12.8 C
Hamburg
Mittwoch, Oktober 21, 2020
Start News An­kün­di­gung "Leonardo da Vinci'ye Saygı" sergisi Ankara'da sanatseverlerle buluşacak

„Leonardo da Vinci’ye Saygı“ sergisi Ankara’da sanatseverlerle buluşacak

Leonardo da Vinci’nin yaşamına ve eserlerine atfedilen, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılacak sergide Onay Akbaş, Bedri Baykam, Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Devrim Erbil, Burçin Erdi, Yalçın Gökçebağ, Ergin İnan, Fevzi Karakoç, Bahar Oganer, Tülin Onat, Cem Sağbil ve Barış Sarıbaş’ın büyük boyutlu resim ve heykelleri yer alıyor

ANKARA (AA) – Birçok ünlü sanatçının Leonardo da Vinci’nin yaşamına ve eserlerine atfettiği heykel ve resimlerinin yer alacağı „Leonardo da Vinci’ye Saygı“ sergisi, 5 Ekim’de açılacak.

Çankaya Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İtalya Büyükelçiliği iş birliğinde gerçekleşen sergi, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izlenime sunulacak.

Leonardo da Vinci’ye saygı duruşu olarak hazırlanan serginin projesi ressam Onay Akbaş tarafından hazırlandı.

Küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu, Genel Koordinatörlüğünü ise Emre Sefer’in yaptığı sergide, proje katılımcılarının Fransa ve Türkiye’de gerçekleştirdikleri etkinliği yansıtan „Leonardo da Vinci Belgeseli“ de gösterilecek.

Paris’te yaşayan ressam Akbaş’ın projesini hayata geçirmek üzere yola çıkan bir grup sanatçı, Leonardo da Vinci’nin hayatının son 3 yılını geçirdiği Amboise kentindeki evinde, bahçesinde, atölyesinde, anısına yapılan müzede onun izlerini sürdü.

Sergide Onay Akbaş, Bedri Baykam, Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Devrim Erbil, Burçin Erdi, Yalçın Gökçebağ, Ergin İnan, Fevzi Karakoç, Bahar Oganer, Tülin Onat, Cem Sağbil ve Barış Sarıbaş’ın, Leonardo da Vinci’nin eserlerine ve yaşamına atfettiği büyük boyutlu resim ve heykeller yer alıyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri alınan sergi, 1 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

„Önemli sanat projelerini halkımızla buluşturmayı sürdüreceğiz“

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, uzun bir aradan sonra başkentlileri özel bir sergiyle buluşturacaklarını belirtti.

Eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen’in görev yaptığı dönemde Çankaya’ya kazandırılan Çağdaş Sanatlar Merkezi’ni yeni adıyla sezona açacaklarını belirten Taşdelen, merkezin adının „Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi“ olarak değiştirildiği için Belediye Meclis üyelerine teşekkür etti.

Taşdelen, „Kültür sanat merkezlerimiz için Kovid-19 Eylem Planımızı hazırladık. Sanatseverlerin sanatla buluşmasını pandemiye karşı tedbirlerimizi alarak sağlıyoruz. Sosyal ve kültürel yaşamın devamlılığı adına önemli ve değerli sanat projelerini bu kapsamda halkımızla buluşturmayı sürdüreceğiz.“ ifadelerini kullandı.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Şanlıurfa’da „en lezzetli isot“ yarışması yapıldı

Şanlıurfa'da kadınlar tarafından hazırlanan en lezzetli isotu belirlemek amacıyla yarışma yapıldı. Büyükşehir Belediyesince, Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi'nde "Dünyanın En Lezzetli Acısı Urfa İsotu" sloganıyla...

„Almanya Otomotiv Dijital Sektörel Ticaret Heyeti“ programı gerçekleştirildi

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, pandeminin, dünyanın 4. büyük otomotiv üreticisi olan Alman otomotiv endüstrisini arz ve talep şoklarıyla vurduğunu belirterek, "Almanya'da ağustos-eylül...

Coronakrise: EU-weites System zum Austausch von nationalen Warn-Apps startet

Nach einer erfolgreichen Pilotphase geht Montag das EU-weite System für Interoperabilität von Kontaktnachverfolgungs- und Warn-Apps in Betrieb. Es verknüpft eine erste Reihe nationaler Apps...

Sivas’ta mor patates ve şeker pancarı hasadı yapıldı

Sivas'ta mor patates ve şeker pancarı hasadı gerçekleştirildi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, Vali Salih Ayhan, Hafik ilçesi Göydün köyünde düzenlenen mor patates hasat programına katıldı....