11.9 C
Hamburg
Montag, Oktober 26, 2020
Start Home Rudaw Bağdat muhabiri ve kameramanı bilinmeyen bir yere götürüldü

Rudaw Bağdat muhabiri ve kameramanı bilinmeyen bir yere götürüldü

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Haşdi Şabi yanlılarının Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) binasını bastığı sırada çekim yapan Rudaw televizyonu muhabiri ve kameramanın, hükümet güçleri olduklarını iddia eden grup tarafından bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi.

Rudaw Halkla İlişkiler Sorumlusu Sirwa Hawramy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, „Rudaw Bağdat muhabiri Halkawt Aziz ve kameraman Khattab Acmi, Haşdi Şabi yanlılarının KDP binasını basıp yaktıkları sırada olay yerinde bulunan ve hükümete bağlı olduklarını iddia eden güçler tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü.“ dedi.

Rudaw ekibinden hala haber alınamıyor.

Haşdi Şabi yanlısı bir grup, KDP üyesi ve eski Maliye ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin „Başbakan Mustafa el-Kazımi, Yeşil Bölge’yi Haşdi Şabi milislerinden arındırmalı.“ sözlerine tepki göstererek, KDP Bağdat bürosunun binasını basarak ateşe vermişti.

Rûdaw Medya Grubu’ndan yapılan açıklamada: “Bugün 17 Ekim 2020 saat 11 sularında KDP binasının yakıldığı olayı haber yapmak üzere olay yerinde olan muhabirimiz Helkawt Aziz ile kameramanı Khatap Acmi, kendilerini Kolluk Kuvvetleri olarak tanıtan kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı.

Söz konusu kaçırılma olayını en şiddetli şekilde kınıyor olayın biran önce aydınlatılmasını ve arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Aynı zamanda bu olayı Irak’ta özgür gazeteciliğe karşı büyük bir ihlal olarak nitelendiriyoruz.

Federal Irak Hükümeti’ne çalışma arkadaşlarımızın biran önce serbest bırakılması için çağrıda bulunuyoruz. Çalışanlarımızın can güvenliği ve serbest bırakılmaları hükümetin sorumluluğundadır” denildi.

Foto: Rudaw

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Eurobarometer-Umfrage: Wirtschaftliche Lage, Umwelt und Klimawandel Hauptsorgen der Deutschen

Die Europäische Kommission hat Freitag die Ergebnisse der neuesten Eurobarometer-Umfrage veröffentlicht. Wegen der Coronavirus-Pandemie fand diese ausnahmsweise im Sommer (statt im Frühling) 2020 statt....

Genç meslektaşımıza son görev

Levent Danık son yolculuğuna uğurlandı ALMANYALILAR - Lübeck yakınlarındaki işyerinde 15 Ekim’de geçirdiği ani kalp krizi nedeniyle Hamburg’da 17 Ekim’de hayata veda eden basın camiasının...

Batman’da „Elma Sokak“ta müzik eşliğinde alışveriş keyfi yaşanıyor

Batman'ın en eski esnaf sokaklarından Elma Sokak'ta vatandaşlar, müzik eşliğinde alışveriş yapıyor. Başlatılan uygulama kapsamında 60 yıllık çarşıda kurulan ses sistemi ile müşterilere haftanın 5...

Sanatçı Murat Uçar, mikro art ile zamanı sanat eserine çeviriyor

Sanatçı Murat Uçar, dünyaca ünlü eserleri mikro art ile farklı materyaller üzerine işleyerek sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nden...