11.9 C
Hamburg
Montag, Oktober 26, 2020
Start Gesundheit Covid-19 29 Eylül 2020 tarihinde Hamburg´da alınan yeni salgın önlemleri

29 Eylül 2020 tarihinde Hamburg´da alınan yeni salgın önlemleri

Almanya’da Covid 19 salgını ile mücadele kapsamında yürütülen önlem ve uygulamalar, vaka sayısıyla orantılı olarak düzenli aralıklarla güncelleniyor. Sonbahar ve kış aylarında vaka sayısının yükselmesi bekleniyor. Robert Koch Enstitüsünün (RKI) verilerine göre günlük vaka sayısı 1500 ila 2 bin 300 arasında seyrediyor. Bugüne kadar Almanya’da 290 binden fazla insan virüse yakalanırken 9 bin 556 kişi virüse bağlı olarak hayatını kaybetti. Dünyada virüse yakalananların sayısı 33 milyonu, hayatlarını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyonu geçti. Hamburg’da salgın başlangıcından beri 6 bin 700 kişi Covid-19 virüsüne yakalanırken toplam 267 kişi hayatını kaybetti.

Vaka sayısının artmasıyla birlikte Almanya, vaka oranına göre bölgesel ilave önlemler uygulama kararı aldı. 29 Eylül 2020 tarihinde Şansölye Angel Merkel ve eyaletlerin başkanları görüşerek salgınla mücadele kapsamında yeni ek önlemleri karara bağladılar. Bu karara göre Almanya genelinde uygulanacak yeni ek önlemler şu şekilde:

• Restoran, kafeterya, bar gibi adres ve iletişim bilgilerinin verilmesi zorunlu olan mekanlarda bilgileri yanlış ve eksik verenlere 50 avro ceza kesilebilecek. Schleswig Holstein eyaleti bu konuda daha katı önlemler almaya hazırlanıyor ve otellerde yanlış bilgi verenlere verilen cezanın bin avroya kadar çıkabileceğini belirtiyor.
• Vaka sayısının gidişatına bağlı olarak bölgelerde belirli saatlerde alkol yasağı getirilebilecek. Alkollü mekanların çalışma saatleri kısıtlanabilecek.
• Virüsün en hızlı bulaştığı etkinlik ve kutlamalara da yeni düzenlemeler geldi ve katılımcı üst sayısı belirlendi. Örneğin enfeksiyon sayıları 100 bin nüfusun yaşadığı yerlerde 35 barajının aşılması halinde kamusal alanda en fazla 50, özel alanda en fazla 25 kişiyle sınırlı tutulacak. Enfeksiyon sayısı 100 bin nüfusun yaşadığı yerlerde 50 barajı aşılıyorsa katılımcı sayısı kamusal alanda en fazla 50, özel alanlarda en fazla 10 kişi olarak belirlendi. Hamburg’da güncel olarak bu sayı 100 binde 30,3’de seyrediyor.
• Ayrıca, kapalı alanlarda virüsün daha hızlı yayıldığını hatırlatan uzmanlar, odaların sık sık havalandırılması tavsiyelerinde bulunuyorlar. Salgının daha fazla insanı etkilememesi için maske kullanımı ve hijyen kurallarına ek olarak mekanlara havalandırma zorunluluğu getirildi. Bunun için 500 milyon avro ek bütçe ayrılması karara bağlandı.

RİSK BÖLGELERİNDEN GELENLER İÇİN YENİ UYGULAMA

Öte yandan, yurt dışından gelenlerle ilgili önlemlerde de sürekli güncellemeler yapılıyor. Vaka sayılarının arttığı bölgeler risk bölgesi ilan edilirken Almanya 15 Ekim’den itibaren risk bölgelerinden gelenlere yönelik karantina uygulamalarını da güncelliyor. Yeni uygulamaya göre risk bölgelerinden gelen herkes, önceden online kayıt yaptırarak kendini bildirmek ve Almanya sınırından girişte görevlilere bu kaydın onay bildirimini ibraz etmek zorunda. Bu bilgiler aynı anda kişinin bağlı olduğu sağlık dairelerine gidiyor ve bu kaydı yaptırmayanlara para cezası kesilebilecek. Mesleki gerekçeler nedeniyle seyahat edenlerin bu uygulamadan muaf tutulması bekleniyor. 15 Ekim’den itibaren risk bölgelerinden gelen herkes zorunlu karantinaya girecek. Karantinadan erken çıkmak isteyenler ise karantinanın beşinci gününde kendi imkanlarıyla PCR testi yaptırarak, test sonucunun negatif çıkması halinde karantinadan çıkabilecek.

Barış Öneş
Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili (SPD)

30.09.2020 / HAMBURG

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Batman’da „Elma Sokak“ta müzik eşliğinde alışveriş keyfi yaşanıyor

Batman'ın en eski esnaf sokaklarından Elma Sokak'ta vatandaşlar, müzik eşliğinde alışveriş yapıyor. Başlatılan uygulama kapsamında 60 yıllık çarşıda kurulan ses sistemi ile müşterilere haftanın 5...

Sanatçı Murat Uçar, mikro art ile zamanı sanat eserine çeviriyor

Sanatçı Murat Uçar, dünyaca ünlü eserleri mikro art ile farklı materyaller üzerine işleyerek sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü'nden...

Tschechien erhält Beatmungsgeräte über rescEU-Reserve

Tschechien wird über die rescEU-Reserve eine erste Lieferung von 30 Beatmungsgeräten erhalten, nachdem das Land aufgrund steigender Coronavirus-Infektionen um Hilfe gebeten hatte. Präsidentin von...

Bosphorus Film Lab etkinlikleri çevrim içi başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları, Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansının destekleriyle düzenlenen "8. Boğaziçi Film Festivali"nin endüstri bölümü Bosphorus Film Lab,...