1.7 C
Hamburg
Mittwoch, Dezember 2, 2020
Start News Autoren Hamburg’dan Türkiye’yi Yazmak

Hamburg’dan Türkiye’yi Yazmak

O kadar çok yakınanlar var ki böylesi bir yazıyı kaleme almak artık kaçınılmaz oldu. Neden günlük siyaseti ele almıyorum, eskisi gibi sivri makaleler veya yazılar yazmıyorum, bir yerlere şirin gözükmek için mi uğraşıyorum vb. saçma sapan itham, şüphe ve şaibe uyandıracak tuhaf iddialar. Elbette içlerinde ciddiye alınmayacak bir sürü içerik olsa da sahiplerine bakınca bazılarına değinmek şart. Gören de daha önce sağa sola saldıran kavgacı biri olduğumu zannedecek. Sanki bu sayfalardan önce de bendeniz hem sağın, hem de solun cahilinden köşe bucak kaçmak yerine yüzlerine doğrudan direk olarak kendi doğru bildiklerimi haykırmamışım gibi. O yüzden hâlâ azdır sevenlerim ve dostlarım.

Sayfalarımızı düzenli takip edenler görüyorlardır gittikçe profesyonelleşme yolunda hızla yol alıyoruz. Temmuz ayından beri farklı bir yazılım programını almanyalilar.com için kullanıyoruz. Burun kıvırıp görmezden gelmek isteyenlere, küçümsemeye çalışanlara ben de sorayım o halde. Madem o kadar ilgi uyandırmıyoruz da neden sadece Hamburg’da yayın yapan üç internet sayfası hemen aynı programı alıp bizi taklide başladılar? Gazete programı satın alıp kullanmak herkesin özgür iradesi ve seçimi, kimseyi ilgilendirmez. Ama zırt pırt benzer garip sorulara muhatap kalınca insan ister istemez iyi de neden şimdi, bizden sonra mı uyandılar, gazetecilik güdüleri şaha kalktı diye sormadan edemiyor.

Başka bir konu buradan memleketi yazmak. Haddinden fazla haber değeri olan haberlere ideolojik ayrılıklara girmeden yer vermeye çalışıyoruz. Siyasi meselelere derinlemesine girmek bizi aşıyor. Taraf değil haberci olduğumuzu başından söyledik. Öyle bir lüksümüz yok. Yine de her kesimin sesine arada bir de olsa yer verdiğimiz biliniyor. Bilenler çok iyi biliyor ne şucuyuz ne bucu. Cehaletin her türlüsünün en büyük düşmanıyız. Kin ve nefret söylemlerinin de. Öncelikli görevimiz tabii ki burayı, buraları, buranın sorunlarını ele almak, konu etmek, edinmek. Çünkü burada yaşıyoruz. Buralıyız.

Benzer hatırlatmaları bizleri yeni yeni tanıyanlara olur olmaz yer ve zamanlarda hatırlatmak galiba kaçınılmaz olacak. Ama sayfalarımızın adı üzerinde, kim olduğumuzu merak edenler haberlerimize bakmasalar da adımıza bakabilirler. Daha bir yılını dahi doldurmamış yeni bir medya organından memleket meselelerini derinlemesine ele almasını beklemek bence haksızlık. Kalite ve profesyonelleşme anlayışımız gereği bunun kapasitemizi zorlama değil çok ötesini dahi aşacağı ortadayken laf olsun torba dolsun haberciliğine uzak kalmamız o kadar da yadırganmamalı. Zira gazetecilik ve habercilik anlayışımız salt küfür ederek bir şeyleri değiştirmenin mümkün olamayacağı, hiçbir yere varılamayacağı yönünde.

Türkiye’de ileride bir şubemiz olur, orası ile ilişkilerimiz yakın ve sıcak olur, o zaman bu yönde beklentiler kaçınılmazlaşır. Şimdiki eleştiriler haklılık payı kazanır, sorulan sorular yerli yerinde olur. Öbür türlüsü değersizleştirme, itibarsızlaştırma yolunda atılan utangaç adımlardır. Bence dürüst olunmalıdır. Daha düne kadar Hamburg’da yayın yapan hemen her haber sitesi günde bir veya iki haber verirlerdi, (içlerinde 5-6 günde bir haber koyanlar vardı ve sık sık eleştirirdim bunları) gelinen noktada günde düzenli olarak birkaç haber koymaya başladılar.

Rekabetin zenginlik olduğunu hep söyledim. Umarım içerik konusunda da birbirimizden esinlenir, yerlerde sürünen sözde gazeteciliğin kalitesini ve standartlarını bugün bulunduğu noktadan çok daha üst noktalara getirebiliriz. Bunun trollere havale edilen kaçak güreşme ile değil karşılıklı dürüst, samimi ve temiz ilişkilerle ortaya çıkacağı malum.

Süleyman Deveci / 22.10.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Kayseri’de kadın cinayetleri protesto edildi

Kayseri'de aralarında kadın cinayetine kurban gidenlerin yakınlarının da bulunduğu bir grup, "kadın cinayetleri"ni protesto etti. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, "Şiddeti durduracağız", "Asla yalnız...

Rekordnachfrage nach Abbiege-Assistent von Mercedes-Benz Lkw

Mit einem schweren Lkw im Stadtverkehr auf teilweise engen Straßen und in unübersichtlichen Kreuzungsbereichen unterwegs zu sein, ist für viele Berufskraftfahrer eine große Herausforderung....

ING Basketbol Süper Ligi

Aliağa Petkimspor: 67 - Empera Halı Gaziantep Basketbol: 66 Salon: ENKA Hakemler: Özlem Yalman, Kerem Baki, Kaan Büyükçil Aliağa Petkimspor: Yiğitcan Turna 3, Ray 15, Wimbush 13,...

Deutsche Post DHL Group setzt Ausbildungsengagement in der Corona-Pandemie uneingeschränkt fort

Auch in 2021 bietet Deutsche Post DHL Group eine breite Auswahl an Ausbildungsberufen an. In der Corona-Pandemie zeigt sich Deutsche Post DHL Group als...