2.9 C
Hamburg
Montag, Januar 18, 2021
Start Home Sahte polis kılığında yaşlıları 85 bin avro dolandırdılar

Sahte polis kılığında yaşlıları 85 bin avro dolandırdılar

ALMANYALILAR – Hamburg’da dolandırıcı çete üyeleri, özellikle kurban olarak yaşlıları seçip sahte polis gibi farklı kılıklara girip yardımseverlik yaparak toplam 85 bin avro dolandırdı.

Çetenin tespit edilen telefon görüşmelerinin kayıtlarının Türkiye’ye kadar uzandığına dikkat çekildi. Mükemmel derecede Almanca konuşan ve psikolojik eğitim almış kişiler başlangıçta kadınlarla iletişime geçiyor. Telefon rehberinden Hamburg kadınların numaralarını arayarak buldukları yaşlı kadınları korkutucu hikayelerle önce şaşırtıyorlardı. Sonrasında ise çete üyelerini bir polis memuruymuş gibi göstererek para, altın ve külçe gibi değerli neleri varsa toplaması gerekiyormuş gibi yalan hikayelerle kandırıyorlardı.

Çete üyelerinden bazıları yakalanıp hakim karşısına çıkarıldılar. Bunlardan 20 yaşında ki bir çete üyesi dolandırıcılıktan bir yıl on ay gençlik cezasına çarptırıldı. 23 yaşındaki bir sanık ise, yardım ve yataklıktan dolayı on ay hapis cezasına çarptırıldı. 20 yaşında bir diğer başka sanık ise, Arbeiter-Samariter-Bund çalışanı gibi davranıyor ve 87 yaşındaki yaşlı kadını yürüyüşe ve bankaya giderken yanında eşlik ediyordu. Sanıklar, „kurban bulmak kolaydı; zayıf, yaşlı kadınlardı ve dolandırmak hiçte zor değildi“ diyerek dolayısıyla dolandırmanın kolay olduğu yönünde ifade verdiler.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular