1.1 C
Hamburg
Sonntag, November 29, 2020
Start Lifestyle Familie "Şiddet" uyguladığı gerekçesiyle kızını göremiyor

„Şiddet“ uyguladığı gerekçesiyle kızını göremiyor

ALMANYALILAR – Hamburg’da yaşayan 44 yaşındaki anne Sevcan G. 15 yaşındaki kızı Meryem G. ile aralarında geçen kavga sonucu, kızına „şiddet“ uyguladığı gerekçesiyle gençlik dairesinin aldığını söyledi. Yaptığının doğru olmadığını kabul eden üç çocuk annesi, özellikle çocukları olan velilere seslenerek, „çocuklarınıza çok dikkat edin ve onlara sahip çıkın“ tavsiyesinde bulundu.

Tek isteği kızının iyiliği

Balıkesir’li üç çocuk annesi Sevcan G. uzun süre önce eşinden ayrıldığını ve üç çocuğunun velayetini alıp en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştığını kaydederek, „24 ile 18 yaşlarında iki oğlum ve bir de 15 yaşında kızım var. Her anne gibi ben de çocuklarımı çok seviyorum ve onların iyiliği için uğraşıyorum. Hangi anne çocuklarının iyiliği için çırpınmaz ki? Ben de çocuklarımın iyi bir gelecekleri olsun diye çaba harcıyorum. Kızım da benim göz bebeğim; onun mutlu, mesut ve kendi ayaklarının üzerinde durması, iyi bir meslek edinmesine yardımcı olmaya çalışıyorum. Benim arzum kızımın kaliteli ve iyi eğitim almasıdır“ dedi.

Kuzineme gidiyorum yalanı

Hasta bakıcı mesleğine sahip ama tezgahtar olarak çalıştığı dönemde, henüz 13 yaşında olan kızı Meryem’in kendisine yalan söylediğini fark ettiğini belirten gözü yaşlı anne, „Bir gün kuzineme gitmek istiyorum diyerek benden müsade aldı. Akşam olmak üzereydi kızım gelmedi merak edip kuzinesini aradım, gelmediğini söyledi. Oğlumu aradım, nerede olduğunu bilmediğini belirtti. İşten izin alıp samimi bir arkadaşı vardı onun yanına gittim. 18 yaşında Suriye’li sığınmacı bir gençle tanışmış, onunla buluşmuş. Ben istemedim böyle hatalar yapmasını ve defalarca okuması ve meslek sahibi olması gerektiğini söyledim. Ertesi gün birlikte yolda yürürken geriye eve dönmeyi istedi .Ben de kolundan tutup yolumuza devam edelim istedim. Burada kızımın yalan söylediğini fark ettim ve tekrarlamaması için uyardım“ ifadelerini kullandı.

Yanlış anlaşılma oldu polis çağırdılar

Üzgün anne sözlerine şöyle devam etti: „Kızımın morali düzelsin diye birlikte yola çıktık. Giderken kendisi eve geriye dönmek istedi. Ben de kolundan tuttum ve çektim, gel dönme geriye diye. Bu sokak ortasında olduğu için bazı kişiler bana ‚Bunu yapamazsınız. Siz şiddet uyguluyorsunuz‘ deyip polis çağırdılar. Ben de elbette konunun arka tarafını bilmiyorlar kızımın iyiliği için rahatlaması için sonuçta ben anneyim diye hatırlattım karşı çıktım. Ama kızımı polisler götürüp gençlik dairesine verdiler. Konuyu ayrıntılı olarak anlattım ve iki gün sonra kızımı geriye aldım“

Kızı hep tehdit etti

Kızının mutlu olması için elinden geleni yaptığını söyleyen anne, „Bu olaydan sonra kızım en ufak bir sorunda ‚Bana birşey yapamazsın yoksa tekrar giderim‘ diyerek beni hep tehdit ediyordu. Şu anda kızım 15 yaşında. Kızım çok değişti kapandı başörtüsü kullanıyor, uzun elbiseler giyiyor. Ben kapalı değilim, kızımın kapanmasını da istemiyorum. Bir ay kızımın değişikliğini gözlemledim ve odasına girip baktım. Başörtülerini çekmecesinden aldım kendi odama sakladım. Kendisine de neden kapandığını soruyorum inandığım için diye söylese elbette birşey yapmayacağım. Ama bilinçsiz olarak kapanıyor. Bunun arkasında Suriye’li tanıştığı bir genç varmış. Dolayısıyla kızımın üzerinde etkisi oldu ve bu etkiyi etkisiz hale getiremedim“ açıklamasında bulundu.

Başörtüsü kavgası büyüdü

Kızının evde arayıp başörtülerini bulup tekrar odasında çekmeyece koyduğuna gören anne, „Ben başörtülerini koyduğu yerden aldım. Bunu görünce elimden almaya çalıştı. Ben de vermek istemedim ve ikimiz çekiştirirken beni itti ve yere düştüm. Ben yerdeyken saçlarımı çekmeye yolmaya başladı. Belimden zaten rahatsızım, canhavluyla elinden kurtulmak için kolunu ısırdım. Sonuçta mecbur kaldım. Ertesi gün okula gitmeyip evde kalmasını istediğim için kapıyı kilitleyip evden ayrıldım. Abisinin anahtarıyla açmış ve okula gitmiş. Aradım okulda olduğunu öğrendim ve sevdiği bir öğretmenini arayıp kızımın moralinin bozuk olduğu için dikkat etmelerini rica ettim. Sonra kendisinden rica ettiğim öğretmeni arayıp okula gelmemi istedi. Ben okula vardığımda polisler geldi kızımı aldılar ve gençlik dairesine verdiler nedenini ‚Siz kızınıza şiddet uyguluyormuşsunuz. Kızınız sizi istemiyor‘ diye açıkladılar“ dedi.

