülke tarihindeki en büyük finansal skandalın merkezi olmuştu. Şirket, 3,2 milyar avro değerindeki borçlarının ortaya çıkmasından sonra iflas başvurusunda bulunmuştu.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından BaFin, Alman ve Avrupa kamuoyunda finansal teknoloji şirketini denetleme konusunda başarısız olduğu iddiaları ile karşı karşıya kalmıştı.

1999’da kurulan Wirecard’ın hissedarları arasında The Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Societe Generale S.A., Bank of America Corporation ve Citigroup bulunuyordu.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Cum-Ex’e Başlarken

ALMANYALILAR - 20 Mart 2018 tarihinde Alman vergi müfettişleri MM Warburg & CO adlı özel bir bankanın yöneticilerinden Christian Olearius’un evinde arama yaptılar. Ortada...

„Naturstadt – Kommunen schaffen Vielfalt“

Bundesumweltministerin Svenja Schulze und Robert Spreter, Geschäftsführer des Bündnisses „Kommunen für biologische Vielfalt“, haben heute 40 Kommunen im Rahmen des Wettbewerbs „Naturstadt – Kommunen...

Çocuklarınız sizin aynanızdır, kendinizi görürsünüz!

Hamburg Eğitim Ataşe Vekili Lütfi Dede ile söyleşi ALMANYALILAR - Çocukların aldıkları eğitim, yetiştikleri ortam, aldıkları kültürel davranışlar ve büyüklerin davranış biçimlerinin çocukların hayatına şekil...

Kabinett schafft die Voraussetzungen für Entschädigung nach Schiffshavarien

HNS-Übereinkommen kann nun ratifiziert werden Das Bundeskabinett hat heute die Gesetzentwürfe zur Ausführung des HNS-Übereinkommens und zu dem Protokoll von 2010 über die Haftung...