9.8 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start Gesundheit İnmeye bağlı konuşma bozuklukları çözümsüz değil!

İnmeye bağlı konuşma bozuklukları çözümsüz değil!

Sağlıklıyken kıymetinin farkına bile varmadığımız konuşma, anlama, nefes alma, yutma gibi basit fiziksel eylemler, her herkesin başına gelebilecek felç, inme, kaza gibi sebeplerle bir anda elimizden uçup gidebilir. Aslında hayati önem taşıyan bu eylemleri yeniden kazanabilmek içinse bu konuda uzmanların desteğine ihtiyaç duyarız. Yol açtığı sonuçlar nedeniyle sıklıkla ‘beyin felci” olarak adlandırılan inme sonrası her hasta farklı şekillerde etkilenir. İnmeden sonraki günlerde inmenin sebep olduğu sorunlar daha fazla fark edilmeye başlar. Hastada konuşma, okuma ve yazmada zorluk, yürüme ve hareket güçlü, hafıza problemleri gibi sorunlar, inmenin yol açtığı sorunlardan sadece birkaçı. Dünyada kalp hastalığı ve kanserden sonra en sık ölüm, erişkin nüfusta en önemli sakatlık nedeni olan inme sonrası tedavi ve terapiler hayati önem taşımakta. İnme sonrası oluşan beyin hasarıyla birlikte ortaya çıkan, afazi olarak da adlandırılan dil ve konuşma bozukluğu ve tedavi yöntemleri hakkında, her yaştan insana dil, konuşma, yutkunma ve duyu terapisi hizmeti sunan Dil ve Konuşma (Logopedi) Terapisti Hanife Emel Yılmaz’la Almanyalılar okurları için sohbet ettik.

– Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

H. E. Yılmaz: Hamburg doğumluyum. İnternationaler Bund Hamburg Yüksekokulunda Logopedi ve Terapi Bilimi eğitimi aldım. Şu an bir hastanenin yoğun bakım servisinde görev yapıyorum.

– Mesleğiniz ve çalışmalarınız hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?

Logopedi, her yaştan insanda görülen her türlü dil, konuşma ve ses bozukluklarının tanısını koyup tedavi eden bir bilim dalı. Benim hastanede çalıştığım ağırlıklı vakalar ise felç, beyin kanaması, beyin travması gibi nörolojik hastaların tedavileri. Bu hastalıkların sonucunda hastalar genellikle normal iletişim, besin alımı gibi eylemleri yapamaz hale gelirler ve bu da günlük yaşamlarını olumsuz etkiler. Bu sorunların tedavisi için logopedi tedavisi gereklidir ve hastalıktan sonra bu tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir.

– Afazi olarak da adlandırılan dil ve konuşma bozukluğu nedir?

Afazi felç, inme, beyin travması ve kafa çarpmalı kazalar sonucu oluşan hasarlardan sonra meydana gelen beyin hasarı sonucu ortaya çıkan dil ve konuşma bozukluğudur. Beyin hasarının diğer nedenleri arasında beyin tümörleri, beyin enfeksiyonları ve beyni etkileyen diğer hastalıklar yer almakta. Konuşma merkezinde oluşan zarar nedeniyle anlama, okuma-yazma becerileri ciddi anlamda geriler.

– Afazi kimlerde görülür?

Afazi, çocuklar dahil olmak üzere herkeste görülebilir ancak orta ve ileri yaşlarda daha sık görülen bir bozukluktur.

Afazinin çeşitleri nelerdir?

Afazinin türleri vardır ve bu türler hasarın beyindeki konumuna ve şiddetine bağlı olarak değişir. Bu türler şunlardır:
• Akıcı afazi: Beynin sol tarafındaki hasar sonucu akıcı afazi ortaya çıkabilir. Akıcı afazide hastalarda dili anlamaya yönelik sorunlar gözlemlenir ama konuşmaları daha akıcıdır. Fakat bu konuşmalarda çoğu zaman gereksiz sözcükler, yeni uydurulmuş sözcükler kullanılır, kelimelerde harf değişimi kullanılır ve dolayısıyla içerikten yoksun bir dil kullanımı oluşur.
• Tutuk afazi: Bu durumdaki hastalarda dili anlama ve kendilerini ifade edebilme yetisi daha zordur. Bu kişiler hatalarının farkında oldukları için daha hassas olabilirler. Tutuk afazi tanısı olan hastalar genelde kısa ifadelerle konuşur ve konuşabilmek için büyük çaba sarf eder. Ciddi iletişim yetersizliği vardır.

