9.8 C
Hamburg
Freitag, Oktober 23, 2020
Start News Autoren Kemal Deveci: İçkinin Bireye Zararları

Kemal Deveci: İçkinin Bireye Zararları

Her şeyden önce mayası gereği insan, nedense kusurları hep kendisinden uzak ve kendi dışında görür, veya karşısındaki insanlarda arar. Hatalar kendisinde değil nedense hep başkalarındadır. Bu oldum olası böyledir. Bunun neden böyle olduğuna, neden hep başkalarının hatalı olduğuna kafa yormaz, bunun üzrrinde bir an bile durmaz. Kendi hatalarımızla hesaplaşmak istemeyişimizin veya bilinmeyen bir zamana erteleyişimizin veya ömür boyu bu yaptığımız yanlışın farkına dahi varamayacağımızın adıdır bu.

Bilinçaltı ama farklı çalışır. Tam da belki iç hesaplaşmalarıyla, vicdanı muhabbetlerle haşır neşirken içki çıkar karşısına. Belki ilk başlarda ana amaç ona bağımlı kalmak ya da tiryakisi olmamak olmayabilir. Ama verdiği anlık rahatlığa, yalancı teselliye sığınıp olup bitenleri unutmak istemek ve birkaç kadeh almak rahatlatabilir. Keyiften dolayı, zevk almak için de içenlerin olduğu unutulmamalıdır. Kahırlanıp efkarlanarak içenler de var.

Oysa alkol öyle sinsi bir tehlikedir ki ne gibi bir sorunla karşı karşıya olunduğunu anlamak oldukça uzun bir zamana sarkar. Ekonomik bir sömürü aracı olduğunu anlamak yine kolay olmayabilir. Sağlıklı yaşam belli bir noktadan sonra azar azar ortadan kaybolur. Dirhem dirhem alınan zehir vücudu alttan alta ele geçirmeye başlar, en üst noktada da nice organın iflasını beraberinde getirir. Belli bir yaştan sonra alkolün yol açtığı hastalıklara yakalanmamak imkansızdır. Aileyi ve sosyal hayatı nasıl olumsuz etkilediğine değinmiyorum bile. Alkol dil, din, ırk, milliyet tanımıyor. Herkese eşit davranıp zehirliyor, yalnızlaştırıyor ve en sonunda alttan alta yok ediyor.

Özellikle Almanya’da kaldığım yıllarda ben de bizzat bu süreci yaşadım. Alievi sorunların üstesinden gelememenin verdiği çaresizlik ve eziklikle alkole sığınmak en kolayıydı. Sonra peynir ekmek gibi ucuzdu. Her markette elinizin altında. Unutmak için, sorunlardan kaçıp kurtulmak için sığınılan yanlış liman bir süre sonra sızana kadar içme evresine kolaylıkla geçiverdi. Mevcut her türden şişeyi tattım dersem yalan olmaz. Ama sokaklarda tek bir gün sarhoş dolaşmamaya özellikle dikkat ettim. Bağımlı olduğumu anlamam uzun sürmedi. Ama tedavi olmak için gerekli cesareti gösteremedim bir türlü.

Allah’ın hikmeti diyorum. Uçakla memlekete geri gelirken uçakta içki ikramı yapıldı. Bana öyle bir tiksinti geldi, adeta ihya oldum. O küçük şişeyi yıllardır bugün bile saklarım. Bana o yanlışı, vücuduma ve ruhuma yaptığım eziyeti hatırlatır. İnsanın kendisine böyle davranmasına hakkı yok. Çok şükür 12 yıldır damlasını dahi özlemedim. Bunun bir şans olduğunu söylemem gereksiz. Herkesin içkiyi bırakması elbette böyle olmuyor. Bu konuda ben şanslıydım diyorum. Kendimden örnek vermemin nedeni sinsi ve oldukça tehlikeli bir gidişatın siz kendiniz farkında dahi olmuyorsunuz, bunu göstermek istemek.

Büyük laflar edip ukalalık etmek istmiyorum. Ama o süreci iliklerine kadar bizzat yaşayan biri olarak insanın alkolik olduğunu bilip anlaması, buna karşı nasıl mücadele vermesi gerektiğini bilip kavraması öyle kolay ve basit değil. Böylesi yazılarla, akademik tavsiyelerle, sağlık programlarını izlemekle de olacak bir şey değil. Başkalarının ona alkol sorunu olduğundan bahsetmesi hiçbir anlam ifade etmiyor. Önemli olan bireyin kendisinin kendi halini görmesi, artık bağımlı olduğunu kabul etmesi. Ancak ondan sonra bir tedavi sürecinin başlamasından bahsedilebilir.

Kararlı ve ısrarlı bir duruş sergileyerek, doktorların, profesyonel destekçilerin yardımıyla bu meretten kurtulmak mümkün. Nice örneği var bunun. Asıl sorun bunu isteyip istememekte yatıyor. Kişisel denyimlerinden yola çıkarak bunun gerçekleşmesi de dibe vurmadan maalesef olmuyor. Gerisi kuru tavsiyeler, başkalarının hatalarında olduğu gibi, başkalarının lafları olarak dışarıda kalıyor.

Kemal Deveci, 10.10.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

BUND: Beschlüsse des EU-Agrarrats und Europaparlaments zur Zukunft der EU-Agrarpolitik sind enttäuschend

Die heutigen Beschlüsse des EU-Agrarrates und die Ergebnisse der ersten Abstimmungen im Europäischen Parlament von Dienstag Abend zur künftigen Ausrichtung der EU-Agrarpolitik (GAP) kommentiert...

8. Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nin jüri üyeleri belli oldu

Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla düzenlenen 8'inci Kayseri Altın Çınar Film Festivali'nin jüri üyeleri açıklandı. 29-31 Ekim'de gerçekleştirilecek festivalde, Ulusal Kısa...

Doppeltes Herbstglück für Kurzentschlossene

Deutschland, Griechenland oder Türkei: Beim Last-Minute-Spezialisten 5vorFlug finden Spontane für einen Urlaub im Oktober und November Knaller-Angebote. Für eine Auszeit auf Usedom verlost der...

Turkcell’de „Temassız mağazacılık“ dönemi

Turkcell, mağazalarında teması minimuma indirgemek için "Temassız mağazacılık" uygulamasını hayata geçirdi.Yeni dönemde müşteriler, Turkcell mağazalarında dijital ekranları ve uygulamaları kendi cep telefonları üzerinden yönetebilecek....