8.2 C
Hamburg
Dienstag, November 24, 2020
Start Sport Fußball Hamburg Atatürk Kupası

Hamburg Atatürk Kupası

ALMANYALILAR – Geçtiğimiz günlerde Hamburg´da artık geleneksel hale gelmiş bir futbol turnuvası gerçekleşti. “Atatürk Kupası” adı altında gerçekleştirilen bu organizasyon ve etkinliklere futbolseverler artık aşinalar. Hamburg ve son yıllarda Schleswig Holstein eyaletlerinin Amatör Futbol Ligi´nde oynayan futbol klüpleri, 2009 yılından beri her yıl olduğu gibi kupa için kıyasıya bir performans sergiliyorlar.

On bir yıldır düzenlenen bu etkinlikle ilgili maalesef ciddi ve kalıcı bir arşiv yok, nedense bu güne kadar oluşturulmamış. Organizasyonu hemen her yıl Hamburg Konsolosluğu´nun üstlendiği biliniyor. Acaba bu konuda en azından gelecek müsabakalar için şimdiden bir arşiv oluşturma yoluna gidilemez mi?

Bizim araştırmalarımız “Hamburg Atatürk Kupası” hakkında kabaca şunlar: 2010 yılında final maçı FC Türkiye klübünün sahasında oynandı. Bu yıl futbolun yanı sıra müzik dinletileri ve farklı yörelerden halk oyunları gösterileri de gerçekleştirildi. Spor müsabakalarından öte ortalık şenlik yeriydi. Final maçına kurum, kuruluşlar ve dernekler başta gelmek üzere herkesin davet edilmesi dikkat çekiciydi. Final karşılaşması FC Türkiye ile Türk Birlikspor takımları arasında oynandı.

2011 yılında etkinlik “Atatürk Kupası Futbol Turnuvası” adı altında 1 Mayıs’da gerçekleşti. Bu arada hemen belirtelim kupanın her yıl belirli bir tarihi yok. Kimin kafasına nereden nasıl eserse kupa için bir tarih belirleniyor ve maçlar hemen gün gerçekleşiyor. Kesin böyle olmayabilir ama böyle gözüküyor. 11 yıllık bir faaliyet için oldukça amatör bir alışkanlık. Umarız bu konuda da önceden ortak bir tarih belirlenir ve her yıl o belirlenmiş tarihlerde bu önemli ve değerli etkinlik gerçekleştirilir. Bu yıl final maçı FC Türkiye-Bremen KSV Vatanspor takımları arasında oynanmış. Turnuva FC Türkiye kulübünün sahasında yapıldı. Atatürk Kupası’nın sahibi Bremen Vatanspor (KSV) oldu. Şampiyona kupasını Başkonsolos Devrim Öztürk verdi.

Bir sonraki yıl yani 2012’de A Grubu: FC Türkiye, Rot Weiss Wilhelmsburg, Haak-Bir ve Elmshorn Gençlerbirliği. B Grubu: İnter Hamburg, FC Lauenburg, Harburg Türkspor ve FC Neuenfelde olmak üzere toplam sekiz takım mücadele verdi. Sonuçlarla ilgili bilgi yeteri kadar göçmen basına yansımamış olacak ki kayıt bulunamadı. 2013 yılındaki karşılaşmaların ilk elemeleri 20 Ocak’da oynandı. Yine farklı bir ay dikkat çekici. Maçlar Bergedorf’daki Ladenbeker Furtweg Salonu’nda oynandı.

2019´da

2015 yılına gelindiğinde de bilgiler derli toplu olmaktan uzak. Kayıtlarda Elazığspor-İnter 2000, Rot Weiss Wbg-FC Türkiye, Osmanbey Camii-Fatihspor, Elmshorn Gençlerbirliği-Harburg Türkspor, FC Neuenfelde-Inter Eidelstedt ve Türk Birlikspor Pinneberg-Zonguldakspor’a karşı oynadılar. İlginçtir göçmen basını böylesi etkinliklerde takımları öne çıkaracaklarına ya turnuva öncesi organizasyona kimlerin katıldığını, ya da maçları izlemeye kimlerin geldiğini öne çıkartmaya öncelik tanıyor.

