9.8 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start Home "Dengbej Evi"nde yeniden stranlar yankılanıyor

„Dengbej Evi“nde yeniden stranlar yankılanıyor

DİYARBAKIR (AA) – AHMET KAPLAN – Diyarbakır’da Kürt sözlü edebiyatının temelini oluşturan dengbejliğin yaşatılması için Büyükşehir Belediyesince açılan ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında bir süredir kapalı tutulan „Dengbej Evi“nden yeniden nağmeler yükseliyor.

Dengbejliğin yaşatılması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince tarihi bir evin dönüştürüldüğü „Dengbej Evi“, Kovid-19 tedbirleri kapsamında 15 Mart’ta kapatıldı.

Alınan tedbirler kapsamında yeniden faaliyete açılan Dengbej Evi’nde bir araya gelen dengbejler, yöre halkının yaşam biçimi, gelenek ve göreneklerini, dillere destan sevdaları, doğayı, acıyı, hüznü, çoğu zaman gidenin ardından yakılan ağıdı, „stran“ olarak bilinen türkülerle seslendirmeye başladı.

Geçmişte köy köy dolaşarak şimdi ise tarihi evde gırtlak gücüne dayanarak sanatlarını icra etmeyi sürdüren dengbejler kadar Dengbej Evi’nin konukları da uzun bir aradan sonra gerçekleşen bu buluşmadan memnun.

„Dengbej divanlarımız haftanın 6 günü dinleyici ile buluşacak“

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Çelik, AA muhabirine, pandemi nedeniyle dengbej divanlarına ara vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Dengbej divanlarına alınan Kovid-19 tedbirleri ile yeniden başladıklarını ifade eden Çelik, „Hem Diyarbakırlılar hem de dengbej severler mekana geldiler, uzun süredir dengbejlerin klam yorumlarına hasret kalmışlardı. Bu haftadan itibaren çalışmalarımız başladı. Dengbej divanlarımız, pazartesi günleri dışında haftanın 6 günü saat 10.00-17.00 arasında dinleyicilerle buluşacak.“ dedi.

Kovid-19 ile mücadele sürecinin devam etmesi sebebiyle her türlü tedbirin alındığını anlatan Çelik, „Özellikle konuk vatandaşlarımızdan maskelerini takmalarını istiyoruz. Gerekli dezenfekte çalışmaları yapıldı. Burada sosyal mesafeye de dikkat ediliyor. Bütün önlemleri aldık.“ diye konuştu.

Dengbejlerden Hasan Bilici, yaklaşık 6 aylık süreci evinde geçirdiğini belirterek, Dengbej Evi’nin açılmasıyla yeniden türküler seslendirmeye başladıklarını aktardı.

Yakalandığı Kovid-19’u yenmeyi başardığını belirten Bilici, „Bugün bizi izlemeye çok kişi geldi. Bundan sonra buradayız ve mutluyuz.“ ifadelerini kullandı.

Dengbej Evi’nin konuklarından Hüseyin Süphandağ salgın nedeniyle ara verilen faaliyete yeniden başlanmasından mutluluk duyduğunu söyledi.

„Burası 6 aydır kapalıydı, çok üzülüyordum. Onları dinlerken mutlu oluyorum. Allah razı olsun burası açıldı, çok mutlu olduk. Burası bizim için bir gururdur.“ diyen Süphandağ, Allah’tan dileğinin koronavirüsün sona ermesi ve insanların normal yaşamlarına geri dönmesi olduğunu belirtti.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu İSTANBUL (AA) - Bu yıl 10.’su gerçekleşen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali,...

EU-Kommission startet öffentliche Konsultation zu Lieferketten und nachhaltiger Unternehmensführung

Die EU-Kommission will Nachhaltigkeit entsprechend dem europäischen Grünen Deal stärker in der Unternehmensführung verankern und hat dazu Montag eine öffentliche Konsultation eingeleitet. „Nachhaltige Unternehmensführung...

Korona kuralları kapsamında Sevil’la Bar’da müzik keyfi yaşanıyor

ALMANYALILAR - Almanya'nın liman kenti Hamburg'da korona kuralları kapsamında müzik keyfi devam ediyor. Hamburg'un Sternschanze semti yakınında Kleiner Schaeferkamp 36, 20357 Hamburg adresinde kısa...

Vor 70 Jahren kaufte Daimler-Benz den Unimog

Am 27. Oktober jährt sich der Jahrestag der Übernahme des Unimog durch die Daimler-Benz AG zum 70sten Mal. Dieses Datum ist somit die Geburtsstunde...