14 C
Hamburg
Samstag, Oktober 31, 2020
Start News Okyanus diplerinde 14 milyon ton mikroplastik var

Okyanus diplerinde 14 milyon ton mikroplastik var

Yapılan yeni bir araştırmaya göre okyanusların derinliklerinde yüksek miktardaki atıkların ayrışmasından doğan 14 milyon ton mikroplastik var.

Araştırma Avustralya Ulusal Araştırma Ajansı tarafından yapıldı. Frontiers in Marine Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, okyanus diplerindeki mikroplastikler, daha önce yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlardan 25 kat daha fazla.

Avustralyalı kurum CSIRO, okyanus diplerindeki mikroplastiklere ilişkin küresel değerlendirmesi için 3 bin metre derinliğe kadar eşantiyon toplayabilen bir denizaltı robotu kullandı.

Araştırmanın temel yazarlarından Denise Hardesty, „Araştırmalarımız okyanus derinliğinin mikroplastiklar için bir kuyu olduğunu gösterdi“ dedi.

Bilim insanları, yüzen atıkların çok sayıda olduğu alanlarda, deniz diplerindeki mikroplastik fragmanlarının da genellikle daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Araştırmayı yöneten Justine Barrett, „Okyanusa ulaşan plastik kirliliği bozularak çözüldükten sonra mikroplastiklere dönüşüyor“ dedi. Barrett, „Sonuçlar, mikroplastiklerin gerçekten de okyanusun dibine battığını gösteriyor“ diye ekledi.

Hardesty ise, ekosistemleri, vahşi yaşamı ve insan sağlığını etkileyen denizdeki plastik kirliliğine çözüm bulmak için önlemlerin acil olarak uygulanmasını istedi.

ANF

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Fenerbahçe’nin Brezilyalı futbolcusu Luiz Gustavo: „Yolumuz uzun“

Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Luiz Gustavo, önlerinde uzun bir sezon olduğunu söyledi. Samandıra Can Bartu Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlayan Gustavo, sözlerine 29 Ekim Cumhuriyet...

Besinnliche Bescherung mit weihnachtlichen Briefmarken und Packsets

Ab dem 2. November erscheinen gleich zwei neue Briefmarken mit weihnachtlichen Motiven. Ab 1. November erhalten Kunden zudem die diesjährigen Wintereditionen der DHL-Packsets und...

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılı anısına kısa film yarışması

Sebilürreşad Derneği tarafından İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü yılı anısına "Uluslararası İstiklal Kısa Film Yarışması" düzenlendi. Sebilürreşad Derneğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm...

Samstag im EC Boxing Gym: Victor Faust trifft auf Yakup Saglam

Eigentlich sollte alles ganz anders laufen. Der Plan sah vor, dass am Samstag, den 31. Oktober, die Athleten von EC Boxing im Rahmen von...