3.8 C
Hamburg
Mittwoch, November 25, 2020
Start News An­kün­di­gung CUMHURİYET BAYRAMI 97 YAŞINDA

CUMHURİYET BAYRAMI 97 YAŞINDA

Cumhuriyetimizin mimarı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ve o yılları yaşamış tüm insanlarımıza saygıyla, cumhuriyetimizin 97. yılı kutlu olsun. Dünyanın en demokratik yönetim biçimi olan cumhuriyet; korunması, geliştirilmesi ve doğru uygulanmasıyla toplumun rahatı ve huzuru demektir.

Seçme ve seçilme hakkı her vatandaşın hakkı olmakla birlikte seçilenlere saygı da cumhuriyetin en temel gereğidir. Bizler cumhuriyetimize daha çok sahip çıkmalıyız, gerçekten de atalarımızın kanlarıyla sulanmış bir coğrafyanın çocuklarıyız. Dört bir yanı düşmanla sarılmış, ekmeği-suyu tükenmiş, insanı canını vermiş, toprağı parça parça edilmiş, tamamen yok olmaktan kıl payı kurtulmuş toprakların kurtuluşu ve ardından yönetim biçiminin en demokratik biçime getirilip, devrimlerle ilerleme sürecine girilmesi canla başla, vatan uğruna çok çalışmak ve akılcıl atılan adımların meyvesidir.

Oya Pervin Pelit
Sinema Emektarı
Atatürk tam bir lider, TBMM ’sini oluşturan milletvekilleri de ileri fikirlere açık insanlardı. Çok çabalamış ve küllerinden doğmayı bilmiş bu insanların önünde saygıyla eğiliyorum. Milletçe, insanca birlik ve beraberlik içinde yeniden inşa edilmiş ülkemizin şehitleri, gazileri bizlere güzel bir hayat sunmak için kendilerini feda ettiler, bizler bu fedakarlığa karşılık en güzel yönetim biçimine sahipiz ve onu korumak en önemli vazifemiz değil mi?

Cumhuriyeti kuranlara saygıyla, onu yükseltecek olan daima yeni nesildir. Nesilden nesile cumhuriyetle yaşamak için, çok çalışmak gerekir. Çünkü cumhuriyet, zamanla birlikte daima ileri doğru şekil almalıdır ki bunu gelişen dünyanın fertleri olarak, çağdaşlık ve eşitlik ışığında günden güne bizler geliştirebiliriz.

„Cumhuriyeti kuranlara saygıyla, onu yükseltecek olan daima yeni nesildir.“

Her 29 Ekim’de, bütün yüreklerin birlikte “cumhuriyeti kutlamak“ üzere atması, sadece bayram olarak değil, her durumda, kişinin kendi kendini yönettiği cumhuriyetle bir olmasıdır.

Bu hususta, memleketten uzakta yaşayan bizlere daha çok görev düşüyor. Çocuklarımıza cumhuriyetin nasıl ve neden kurulduğunu anlatıp, her 29 Ekim’de bayramımız olduğunu, onlara şiirle, şarkıyla,marşla hissettirmeli güne özel hediyeler vermeliyiz. Gençlerimize Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okutup, anlamalarını sağlamalıyız.

Bu bayram, kuru bir bayram değil, gerçek bir kurtuluş bayramıdır, özgürlüktür ve en önemlisi toplumsaldır. Onu korumak ve ileriye taşımak ise bizlerin elinde.. Çağdaşlığın içinde bir nokta olabilmek için daima cumhuriyetle kalalım ve hep dik duralım.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

Saygılarımla,

Oya Pervin Pelit

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Kadına yönelik şiddet ‘ev’ meselesi değil

Aile içi şiddet ve şiddetin boyutları hakkında Gazeteci Nebahat Uzun ile söyleşi ALMANYALILAR - Yapılan araştırmalar Almanya’da her üç aileden birinde fiziksel şiddet yaşandığını gösteriyor...

EU knüpft Milliardenhilfe für Afghanistan an Demokratie und Menschenrechte

Auf der Afghanistan-Konferenz hat die Europäische Union Dienstag ihre langjährige Solidarität und Partnerschaft mit dem afghanischen Volk bekräftigt. Die EU wird Afghanistan für den...

Kadına yönelik şiddet insanlık suçudur!

Mutlu kadın, mutlu bir toplumun temel taşıdır 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü vesilesiyle, şiddetin her türlüsünün karşısında olan, cinsiyet...

„Unternehmerische Innovationskraft für Bildungschancen nutzen!“

Neuer Förderaufruf zu Innovationen für Bildung und Informationszugang Das Bundeswirtschaftsministerium startet heute einen Förderaufruf für Innovationen im Bereich Bildung und Informationszugang mit hohem „sozialen...