Velayetini aldılar

Anne Sevcan, „Belki bir anne olarak yaptığım yanlıştı ama amacım kızımı korumaktı. Kendisinden özür diledim. Kendisini çok seviyorum benim bir parçam o. Benim yalvarmalarım iyi niyetim kabul edilmedi ve kızımı göremiyorum. Yaptığım araştırmada kızımın tanıştığı sığınmacı şahsı buldum. Kızım babasının Mısır’lı olduğunu söyleyip beni kötülemiş. Babası Türk olduğu halde Mısır’lı diyerek yalanlar söylemiş. Benim kızım kandığı bu sığınmacı erkek için kapandığına inanıyorum. Elbette kızımın gözlerini açmak istiyorum. Evlenmek istiyorsan önce okulunu bitirip meslek sahibi olduktan sonra Türkiye’den de evlenebileceğini isterse söyledim. Bunun neresi yanlış. Mahkeme oldu ve elimden velayetini aldılar. Üç ay içinde tekrar dava görülecek ve konu netleşecek. Avukat tuttum kızıma kavuşmak için uğraşacağım“ açıklamasında bulundu.

Kızıma aldığım hediye için azarladılar

Resmi kurumların aralarında ortak ve güçlü çalışmadıklarını iddia eden anne; „Kızımı iki aydır göremiyorum. Ama telefon açtılar kızım evde oyuncak ayısını, yakkabı gibi bazı istekleri olduğunu söylediler. Ben isteklerini aldım ve ilaveten bir de kolye hediye alıp abisiyle götürdük. Orada yetkili beni evden aradı ve ben kızıma hediye aldığım için bağırdı çağırdı bana. Ben nasıl kızıma hediye alabilirmişim? Ayrıca kızımın istediği ayı oyuncağında yeni olduğunu söylediler. Ben oyuncağın bir kenarda devamlı durduğu için nasıl eskiyeceğini sordum. Görevinin bana bu yönlü davranmasına hakkı olmadığını söyledim. Kızımın istediklerini aldılar, hediyeyi kabul etmediler. Kendi evladımı hediye ile sevindiremeyeceğim. Olmaz böyle bir şey. Kurumlarda çalışanlar birlikte iyilik için çalışmıyorlar“ diyerek bazı iddialar ileriye sürdü.

Anneler kızlarına dikkat etsinler

Ergenlik çağında kızları olanların özellikle çok dikkatli olmalarını tavsiye eden anne Sevcan, „Ben doğru yapayım derken, yanlış yaptım başkaları yapmasın. Evladımı çok özledim. Hep rüyalarımda görüyorum. Ben kızımsız yapamıyorum. Ama beklemekten başka çarem yok. Avukatım da mücadele ediyor ama kızım isterse tekrar bir arada olabileceğimi umuyorum. Önümde uzun bir süreç var, yaptığım belki yanlıştı ama yavrumun iyiliği içindi. Her anne kızını çocuk yaşta evlensin veya başka birisi için kapansın istemez. Ben kızımdan özür diledim. O benim çocuğum bazı anlaşmazlıklar yaşasakta çok özledim kızımı. İnşallah yakında müjdeli bir haber alırım. Başka anneler benim yaşadıklarımı yaşamasınlar ve özellikle okul çağında olan kızlarına dikkat etsinler. sonra benim gibi hep gözyaşı dökmesinler“ tavsiyesinde bulundu.

Emine SONUGÜR / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Thomas Benkert ist neuer Präsident der Bundesapothekerkammer

Die Mitgliederversammlung der Bundesapothekerkammer (BAK) wählte heute einstimmig Thomas Benkert zum neuen Präsidenten. Die BAK vertritt die Interessen aller rund 67.000 Apotheker in Deutschland....

Akbank’tan emeklilere özel promosyon

Emeklilere yönelik çalışmalarını sürdüren Akbank, SGK emekli maaşını Akbank'a taşıyanlara ve başvuru yapan müşterilerine 1.250 TL'ye varan promosyon imkanı sunuyor. Akbank açıklamasına göre, 750 TL'ye...

Warnung: Betrüger zielen mit angeblichen EU-Coronahilfen auf T-Online-Nutzer

Erneut kursieren Tausende Emails mit einem falschen Antragsformular für Corona-„Überbrückungshilfe II für Unternehmen, Betriebe, Selbstständige, Vereine und Einrichtungen“, die angeblich vom Europäischen Rat und...

„Lockerungen an den Feiertagen verantwortlich nutzen“

Zur Verlängerung des Teil-Lockdowns und den angekündigten Lockerungen an den Weihnachtsfeiertagen erklärt Bundesärztekammer-Präsident Dr. Klaus Reinhardt: „Die von Bund und Ländern beschlossene Verlängerung des Teil-Lockdowns...