8.4 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start Home Meksika'da, eski devlet başkanları hakkında kovuşturmaya referandumla karar verilebilecek

Meksika’da, eski devlet başkanları hakkında kovuşturmaya referandumla karar verilebilecek

Meksika Yüksek Mahkemesi, eski devlet başkanları hakkında kovuşturma başlatılıp başlatılmamasının referanduma götürebileceğine hükmetti.

Mahkemenin 6 üyesi, referandumun anayasal olduğunu kararlaştırırken, 5 üye karşı oy kullandı.

Referandum önerisi Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador tarafından sunulmuştu.

Obrador, referandumda seçmenlere „İlgili yetkililerin, uygun yasalar ve prosedürler doğrultusunda eski devlet başkanları tarafından işlendiği varsayılan suçları soruşturmasını ve gerekirse cezalandırmasını onaylıyor musunuz yoksa onaylamıyor musunuz?“ sorusunun sorulmasını istiyordu.

Obrador, hayattaki 5 eski devlet başkanının isimlerini de bu sorunun altında sıralamıştı.

Yüksek Mahkeme öte yandan Obrador’un önerisinde yer alan „eski devlet başkanları“ ve „varsayılan suçlar“ ifadelerini çıkardı.

Mahkeme, referandumda seçmenlere „İlgili yetkililerin, anayasa ve yasal çerçeve doğrultusunda, adaleti ve olası kurbanların haklarını temin etme amacıyla, geçmiş yıllarda siyasetçiler tarafından alınan siyasi kararların aydınlığa kavuşturulması sürecini yürütmesini onaylıyor musunuz yoksa onaylamıyor musunuz?“ sorusunun yöneltilmesine karar verdi.

Meksika Devlet Başkanı, referandumun, kongre ara seçimlerinin yapılacağı 6 Haziran 2021’de düzenlemesi önerisinde bulunmuştu.

Referandumun, 1988 yılından bu yana sürdürüldüğünü savunduğu „sistematik yolsuzluğun“, muhafazakar ekonomik programların ve özelleştirmelerin yargıya taşınmasına imkan tanıyacağını dile getiren Obrador, „Bu ülkede son 30 yıldır çektiğimiz sosyal ve insani felaketler, bu dönemde ülkeyi yönetenlerin bilinçli bir dizi eyleminin sonucudur.“ ifadesini kullanmıştı.

Obrador’un bu talebinin, seçmenin ilgisini Meksika’da katılımın sıklıkla düşük olduğu ara seçimlere çekme yöntemi olabileceği belirtiliyordu.

Eski Meksika Devlet başkanları hakkında yasal işlem başlatma konusunda kamuoyunun fikrinin alınacağı referandumun, aynı zamanda dikkatleri Obrador yönetiminin karşılaştığı ekonomik sorunlar ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından geçmişte yaşanan suistimallere çekeceği ifade ediliyor.

Referanduma muhalefet edenler, bunun, kovuşturma kararının, siyasetçiler ve seçmenler değil savcılar tarafından verileceği kaidesini ihlal ettiğini savunuyordu.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Samsun´da palamut tezgahlarda 15-20 liradan satılıyor

Karadeniz'de sezonu sona ermek üzere olan palamut tezgahlarda 15-20 liradan satılıyor. Karadeniz'de bu sezon bol miktarda avlanan ve yerini hamsi ve çinekopa bırakmaya hazırlanan palamut,...

DHL Global Forwarding mit vier Gold Stevie Awards für Frauen in der Wirtschaft ausgezeichnet

DHL Global Forwarding ist weltweit der erste Logistikdienstleister, der eine so hohe Anzahl an Auszeichnungen in einem einzigen Jahr erhalten hat. Die Initiative "Women at...

Muğla’da tedavileri tamamlanan yeşil deniz kaplumbağaları denizle buluştu

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) tedavileri tamamlanan 3 deniz kaplumbağası ile yuvadan yeni çıkan 8 yavru, İztuzu Sahili'nden...

HFV-Präsidium tagte zur aktuellen Situation

Die Saison 2020/21 im Bereich des HFV wird unterbrochen Durch die aktuelle Entwicklung der Covid-19-Pandemie in Hamburg und die staatliche Verfügungslage im Kreis Pinneberg,...