8.3 C
Hamburg
Dienstag, November 24, 2020
Start Gesundheit Ärzte Kadınlarda istemsiz idrar kaçırma

Kadınlarda istemsiz idrar kaçırma

Kadın Doğum Uzmanı, Jinekolog Dr. Hakan Özkan ile Söyleşi

ALMANYALILAR – Dünyada kadın nüfusunun yaklaşık yüzde 8’ini etkileyen istemsiz idrar kaçırma sorunu, kadınları depresyona, sosyal hayattan çekilmeye kadar götürebilen çok ciddi bir sağlık sorunu olmakla birlikte bu soruna çare arayan kadınların oranı oldukça düşük. İdrar kaçırmaktan utandığı için bunu dile getirmekte sorun yaşayan kadınların yanı sıra belli yaşlardaki kadınlarda bu sorunun görülmesinin doğal karşılanması, tedavi yöntemlerinin bilinmemesi gibi nedenler, çare arama oranlarının düşük olmasının en önemli sebepleri. Kadın Doğum Uzmanı, Jinekolog Dr. Hakan Özkan’la, istemsiz idrar kaçırma sorunu, tanısı ve tedavi yöntemleri konusunda Almanyalılar okuyucuları için sohbet ettik:

Almanyalılar: İstemsiz idrar kaçırma durumu nedir ve kimlerde görülür?

Dr. Hakan Özkan: Üriner İnkontinans olarak da adlandırdığımız istemsiz idrar kaçırma durumu orta ve ileri yaşlarda kadınlarda daha sık görülmekle birlikte her yaşta görülebilecek ciddi bir sorundur. Gülerken, hapşırınca, ağır bir eşya kaldırırken, egzersiz yaparken, yürürken, hatta otururken istemeden idrar kaçırma durumu yaşanıyorsa, bu durumdan kurtulmak için sık sık tuvalete gidilmesine rağmen idrarın tamamen boşaltılamadığı hissi yaşanıyorsa tedavi edilmesinde fayda vardır.

İstemsiz idrar kaçırma durumu kadınları ne şekilde etkiliyor?

Bu durum hayat kalitesini, sosyal yaşamı ve iş hayatını olumsuz etkileyen bir sorundur. Aynı zamanda bir hijyen sorunudur. Bu rahatsızlığı olanlar evden dışarı çıkmak istemez veya gittikleri yerlerde sık sık tuvalet ararlar. Bu da kişide ciddi mutsuzluk, özgüven eksikliği yaratabilir ve hatta depresyona bile neden olabilir. Kadınlar bazen bu nedenle su bile içmek istemiyor ama su içmemek bu sorunun çözümü değil maalesef. Tedavi edilmeyen idrar kaçırma sorunu ayrıca enfeksiyonlara, ciltte kızarıklıklara veya cinsel sorunlara neden olabilir.

İstemsiz idrar kaçırma sorunun nedenleri nelerdir?

Kadınlarda istemsiz idrar kaçırma şikayetlerinin en önemli sebebi genetik yapıdır. Yani bağ dokusu, kalıtımsal olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli olan bireylerde bu sorun daha sık ortaya çıkar. Genital organların sarkması ise genelde sık ve zor doğumlar, kronik astım-öksürük, ağır yük kaldırma, aşırı şişmanlık, kronik kabızlık gibi etkenler sonucu oluşabilir. Hızlı kilo verme, ileri yaşlarda ve menopozda östrojen hormonunun azalması ile bu dokularda gevşeme meydana gelmesi, hipertansiyon, diyabet, astım, kabızlık gibi kronik hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar da istemsiz idrar kaçırma sorununun sebepleri olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşları da bu rahatsızlığa neden olabilir veya rahatsızlığın şiddetini artırabilir.

Bu rahatsızlık tek tip midir? Herkeste ve her durumda aynı mıdır?

