9.8 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start News Autoren Kemal Deveci: Sosyal Medya ve Biz Sıradan İnsanlar

Kemal Deveci: Sosyal Medya ve Biz Sıradan İnsanlar

Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde, özellikle demokrasi kültürü olmayan ya da yerleşmemiş diyarlarda sosyal medya büyük bir güç. Hergün, her an binlerce, onbinlerce insanın toplumsal olaylara daha duyarlı olduğu, hükümetin milyonlarca dolar harcayarak sahip olduğu medya kurum ve kuruluşlarına kıyasla yine de çok önemli ve ciddi bir güç faktörü olduğunu söyleyebiliriz.

Kemal Deveci
Onca dev yapılanmalarına, medya tekellerinin ortalıkta cirit atmasına rağmen halkın büyük bir kesiminin izlemediği bu kuruluşları, resmi kayıtlara göre çok cüzi miktarda izlenen, okunan, takip edilen gerek görsel basın, gerek Halk TV gibi medya kurumları, sosyal medyada kişisel hesaplar yenebilecek kudrette olsa gerek, ki o yüzden üzerlerinden baskılar, cezalar, yaptırımlar eksik olmuyor. Muhalefet gerçeğe daha çok ilgi duyuyor, izleyip takip ediyor.

  O halde yasama, yürütme ve yargının yanı sıra bağımsız medya kurum ve kuruluşları da varsa tam bir demokrasiden bahsetmek ancak mümkün. Özellikle muhalefetin elinde kalan son kalelerden biri gibi. Bunun yanı sıra yalan ve abartma olmadan insanların özgürce haber alabildikleri tek kanal sosyal medya. Her partiden siyasilerin ortak sesi, örneğin kadın cinayetlerine karşı olan her siyasi oluşumdan insanların ortak seslerini duyurabildikleri platform demeliyiz.

  Sosyal medya Z-kuşağının at koşturduğu, daha önce iktidara oy vermiş ama şimdi eleştiren gençlerin de rağbet ettikleri iletişim alanı. Bizim buralı gençlerin alayı onca milli propagandaya rağmen kapağı nasıl yurtdışına atarım, demokrasi ile yönetilen, özgürlüklerin daha çok var olduğu Amerika veya Avrupa’daki hayatın hayelleriyle yaşıyorlar. Bunu ben değil yapılan anketler söylüyor.

  Sosyal medya örgütlenme ortamını yarattığı kadar haber alma ve verme konusunda en çoğulcu ve özgürlükçü platform. Tecavüzcü çavuş olayında olduğu gibi, resmi yayınlarda esamesi okunmazken sosyal medyada gerçekleştirilen teşhir gittikçe toplumsal baskıya dönüştü ve yanılmıyorsam tutuklandı. Öyle olmasa bile halkların hafızasına ve vicdanlarına kazındı yapılanlar. Bunu milyonlarca defa paylaşılan belkide birkaç tweet yaptı.

  Kimseler bugün, bu çağda kalkıp sosyal medyanın gücünü ve geniş kitleler nezdinde onun etkisini küçümseyemez. Hatta karşıt görüşteki insanlar bile karşılaştıkları çarpıcı paylaşımlar, haberler, foto veya yazılar karşısında, hemen fikir değiştirmeseler de kafalarına bir şeyler dank edebiliyor. Aynı konuda farklı düşünen insanların varlığının farkına varıyorlar.

  Olumlu onca özelliklerinin en başında bence en azından gerçek hayatta olmasa da sanal ortamda insanlar birbirlerinin kafasını gözünü yarıp patlatmadan efendice konuşup tartışabiliyorlar, yorumlarıyla tartışmalara katılabiliyor, herkes kendince mevcut genel kültüre bence katkıda bulunuyorlar. Kim bunların az şey olduğunu iddia edebilir? Ben hepsine, her şeye rağmen onu olumlu bulup değerlendiriyor, günlük hayatımızın ayrılmaz önemli parçalarından biri diye değerlendiriyorum.

  Bu vesileyle de ALMANYALILAR okurlarını dostlukla selamlıyor, renkli konu ve yazılarda birlikte birlikte olmak üzere bu ilk yazımla merhabalar diyorum.

  Kemal Deveci

  06.10.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin onur ödüllerini kazananlar belli oldu İSTANBUL (AA) - Bu yıl 10.’su gerçekleşen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali,...

EU-Kommission startet öffentliche Konsultation zu Lieferketten und nachhaltiger Unternehmensführung

Die EU-Kommission will Nachhaltigkeit entsprechend dem europäischen Grünen Deal stärker in der Unternehmensführung verankern und hat dazu Montag eine öffentliche Konsultation eingeleitet. „Nachhaltige Unternehmensführung...

Korona kuralları kapsamında Sevil’la Bar’da müzik keyfi yaşanıyor

ALMANYALILAR - Almanya'nın liman kenti Hamburg'da korona kuralları kapsamında müzik keyfi devam ediyor. Hamburg'un Sternschanze semti yakınında Kleiner Schaeferkamp 36, 20357 Hamburg adresinde kısa...

Vor 70 Jahren kaufte Daimler-Benz den Unimog

Am 27. Oktober jährt sich der Jahrestag der Übernahme des Unimog durch die Daimler-Benz AG zum 70sten Mal. Dieses Datum ist somit die Geburtsstunde...