13.7 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 22, 2020
Start Kultur Geschichte Neolitik kültürün Anadolu'dan yayıldığını anlatan "Taşlar Yerinden Oynuyor" belgeselinin galas

Neolitik kültürün Anadolu’dan yayıldığını anlatan „Taşlar Yerinden Oynuyor“ belgeselinin galas

„Avrupa’nın Neolitik Köprüsü: Taşlar Yerinden Oynuyor!“ projesi kapsamında hazırlanan ve Neolitik kültürün Anadolu’dan yayıldığını dünyaya anlatan „Taşlar Yerinden Oynuyor“ belgesel filminin ilk gösterimi çevrim içi ortamda yapıldı.

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye tarafından finanse edilen proje, toplumun arkeolojik kalıntılara yönelik farkındalığını artırmayı, Anadolu’nun arkeolojik mirasının tanıtımını ve çekilen belgesel film ile Anadolu’nun neolitik mirasına uluslararası vurgu kazandırabilmeyi amaçlıyor.

Proje, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsünün (IFEA) yanı sıra İnsan, Mekan, Enerji ve Çevre Derneği (İMEÇE) ile BABİL Toplum, Kültür, Sanat Çalışmaları ve Belgesel Sinema Derneği iş birliğiyle yürütülüyor.

Proje kapsamında çekilen belgesel filmin galası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çevrim içi düzenlenen etkinlikle yapıldı.

Proje Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, tanıtım etkinliğinde Neolitik kültürün Anadolu’dan Avrupa’ya ve dünyanın farklı yerlerine yayılma hikayesini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Özdoğan, Göbeklitepe’nin mülkiyet, miras, köy yaşantısı ve uzmanlaşma gibi birtakım kavramları getirdiğini belirtti.

„Belgeseli dünyadaki bütün kütüphanelere de koymak en büyük hayalimiz“

Belgeselin yönetmeni Enis Rıza Sakızlı, çok yakın zamana kadar Anadolu’da neolitikten söz etmenin mümkün olmadığına dikkati çekti.

Neolitik dönemin önemine vurgu yapan Sakızlı, „Neolitik dönem gerçekten çok büyülü bir dönem. Aslında bizim bugün yaşadığımız ne varsa uygarlık adına, onun ipuçlarını orada buluyoruz. Anadolu’da neolitik dönemin ortaya çıkmasıyla birlikte ciddi şekilde tarihin değiştiğini söyleyebiliriz.“ değerlendirmesinde bulundu.

Sakızlı, belgeselin yapımında 39 kazı alanında ve 27 müzede 47 bilim insanıyla uzun söyleşiler ile yerel halktan 23 kişiyle çekim yaptıklarını söyledi.

Belgesel filmi, Avrupa ve ABD televizyonlarında yayınlanmak üzere 3 bölüm haline dönüştürdüklerini de kaydeden Sakızlı, „Filmi bütün uluslararası festivallere yollayacağız. Belgeseli dünyadaki bütün kütüphanelere de koymak en büyük hayalimiz.“ dedi.

Konuşmaların ardından 133 dakikalık belgesel filmin gösterimi yapıldı.

Neolitik dönemin sırlarını açığa çıkaran projenin içeriğine üç dilde „https://neolithic-bridge.org/“ adresinden erişilebilecek. Ayrıca, proje filmi de aynı adresten izlenebilecek.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Interview mit dem Romancier Achim Freudenberg

ALMANYALILAR- „Autorenreden“ setzt dieses Mal mit einem Romancier fort. Dieses mal haben wir mit einem Soziologen und Redakteur zu tun, Achim Freudenberg. Er hat...

Sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 2021'de verilecek sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile...

Natur pur jetzt in Namibia genießen

Endlich können Urlauber Namibia als eines der wenigen Ziele in Afrika wieder bereisen. Gerade Social Distancing ist im „Land der Wüsten“ bestens möglich –...

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: 76 - Çankaya Üniversitesi: 67 Salon: Servet Tazegül Hakemler: Kaan Büyükçil, Emre Şimşek, Anıl Veziroğlu ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: Manolya Kurtulmuş 16, Gökşen...