Hayır, istemsiz idrar kaçırma tipleri de tedavileri de farklıdır. Bunlardan en sık görülenleri şunlardır:
• En sık görülen, stres tip dediğimiz gülme, öksürme, merdiven çıkma veya ağır kaldırma esnasında karın için basıncın artması sonucunda ortaya çıkan idrar kaçırma durumudur.
• Sık görülen ikinci tip ise sıkışma tipi idrar kaçırma olarak adlandırdığımız durumdur. Bu durumda idrar torbası idrarla dolarken, nedeni bilinmeyen bir şekilde idrar torbası kasının kasılmasına bağlı olarak istem dışı idrar kaçırma oluşur. Buna, aşırı aktif mesane sendromu da denir. Bu tip idrar kaçırma, sıklıkla suyla ilgili işlerde ani idrar yapma hissinin oluşması ve tuvalete yetişememe tarzındadır.
• Üçüncü olarak ise her iki tipin beraber görüldüğü durum, miks tip idrar kaçırma veya karma idrar kaçırma olarak adlandırılır.

İstemsiz idrar kaçırma tanısı nasıl koyulur?

Tanı ve tedavi yöntemi, hastanın şikayetlerinin ayrıntılı dinlenmesi ve detaylı fizik muayene sonucu idrar kaçırmanın tipinin belirlenmesiyle mümkün olur. İstemeden kaçırılan idrarın miktarı ne kadar olursa olsun bu durum bir sorundur. Tanı esnasında bu duruma neden olan ek bir sağlık problemi olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Hastalığın tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavide Kegel, davranış terapisi, medikal ve cerrahi yöntemler kullanılır. Tedavi, idrar kaçırmanın tipine göre değişir. Hangi tip olursa olsun öncelikle Kegel egzersizleri dediğimiz, idrar tutma kabiliyetini artıran ve genital bölgedeki organların sarkmasını önleyen pelvik taban egzersizlerini öneriyoruz. Yapması kolay olan bu egzersizler için biraz sabır gerekiyor. Zira sonuçları ancak 3-6 ayda sonuç vermeye başlar. Davranış terapisinde ise günde 3 kez idrar yaparken yarıda kesip idrarı tutmaya yarayan kasların kasılıp gevşetilmesi uygulanır. İlaçlar daha çok sıkışma tipi idrar kaçırmada etkili olur. Cerrahi tedavi ise daha çok stres tip idrar kaçırma durumunda uygulanır. Zira bu türde anatomik, yani yapısal bir bozulma vardır. Çok büyük olmayan bu operasyon tekniği laporoskopik cerrahi yöntemiyle veya vajinal yoldan yapılır. Lokal veya spinal anestezi ile yapılan bu operasyonda hasta aynı gün taburcu edilebilir.

Cerrahi müdahaleden sonra dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Ameliyat sonrası hasta birkaç günde normal yaşantısına dönebilir ama ameliyatın başarısı açısından bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Örneğin batın içinde basıncı artıran işlerden kaçınmak önemlidir. Kilo alınmamalı, kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Beslenmede posalı besinler ağırlıklı olmalıdır.

Teşekkürler.

21.10.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Halkbank’tan 2 milyar 90 milyon TL net kar

Halkbank yılın 9 ayında 2 milyar 90 milyon TL net kar elde etti. Halkbank, bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın 9 ayında reel...

Bessere Luftqualität dank EU-Umweltpolitik: Zahl der vorzeitigen Todesfälle ist aber noch zu hoch

Dank besserer Luftqualität ist die Zahl der durch Luftverschmutzung bedingten vorzeitigen Todesfälle in Europa in den letzten zehn Jahren deutlich gesunken. Allerdings geht aus...

Erzurum’da kış sporları vatandaşlara tanıtıldı

Kış turizminin önemli merkezlerinden Erzurum'da, kış sporlarının yaygınlaştırılması amacıyla etkinlik düzenlendi. Havuzbaşı Kent Meydanı'nda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce düzenlenen organizasyonda, kış sporları vatandaşlara tanıtıldı. Kızak,...

Warnhinweis: Weitere Betrugsversuche mit Phishing-Emails über angebliche Coronahilfen der EU

Erneut kursieren derzeit Emails mit einem falschen Antragsformular für Corona-Überbrückungshilfen für kleine und mittelständische Unternehmen und einen „Corona-Weihnachtsbonus“ für Soloselbständige, die angeblich vom Europäischen...