2018 yılında Hamburg Başkonsolosluğu’nun çağrısı üzerine kulüp temsilcileri bir araya gelerek organizasyon komitesi oluşturdular ve kararlar aldılar. Organizasyonun sorumluluğunu Hamburg Başkonsolosluğu alırken Muavin Konsolos Nejat Doğançay Komite Başkanlığı yaptı. Başka bilgi yok. Turnuva’nın yarı final ve final oynayacak takımları 20 ocak 2019 tarihinde Bergedorf semtinde bulunan, Ladenbeker Furtweg adresindeki kapalı spor salonunda gerçekleşecek karşılaşmalar sonucu belirleneceği kararını aldılar. Seçilen organize komitesi ilk hazırlık toplantısını, 4 ocak 2019 cuma günü F.C Türkiyemspor’da, 9 ocak 2019 çarşamba günü de Hamburg Konsolosluğu’nda kura çekimleri yapılması, bazı şahıs ve kurumlara görev dağılımı yapılması, finansal destek sunmaları için sponsorlar bulunması kararını aldılar. Yine daha fazla ve kapsamlı bilgi yok. Belki göçmen basını yeteri kadar ilgi gösterip haber de yapıyorlardır. Ama sık sık değişen yeni sayfa yazılımları yüzünden eski arşivlerin güme gittiği anlaşılıyor. Öbür türlü internet arşivleri 1990’lı yılların ortalarına kadar hemen her şeyi depolamış vaziyette.

2019 yılında yine “Atatürk Kupası” için Muavin Konsolos Osman Taş’ın öncülüğünde ilk toplantı gerçekleşti. F.C Türkiyemspor, Harburg Türkspor, F.C Elazığspor, FC Lauenburg, Galatasaray Hamburg Derneği, Hamburg Beşiktaşlılar Birliği’nden yöneticilerin katıldığı toplantıda katılım koşulları ve kuralların ayrıntıları organizasyon komitesine bırakılması kararlaştırıldı. 20 Ocak 2019 yılında Bergedorf Ladenbeker Furtweg adresinde bulunan kapalı spor salonunda ilk elemelerin, finalin ise F.C Türkiyemspor’un sahasında gerçekleştirilmesi saptandı. 2019 yılında Hamburg Atatürk Kupası’nı rakibi Kiel İnter Türkspor’u 3-2 mağlup eden FC Türkiye, Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel’in elinden aldı. 2019 yılında turnuvanın sponsorlarından KFZ Sachverstandiger 24.Com (Uzman Trafik Bilirkişi Bürosu) sahibi iş insanı Nahsen Taş 400 kadar Atatürk resimli tişört dağıtarak etkinliği renklendirdi.

KFZSachverständiger24 sahibi Nahsen Taş

Bu yıl ise ön elemeler 15 şubatta 12 takımın katılımıyla, Lübeck’de oynanmış, küresel salgından dolayı 18 ekim 2020’de ancak gerçekleşebildi. 2020’nin finali Harburg Türkspor ile Lübeck Alevi Kültür Merkezi takımları arasında oynandı. Harburg Türkspor rakibini 4-2 yenerek kupanın sahibi oldu. Maçlar Harburg’da, Baererstraße’deki Harburg Türkspor sahasında Covid-19 tedbirleri çerçevesinde alınan önlem altında gerçekleşti. Konsolosluğun himayesinde gerçekleşen etkinliğin sponsoru bu yıl da KFZ Sachverständiger24.com firmasının sahibi Nahsen Taş idi. Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel finale kalan takımlara kupalarını takdim etti, ayrıca maçı başarıyla yöneten hakemlere birer madalya ve taktir belgesi, turnuvanın sponsörlüğünü üstlenen Nahsen Taş’a da teşekkür etti.

23.10.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bessere Luftqualität dank EU-Umweltpolitik: Zahl der vorzeitigen Todesfälle ist aber noch zu hoch

Dank besserer Luftqualität ist die Zahl der durch Luftverschmutzung bedingten vorzeitigen Todesfälle in Europa in den letzten zehn Jahren deutlich gesunken. Allerdings geht aus...

Erzurum’da kış sporları vatandaşlara tanıtıldı

Kış turizminin önemli merkezlerinden Erzurum'da, kış sporlarının yaygınlaştırılması amacıyla etkinlik düzenlendi. Havuzbaşı Kent Meydanı'nda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen organizasyonda, kış sporları vatandaşlara tanıtıldı. Kızak,...

Warnhinweis: Weitere Betrugsversuche mit Phishing-Emails über angebliche Coronahilfen der EU

Erneut kursieren derzeit Emails mit einem falschen Antragsformular für Corona-Überbrückungshilfen für kleine und mittelständische Unternehmen und einen „Corona-Weihnachtsbonus“ für Soloselbständige, die angeblich vom Europäischen...

Teknoloji şirketleri Google’ı AB’ye şikayet etti

Teknoloji alanında faaliyet gösteren çok sayıda şirket ve dernek, Google'ı internet aramalarında pazar hakimiyetini suistimal ettiği ve kendi hizmetlerine iltimas sağladığı gerekçesiyle Avrupa Birliği'ne...