13.9 C
Hamburg
Sonntag, Oktober 25, 2020
Start Kultur Kino Pire Nuri

Pire Nuri

Yılmaz Güney’in 1960’lı yıllar filmlerini incelemeye devam dedik. Sırada “Pire Nuri” var. Filmin adının geçtiği her yerde ondan “Bir Yılmaz Güney Klasiği” dedirtmesi izleyip incelememe vesile oldu. Tabii 21. yy’dan 1960’lı yıllar, hele ki bu filmin hangi şartlar altında çekildiğini bilip bilmeden dönemin sosyo-ekonomik yapısından bağımsız hikayeyi ve bütünü ele almak en kolaycı yöntem olacaktır. Ama ne olursa olsun maalesef böyle. 20’lerin, 30’ların, 40’ların filmlerini ele alıp eleştirirken farklı mı davranıyoruz?

Böylesine paspaye bir filmi izleyip hayranlık duyanların zihniyetini, tabii sinema anlayışını da ben ilkel, seviyesiz, çağın gerisinde kalmış dogmatik ve kör bir goy goyculuk olarak değerlendiriyorum. Günlük halkın yaşamından gerçekçi izler yansıtması bence tek başına filmi beğenmek için yeterli değil. Film bütünlüklü olarak iki serseri çakal grubun arasında bir kadın yüzünden çıkan çatışmayı anlatır. Hepsi bu. O kadın ki iki yüz vakadan dolayı sabıkası olup, uğruna sekiz erkek ölmüş veya öldürülmüş, kırk dört tanesi de hapishaneyi boylamıştır. Kırkbeşinci Pire Nuri (Yılmaz Güney) olacaktır. Salt kuru bir Yılmaz Güney hayranlığı insanın ne sinema anlayışını, ne siyasi ne de entelektüel bakış açısını geliştirip ileriye götürebilir. Bence yine iyilerini almalı, yanlışlarını konuşup dile getirmeli. Bu onu küçültmez aksine daha da yüceltip tarihsel yeri ve öneminin yerli yerine oturtulmasına neden olur.

Fakir fukara Fatma Ana, oğlu Pire Nuri’yi nerede görse elinde sopası, dilinde eşşoğlu eşşek küfürü ile oğlunu terbiye edememişgillerdendir. Hapisten çıkan oğlunu yine bildiği tarzı ile karşılayacaktır. Serbest kalan Pire Nuri, Arabacı Cabbar’ın üç yüz lirasını bana borcun var diyerek resmen gasp etmekle kalmamış adamı hastanelik etmiştir. Eski İstasyon Karakolu Komiseri (Ahmet Koç) hapisten yeni çıktığı için davul zurna eşliğinde halay çeken aslen Adanalı olan Karşıyakalı’yı karakola çeker, Cabbar ile yüzleştirir. Başına daha büyük belaların gleeceğini anlayan arabacı şikayetinden vaz geçer. Pire yeniden içeri girmekten böylelikle kurtulmuş olur.

Komsere söz veren Nuri, serseri arkadaşları Bit Ahmet (Danyal Topatan) ve Asil (Nihat Ziyalan) ile namlı yankesici bir kadın olan Hacıhüsrevli Melahat’ın (Nebahat Çehre) peşine düşerler. Melahat kabadayılar için altın yumurtlayan tavuk gibi biri olsa gerek, düpedüz çete paylaşım savaşları kurbanıdır. İstanbullu Onsekizlik Parlak Selami (Hüseyin Zan) dokuz leşi olan namlı, hemen her kabadayı gibi kalleş ve zorba biridir. Melahat’e el koymuştur. Selami’nin mekanını tırsan arkadaşları olmadan tek başına basan Pire Nuri, fedailerden birkaçını döver. Sonra da adam akıllı benzetilip su kenarında bir yerlere atılır. İlk denemesi başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Çok değil birkaç saat sonra arkadaşları tarafından bulunan Nuri yine dayak yediği mekanı basar. Bu defa birkaç kişiyi haklayıp paklar, Selami’yi elinden bıçaklar ve aksilik eden Melahat’i bir tokatla bayılttıktan sonra omuzuna atıp çıkar. İsteyen yesin. Karanlık alemin kabadayıları izlese ne derler fikirlerini sormak lazım. En sıradan hali ile eğer arkasında devletin karanlık güçlerinin eli yoksa mermi manyağı yaparlar Nuri gibilerini. Kahramanımızın yanında ise elleri silahlı iki arkadaşı vardır sadece. Selami’nin adamları bön bön bakarlar.

Sonrası bana bilmem hangi gangster filminden aşırma sahneler dedirtir. Gariban Fatma Ana’yı yakan gaddar gansterler Bit Ahmet’ten Nuri’nin yerini öğrenecekler, nihayet finalin gelmesini gerçekleştireceklerdir. Şahsen olumlanabilecek tek husus, mermi yiyince düşerek ölenlerin inandırıcılıklarıydı. Günümüzün popüler yerli dizilerinin hemen her bölümünde beş-on kişiyi öldüren yapımcı yönetmenlerin gariban figüranlara mutlaka izlettirmeleri gereken sadece bu konudaki bir baş yapıt.

1968 yılı yapımı Pire Nuri’i yazan, yöneten, oynayan Yılmaz Güney’dir. Senaryoda Aykut Düz’ün ismi geçer. Oyuncuların diğerleri Çetin Başaran, Enver Dönmez, Sami Tunç, İhsan Gedik, Yusuf Çağatay.

13.10.2020

Afiş: TSA

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Wirtschaft braucht weiterhin unsere Unterstützung“

Bundeswirtschaftsminister Altmaier hat sich Donnerstag mit Vertreterinnen und Vertretern von 35 Wirtschaftsverbänden per Videokonferenz über die aktuelle Lage in den Unternehmen und Betrieben ausgetauscht....

Arjantin’de asgari ücret ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri düzenlendi

Arjantin'de binlerce kişi, asgari ücretin ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri yaptı. Çeşitli sosyal organizasyonlar ve sol görüşlü grupların çağrısıyla başkent Buenos Aires'te toplanan binlerce...

EU mobilisiert internationale Geber zur Unterstützung der Rohingya-Flüchtlinge

Donnerstag hat die Europäische Union gemeinsam mit den Vereinigten Staaten, dem Vereinigten Königreich und dem Hohen Flüchtlingskommissar der Vereinten und den Ländern der Region...

Batman’da özel bir hastanede hastaları robot ADA karşılıyor

Batman'da özel bir hastanede hastaları yerli teknoloji ile üretilen robot ADA karşılıyor. Konya'da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan "AkınRobotics" fabrikasında tasarlanan robot ADA, Batman'da özel bir...