– Afazi tanısı nasıl koyulur?

Afazi genelde hastanede ilk müdahale esnasında hastayı tedavi eden nörolog logoped tarafından teşhis edilir. Doktorun bu durumdan şüphelenmesi halinde hastanın iletişim becerilerini daha iyi değerlendirebilmek için bir dil ve konuşma terapistine yönlendirir. Dil ve konuşma terapisti ise hastanın komutları yerine getirme, soruları cevaplama, sohbeti sürdürme, nesne adlandırma gibi becerilerini ayrıntılı bir şekilde inceleyip uygun terapi programı için afazi testi uygular.

– Afazinin tedavi yönetim ne şekildedir?

Dil ve konuşma terapisi, afazi tanısı koyulan hastalarındaki belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur. Terapi esnasında hastaların konuşma ve iletişim becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak müdahale teknikleri kullanılarak iletişim rehabilitasyonu hedeflenir. Terapiler genelde dil ve konuşma üretimi aktivitelerini içerir. Uygulanan tekniklerdeki amaç, hastaların tekrar sağlıklı iletişim kurabilecekleri dil ve konuşma yetilerini kazanmalarıdır. Afazi tanısı koyulmuş hastalarda düzelme, afazinin nedenine bağlıdır. Tıkayıcı inmelerde düzelme yavaş, kanayıcı inmelerde ise kanamanın boyutuna bağlı olarak değişkendir.

– Bu terapilerde hastanın iyileşmesini engelleyen faktörler nelerdir?

Hasar gören beyin alanı, beyin hasarının yaygınlığı, kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu ve motivasyonu tedavinin gidişatını etkileyen en önemli unsurlardır. Ayrıca kişinin hastalık öncesi zeka düzeyi ve iletişim becerileri gibi bireysel farklılıklar da tedaviyi etkileyebilir. Fakat tıbbın ve teknolojinin ilerlediği günümüzde afazinin tedavisinde umut verici başarılar sağlanmakta. Dil ve konuşma terapisi afazi tedavisinde büyük rol oynar. Ayrıca dil ve konuşma terapisine hemen başlamak ve istikrarla sürdürmek de çok önemli.

– Dil ve konuşma terapisi alacak kişinin anadilinde tedavi edilmesi ne derece önemli?

Dil ve konuşma bozukluğu terapisinin en önemli hedeflerinden biri, hastanın yeniden sağlıklı iletişim kurabilmesini sağlamaktır. Anadil tabii ki bu noktada en önemli araç. Hastalarımızın günlük yaşama adaptasyonları ve çevresiyle iletişim kurmaları genelde anadillerinde daha kolay oluyor. Fakat maalesef Almanya’da Türkçe logopedist sayısı oldukça az.

Teşekkürler

07.10.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu İSTANBUL (AA) - Bu yıl 10.’su gerçekleşen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali,...

EU-Kommission startet öffentliche Konsultation zu Lieferketten und nachhaltiger Unternehmensführung

Die EU-Kommission will Nachhaltigkeit entsprechend dem europäischen Grünen Deal stärker in der Unternehmensführung verankern und hat dazu Montag eine öffentliche Konsultation eingeleitet. „Nachhaltige Unternehmensführung...

Korona kuralları kapsamında Sevil’la Bar’da müzik keyfi yaşanıyor

ALMANYALILAR - Almanya'nın liman kenti Hamburg'da korona kuralları kapsamında müzik keyfi devam ediyor. Hamburg'un Sternschanze semti yakınında Kleiner Schaeferkamp 36, 20357 Hamburg adresinde kısa...

Vor 70 Jahren kaufte Daimler-Benz den Unimog

Am 27. Oktober jährt sich der Jahrestag der Übernahme des Unimog durch die Daimler-Benz AG zum 70sten Mal. Dieses Datum ist somit die Geburtsstunde...