1.6 C
Hamburg
Freitag, November 27, 2020
Start News Autoren DUYGULARIYLA YAZDI DUYGULARIYLA YAŞADI!

DUYGULARIYLA YAZDI DUYGULARIYLA YAŞADI!

Oldukça varlıklı bir aileden geliyordu, aşkı uğruna varlığı bir kenar itip, fabrika işçiliği yaptı. Hukuk fakültesi’nde okuyup, Bakırköy Bez fabrikasında 10 yıl çalışmıştır. Ekmeğini taştan çıkardı, aşkına kavuştu . Öğretmenlik, dizgicilik, klişe ressamlığı gibi işlerde çalıştı. Akbaba, Kırkbirbuçuk, Taş, Şaka, Karikatür, Kahkaha gibi dergilerde mizah yazıları çıktı. Sinemaya Bakıköy’den arkadaşı yönetmen Sırrı Gültekinin ısrarı ile figüran olarak başlayıp başrole yükseldi ve 60 filmde başrol aldı , tesadüfen senarist olarak devam etti. Zamanın dev oyuncularından Talat Artemelin teşvikiyle senaryo yazmaya başlamış oldu.

Oya Pervin Pelit
Sinema Emektarı
1950’li yıllarda Amerika’lı aktör Gregory Pecke benzerliği ile de ün yapmış olan, senarist-oyuncu, Bülent Oranı sizlere yazmaktan onur duyuyorum. Çünkü benim hayatımda önemi büyük. Türk sinemasına unutulmaz senaryolar yazmış olmasının yanı sıra insani yönü çok yüksek bir kişiydi. Onu ailece çok sevip sayarız öyle ki erkek kardeşime onun adını veren babam, bunu benim yarım yarım konuştuğum zamanda “bülen, bülen“ dediğimi söylerdi. Bir “büle bülen “ bir de “vantara mera (Guantanamera)“ şarkısını söyleyip dans edermişim. Benim ardımdan gelen erkek kardeşimin adını Bülent koyduk.

Bülent Oran amcamın el yazısını okuyabilen ender kişilerden olan babam Hidayet Pelit onun yazılarını daktilo eden kişiydi. Bu münasebetle, Bülent amcam bizim eve sık sık gelirdi. Uyuyakalıp, uyandığım da onu göremeyince ağladığımı hala hatırlarım. Yıllar içinde dostluğumuz hep devam etti. Zamanla senaryoları benim de elimden geçti, dizilerin seslendirme yönetmenliğini yaptığım dönemlerde onun oyuncu olarak yer aldığı işlerde, onu seslendirecek kişiyi hep titizlikle seçtim. Yönetmenlerden Mehmet Dinler, Sırrı Gültekin, Nejat Saydam ve Yılmaz Atadeniz sıkı arkadaştılar. 90’lı yıllarda çektikleri dizi filmler ve tv filmlerinin kurgularında hep beraberdik. O anlarda bir çok detaya, şakalaşmalarına, birbirleriyle atışmalarına kurgu esnasında şahit oldum. Güzel yılların güzel insanlarıydı her biri..

Bülent Oran kalemiyle, oyunculuğuyla, insanlığıyla idealleri peşinde dört nala koşan bir insandı. Hele insanlara yaptığı maddi yardımlar, unutulmaz bilen bilir. Mehmet Dinler‚le adeta ince ince dikkatlice ihtiyaç sahibi insanları tesbit eder, iyiliklierini sessizce yaparlardı. Babam ve annem onlara bu konuda, kişilerin tesbitinde yardımcı olurlardı.

Senaryolarına gelince, melodramın dibi onun kalemindeydi, romantik sözler izleyicinin halen zihninde kalmıştır . ( – amca, size baba diyebilir miyim?) ( -sevdiğim, belki bir nefes kadar yakın belki dağlar kadar uzak) gibi sözler unutulur mu? çünkü Bülent Oran halkı halkın içinde yaşayarak yazmıştır. Zengin genç, fakir kız veya tam tersi yengin kız fakir genç hayat öyküleri, Yeşilçam filmlerinin en yoğun konularıdır. Bir günde ayrı ayrı üç set kurulan filmlerde en çok çekilen Bülent Oran senaryolarıdır. Onun senaryolarında küfür yoktur, argonun en adamakıllısı vardır.

Yaşam çizgisi oldukça değişik, on parmağında on marifet olan Bülent Oran çok ince, nadide bir insandı. Onu doğduğumdan beri tanımış olmak benim için, harikulade bir şanstı.

Telif hakkı alamadan dünyaya elveda demiş olsa da ki bu içimizde kanayan yara..

İnancı, sevecenliği, kolleksiyonerliği, kibarlığı, kasketi ve kırmızı kazağıyla şahane bir insan, geldi geçti bu dünyadan ve ardında unutulmaz eserleriyle sözler bıraktı.. “ -Senin annen bir melekti yavrum“, benim Bülent amcam da benim meleğimdi. Ruhu şad olsun.

Oya Pervin Pelit

Hamburg 2020

Bülent Oran / Görsel Hafıza Projesi’nde

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

6 polisin darp ettiği yurttaş yaşamını yitirdi

İzmir Kadifekale’de altı polisin darp etmesi sonrası kalp krizi geçiren ve hastaneye kaldırılan Mehmet Şerif Coşkun hayatını kaybetti. İzmir'de polisin darp etmesi sonrası kalp krizi...

Wildnisgebiete in Deutschland wachsen

Bundesumweltministerium unterstützt Projekte in Thüringen und Brandenburg im Rahmen des Wildnisfonds mit 3,8 Millionen Euro Das Bundesumweltministerium (BMU) unterstützt zwei neue Wildnisprojekte in Brandenburg und...

EU-Kommission will Schutz geistigen Eigentums verbessern

Die Europäische Kommission hat Mittwoch einen neuen Aktionsplan für geistiges Eigentum veröffentlicht. Damit will sie vor allem den kleinen und mittleren Unternehmen (KMU) helfen,...

Küresel salgına rağmen „Memo Friseursalon“ kapılarını hizmete açtı

ALMANYALILAR - Hamburg'un Eidelstedt semtinde Stellinger Höfe, Kieler Strasse 577-A adresinde, 38 yaşındaki Mehmet Canın "Memo Friseursalon" adı altında, kadın ve erkek kuaför salonu...