15.8 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 22, 2020
Start Kultur Süleyman Deveci: Gazetecilik

Süleyman Deveci: Gazetecilik

Gazetecilik ismi koruma altında olan meslekler grubuna dahil değil, bu herkesin adının önüne sorunsuz gazeteci sıfatını koyabileceği anlamına geliyor. Sosyal medyada kısa bir tur atın, profiline gazeteci yazmış, elinde fotoğraf makinesiyle bunu desteklemeye çalışıp bizi iknaya yeltenen onlarca insana denk gelirsiniz. Bu gidişle elinde gazeteyle poz vermek galiba gazeteci olmaya yetecek gibi. İşin aslı ama öyle mi, mesleğin altın kurallarının varlığından habersiz olup ahkam kesmek cahil cesareti. Böylelerine denk gelirseniz acımadan vurun yerden yere, cehaletini suratına dokundurun, dalganızı geçin, dokunma ve kirletme mesleği, ihanet etme yazıya ve kaleme deyin. Artistliğine değil kalemine, söylemine bakın derim.

Ukala ve obdusman takılanı bile var. Yahu grafiker gazeteci midir, ilan metni yazana nasıl haberci denir, kameramanı bile köşe yazarı ile eşdeğer tutan var. Ayaklar altındaki mesleğin onuru her geçen gün biraz daha zedelenirken kör zihinler daha da bulanıklaştırılıp gazetecilik salt yandaşlık ve karşıtlığa indirgeniyor. İktidardan yana mısın, yoksa onun politikalarına karşıt mısın? Konuma göre de iyi veya kötü gazeteci olduğunun tespiti söz konusu. Herhangi bir medya organına dahi yazmadan gazeteci olanı var.

Duayen diye geçinenlere ve bu sıfatı cömertçe önüne gelenlere dağıtan cahillere de değinmek gerekir. Memlekette duayen gazetecilerin alayının kökenine bakın oradan buradan servis edilen haberlerle nam yapmış, doğru zamanda ve yerde elindeki bilgi ve belgeleri piyasaya salmış, ahmak okurca herifçi oğlu ya da kızı nasıl da araştırmış ha, diye hayran duyulup belki de ödüllendirilmiş şahsiyetlerden meydana gelir. Oysa gazetecilik zor, derin bilgi birikimi, insan psikolojisi, tarih, sanat ve kültür, az buçuktan fazla siyaset bilimi bilgisi, sıradan görgü kurallarının ve çok daha fazlasının bilinip uygulanmasını gerektirir. Çevrenizde ben gazeteciyim diyenlere şöyle bir değil bütün boyutlarıyla bakıp anlamaya, kavramaya çalışın.

Gazeteciliğin okulları vardır. Elbette bu okullardan mezun herkes beğenin beğenmeyin gazetecidir. En azından mesleğin temel kurallarını, nasıl işlediğini öğrenmişlerdir. Bunun yanı sıra nasıl olmuşsa bu mesleğe o işle bu işle meşgul olup yatay geçiş yapmış olanlar vardır. Üç beş altın kuralı bilip kavrayıp az buçuk muhabirlik yapabilene bütün kapılar açılır. Almanya’da nice meslekten gelen, bunun eğitim öğrenimini almış işsiz gazeteci vardır. Zira ciddi yayın organları öyle her önüne gelene haber yaptırmaz, yazdıklarına da itibar etmezler. Saygınlıkları ve inandırıcı yanları bu titizliklerinde ve mesleğe gösterdikleri saygı ve katı yayın ilkelerinde yatar.

Sıradan insan ilişkilerinin ayaklar altında olduğu yerlerde en son düşünülecek şeylerden birisi de mesleğine duyulan inanç, saygı ve itinadır. Kalemini satıp satmama hikayesinin aslı astarı da burada yatar. Uşaklık yapacağıma ekmeğimi taştan çıkartırım der ara verirler veya veda ederler. Mesleği ile devrim yapmaya soyunanlar kadar, iktidarın çanak yalayıcıları kadar tetikçileri, tasmalıları da az değildir. Hamburg da bile hazır ol da emir bekler gibi görev bekleyenlerine denk gelebilirsiniz.

Kendi siyasal görüşleri ve ideolojik şekillenmeleri gereği sahip oldukları fakir fikirleri benimsemenizi, düşman kamptakilere sizin de düşmanlık yapmanızı beklerler. Oysa ciddi gazetecilerin tek bir düşmanı vardır veya olmalıdır o da cehalet. Gazeteciden taraf olmaz, olursa gazeteci değildir. Ciddiye alınmaz, alınmamalıdır da. Bu gazetecinin siyasal görüşleri olmadığı anlamına gelmez. Haber ve sadece haber, onun mesleki görevi haber yapmaktır, okurun taraftarlık duygularını okşamak değil. Haber vermek, objektif yansıtmak ana ilke ve görevdir. Gerisi lafı güzaftır.

Bireylerin toplumsal, siyasal ve kültürel şekillenmesine göre gazetecilik anlayışları ve olup bitenleri yazıyla yansıtma pratikleri gelişir, buna göre farklılıklar gösterir. Almanya’da bunca özgürlükler altında yaşayıp kendisine ben gazeteciyip deyip, Türkiye’de onca kısıtlamalar göre o denli üretebilen kalemlerin kıyısından köşesinden dahi geçememek gurbetçilere has bir hastalık. Bu arada Alman normlarına uygun ciddi bir gazetecinin yanına memlekettekilerin hepsini toplayın koyun yine de hafif kalmalarının yanında bu mesleğe ve kendilerine duydukları saygı ve yaklaşım zihniyeti yatar.

Gazeteciliğin de, uygulamasının da binbir türevi, rengi, sesi vardır. Onu tek bir kalıba sığdırmaya çalışanların ne söylediklerinden haberleri yoktur.

29.09.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: 76 - Çankaya Üniversitesi: 67 Salon: Servet Tazegül Hakemler: Kaan Büyükçil, Emre Şimşek, Anıl Veziroğlu ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: Manolya Kurtulmuş 16, Gökşen...

Beim HFV wurden die 2. Runden bei den B-Mädchen, Frauen, und Herren ausgelost

Die Auslosung der 2. Runde im LOTTO-Pokal für die B-Mädchen, Frauen und Herren erfolgte am Mittwoch, 21.10.2020, 16:00 Uhr, beim Hamburger Fußball-Verband und wurde...

Kültür ve sanat merkezlerine ücretsiz Güvenli Turizm Sertifikası

RoyalCert Türkiye, kültür ve turizm organizasyonlarına ev sahipliği yapan işletmelere talep etmeleri halinde herhangi bir ücret talep etmeden Güvenli Turizm Sertifikası verecek. Bostancı Gösteri Merkezi'nde...

Preisträger des Deutschen Buchhandlungspreises 2020 bekanntgegeben

Die Staatsministerin für Kultur und Medien, Monika Grütters, verleiht in diesem Jahr zum sechsten Mal den Deutschen Buchhandlungspreis. Mit der Auszeichnung würdigt die Kulturstaatsministerin...