12.1 C
Hamburg
Donnerstag, Mai 13, 2021
StartKulturBildungÖğrenciler yeteneklerini sergilediler

Öğrenciler yeteneklerini sergilediler

ALMANYALILAR – Hamburg’da Migrakult e. V. derneğinin organizasyonuyla yaşları 12 – 18 arası 13 genç öğrenci, „Kultur macht kreativ !“ (Kültür sizi yaratıcı kılar!) projesinin sunduğu yazı, ses, fotoğraf, video, atölye çalışmalarında öğrendiklerini yetişkinlere muhteşem bir sunumla sergilediler.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından maddi olarak desteklenen, Almanya Türk Toplumu (TGD) himayesinde yürütülen, Hamburg AKM, Bergeberg AKM’nin de destek verdiği proje İsmail Kaplan ve Oya Pervin Pelit tarafından yönetiliyor.

Proje üzerine bilgi aktaran İsmail Kaplan, „Proje kapsamında genç öğrencilerimizin becerilerini, üreticiliklerini, başarılarını ve çalışmalarını hızlandırıyoruz. Gençlerimizin hepsi göçmen kökenlidir ve muazzam becerikli ve üretkenler. Kendilerine, yaptığımız çalışmalarla gelecekte yapmak istedikleri meslek seçimini bir nevi kolaylaştırmış olacağımıza inanıyoruz. Proje çalışmalarımızı öğrencilerin okul tatilinde gerçekleştiriyoruz. Bu kez yazı, fotoğraf, ses ve video olmak üzere dört anabaşlık altına çalışmalarımızı yaptık. Hep birlikte müze gibi bazı yerleri hem gezdik hem de çalıştık. Elbette gençlerin dikkatini çekecek çalışmalar yapıyoruz. Örneğin video çekimi, kesimi, fotoğraf çekiminde nelere dikkat edilir? Güzel yazı yazma, ses nasıl kullanılır gibi uzmanlık alanlarını severek öğrendiler. Gençler harika ve çok başarılılar, hemen detaylarına kadar öğreniyorlar“ dedi.

Projenin amacının genç öğrencilere kültürü, sanatı sevdirmek olduğunun altını çizen Oya Pervin Pelit ise, „Projeden faydalanan genç öğrencilerimiz kendi yeteneklerini ve üretken olduklarını keşfediyorlar. Biz de bu geleceğin yetenekli gençlerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ayrıca kendi anadillerini ve kültürlerini geliştiriyorlar. Çalışmaları büyük bir keyifle yapıyorlar“ dedi. Eğitmenler Nur Ilıcak, Onur Post ve Nur Deniz Kaplan‚da gençlerin gelecekte başarılı olmaları için gerekli eğitimle donatılması gerektiğine işaret ettiler.

Haftalardır çalışmaları sürdüren gençler, çalışmaların son gününde düzenlenen gösteri etkinliğinde öğrendiklerini hazır bulunan velilerine ve davetlilere gösterdiler. Gitar ve bağlama çalmanın yanı sıra çektikleri fotoğrafları, video gösterisi yaptılar. Yazdıkları hikayeleri okudular, şarkılar söylediler ve renkli bir program sundular. Onur Post ve Nur Deniz Kaplan‚da yaptıkları müzikle programı taçlandırdılar. Öğrencilerin kendi portre gibi çektikleri fotoğraflar da, çerçeveletilmiş şekilde kendilerine sürpriz olarak hediye edildi. Korona kurallarına uygun şekilde az davetli ile geçen etkinlik kısa tutuldu. Programın sonunda gençler uzun süre alkışlandı. Panolara asılmış fotoğraf, yazı gibi gençlerin çalışmaları da davetliler tarafından hayrınlıkla incelendi.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular