10.4 C
Hamburg
Montag, Oktober 26, 2020
Start News Menschenrechte Almanya Dışişleri raporu: Türkiye’de ifade özgürlüğü iptal, medya tek sesli, yargı siyasetin...

Almanya Dışişleri raporu: Türkiye’de ifade özgürlüğü iptal, medya tek sesli, yargı siyasetin etkisinde

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye ile ilgili hazırlanan bir raporda, ‘ülkede ifade özgürlüğünün iptal olduğu’ vurgusu yapılarak, Türkiye’de yargının ‘terör’ suçlamasını kolayca yöneltebildiği belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın sığınmacı veren ülkelere ilişkin düzenli olarak hazırladığı raporun haziran ayındaki durumu inceleyen 24 Ağustos tarihli versiyonunda, Türkiye’deki ifade özgürlüğüne ilişkin oldukça olumsuz görüşler yer aldı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Alman haber ajansı dpa’nın ele geçirdiği rapor, „İltica ve Sınırdışı Etmeye İlişkin Durum Üzerine Rapor“ başlığını taşıyor.

Raporda „Türk anayasası ifade ve basın özgürlüğünü güvence altına alıyor. Pratikte ise bu haklar geniş ölçüde iptal olmuş durumda“ vurgusu yapılıyor. Türkiye’de yazılı ve görsel medyanın „hemen hemen tamamen tek sesli hale getirildiği“ de ifade ediliyor.

Türkiye’de yargının ‘terör’ suçlamasını kolayca yöneltebildiği belirtilen raporda, kolluk güçlerinin Güneydoğu’daki yaklaşımlarını eleştirmenin bile ‘terör propagandası’ olarak değerlendirilebildiği belirtildi.

YARGI, SİYASETİN ETKİSİ ALTINDA

Raporda ayrıca yargının „geniş kesimlerinin işlevsiz“ halde ve kısmen de siyasetin etkisi altında olduğu ifade edildi. „Ayrıca tek tek yargıçlar tartışmalı kararlar almaları halinde görevden alınırken ya da ceza olarak başka yere sürgün edilirken başka yargıçlar aynı sanıklar hakkında siyasetin işine gelen sonuçlar çıkmasını sağlayabiliyor“ denildi.

Raporda Türkiye’deki göçmenlerin durumuna ilişkin ise daha iyimser bir tablo çizildi. Raporda, yetkili makamların Suriyeli olmayan sığınma başvurularını inceleme konusunda ağır yük altında olduğu belirtildi. Kayıtlı sığınmacıların tıbbi bakım hakkı olduğu ve prensipte çalışabildikleri ancak pratikte bunun zor olduğu ve hemen hemen hepsinin kayıtsız çalıştığı ifade edildi.

RAPOR, İLTİCA SÜREÇLERİNDE KRİTİK ÖNEME SAHİP

Alman Dışişleri Bakanlığı sığınmacı veren ülkelere ilişkin düzenli olarak hazırladığı durum raporları makamların iltica süreçlerinde alacağı kararlar açısından öneme sahip. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF), yabancılar şubeleri ve mahkemeler sığınmacının geldiği ülkedeki durum hakkında bir yargıya varmak için bu raporlardan faydalanıyor.

BirGün

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Zwischen Krisenbewältigung und Zukunftsgestaltung

Zwischen Krisenbewältigung und Zukunftsgestaltung – der Tourismusbeauftragte der Bundesregierung lädt zum 19. Europäischen Tourismusforum am 23. Oktober 2020 ein Der Beauftragte der Bundesregierung für...

Eurobarometer-Umfrage: Wirtschaftliche Lage, Umwelt und Klimawandel Hauptsorgen der Deutschen

Die Europäische Kommission hat Freitag die Ergebnisse der neuesten Eurobarometer-Umfrage veröffentlicht. Wegen der Coronavirus-Pandemie fand diese ausnahmsweise im Sommer (statt im Frühling) 2020 statt....

Genç meslektaşımıza son görev

Levent Danık son yolculuğuna uğurlandı ALMANYALILAR - Lübeck yakınlarındaki işyerinde 15 Ekim’de geçirdiği ani kalp krizi nedeniyle Hamburg’da 17 Ekim’de hayata veda eden basın camiasının...

Batman’da „Elma Sokak“ta müzik eşliğinde alışveriş keyfi yaşanıyor

Batman'ın en eski esnaf sokaklarından Elma Sokak'ta vatandaşlar, müzik eşliğinde alışveriş yapıyor. Başlatılan uygulama kapsamında 60 yıllık çarşıda kurulan ses sistemi ile müşterilere haftanın 5...