15.8 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 22, 2020
Start Kultur Kino Savrulan Emekler

Savrulan Emekler

Almancıları, onların dünyalarını, sosyo-ekonomik genel durumlarını sinemaya böylesine yansıtan ikinci bir örneğe henüz denk gelmedim. Üstüne üstlük film buralarda çekilmekle kalmamış oyuncuların hemen hepsi Almancılardan oluşuyor. Bunun ama yer yer oyunculuk performansı ile ilgili kaliteyi oldukça olumsuz yönde etkilediğini belirtmek gerekir. Ama bütünlüklü olarak bence sağlam bir hikaye ile karşı karşıyayız.

Her roman, öykü, kitap gibi bu filmin de hikayesi oldukça özgün. 1990 yılı yapımı olmasına rağmen nice hesapta olmayan gelişmeler sonucu ancak on dört yıl sonra vizyona girebilmiş. Üstüne üstlük yerli sinemada en az izlenme rekorunu kırmış. Almancıların, onlarla ilgili sanatsal ve kültürel çalışmaların memlekette zerre kadar ilgi çekmediğini on yıllardır söyler dururum. Küçük bir ispatı denilebilir.

Filmde birden çok hikayeye denk gelmek mümkün. Ama bizlerin bilip yakından tanıdığı konular. Kuşak ve kültür çatışmalarından tutalım çarpık özgürlük anlayışlarına, ele geçen en küçük fırsatta başkalarının haklarını ve paralarını gasp etmekten, uyuşturucu sorunundan çocuklarımızın “Sonderschule” ye ki halk arasında namı diğer geri zekalılar okuludur, gönderilmesine kadar değinmediği konu kalmamış filmin.

Savrulan Emekler ele aldığı konular gereği sinemanın akıcı ve sürükleyici diline maalesef uzak kalmış. Bunda kadronun göçmen işçilerden oluşması ayrı bir rol oynamış ama bence üretken, çalışkan ve oldukça gayret gösterilen emekleri görmezden gelmek hem emeğe saygısızlık, hem de kendini inkâr olacaktır. Zira Almancının her türlü derdini, sorununu sanata, edebiyata, sinemaya, tiyatroya yansıtan, aktaran her çalışma benim için kutsaldır.

Film ben de ister istemez göçmenleri romana, sinemaya nasıl yansıtmalı sorunsalını çağrıştırdı. Herkesin kendi ideolojik şekillenmesine göre buna kendince yanıtlar verdiği malum. Öteden beri bu böyle, kültürel ve siyasal şekillenme bunda önemli rol oynuyor. Bu mantığın üretilen sanat eserine yansıması da kaçınılmazlaşıyor. Bunun ben önemli bir handikap ve göçmenlerin kültürel zenginliğinin her boyutuyla yansıtılabilmesinin önünde ciddi bir engel olarak görüyorum.

Uyuşturucu, göçmenlerin sorunu değilse neden Alman cezaevleri Türkiyeli ve Rus gençlerle tıka basa dolu? Çocuklarımız Sonderschule’ye gönderilmiyorsa eğer neden daha ilkokulu dahi bitirmeyen dördüncü kuşak Almancı gençlerin varlığından bahsediyoruz? Kuşak çatışması yok da neden en küçük bir aile içi şiddette anne babasına dava açan gençlerimizin sayısı her geçen gün daha da çoğalıyor? Para kazanmak eyvallah, ama insan gibi yaşamak istemek de kaçınılmaz.

Hidayet Pelit çalışmasından bunların hemen hepsine değinmiş, sorular sormuş, kafalarda soru işaretleri oluşturmakla kalmayıp kendince yanıtlar da vermiştir. Abuk subuk komedi filmlerine rekorlar kırdırtan Türkiye izleyicisini bilmem ama Almancıların, göçmenlerin bence izlemesi, yetmez üzerinde konuşup, tartışması, sohbet etmesi gereken önemli yapıtlardan biri diye düşünüyorum.

1990 yılı yapımı Savrulan Emekler filmini Hidayet Pelit yazıp yönetmiş. Oyuncular Abdullah Adıgüzel, Mehmet Yaşar Tan, Devrim Yücel, Günyol Bakoğlu, Yeşer Yıldırım, Zeki Diler, Eser Yıldırım, Cemile Akın, Osman Tost ve Hidayet Pelit.

04.10.2020

Afiş: Sinematürk

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: 76 - Çankaya Üniversitesi: 67 Salon: Servet Tazegül Hakemler: Kaan Büyükçil, Emre Şimşek, Anıl Veziroğlu ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: Manolya Kurtulmuş 16, Gökşen...

Beim HFV wurden die 2. Runden bei den B-Mädchen, Frauen, und Herren ausgelost

Die Auslosung der 2. Runde im LOTTO-Pokal für die B-Mädchen, Frauen und Herren erfolgte am Mittwoch, 21.10.2020, 16:00 Uhr, beim Hamburger Fußball-Verband und wurde...

Kültür ve sanat merkezlerine ücretsiz Güvenli Turizm Sertifikası

RoyalCert Türkiye, kültür ve turizm organizasyonlarına ev sahipliği yapan işletmelere talep etmeleri halinde herhangi bir ücret talep etmeden Güvenli Turizm Sertifikası verecek. Bostancı Gösteri Merkezi'nde...

Preisträger des Deutschen Buchhandlungspreises 2020 bekanntgegeben

Die Staatsministerin für Kultur und Medien, Monika Grütters, verleiht in diesem Jahr zum sechsten Mal den Deutschen Buchhandlungspreis. Mit der Auszeichnung würdigt die Kulturstaatsministerin...