15.8 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 22, 2020
Start Kultur Kino Mor Defter

Mor Defter

Oldukça sıra dışı bir çalışma ile karşı karşıyayız. Girişin bunaltısını atlatabilirseniz eğer Yılmaz’ı ciddi boyutlarda ama oldukça başarısız bir polisiye filmde izleyebilirsiniz. Her ne kadar İngiliz izleri taşımaya çabalasa da oldukça sönük kaldığını söylemek gerek. Gerçi yurdum şairi bu, hem nihilist, hem üretken, hem bıçak taşır, maço, seksten uzak duran dahası sevmeyen ama kadınların kendisine hayran duyduğu bir garip tipleme ile karşı karşıyayız. Elbette üstadın performansı göz doldurur ama hikaye bütünselliği içerisinde yetersiz ve inandırıclıktan uzak olduğu kadar can sıkıcı ebatlardadır.

Şair Suphi (Yılmaz Güney) meyhane mi, batakhane mi, yoksa özel parti mi olduğu belirsiz kadınlı erkekli şuh ortamlara akan, bulunduğu her ortamda kadınları birbirine düşüren muamma biridir. O ortamlarda neler yaşanmaz ki? Birbirine Suphi yüzünden düşen kadınlardan biri Selma (Devlet Devrim) diğeri ise İffet (Mürüvvet Seyfioğlu) olup, İffet daha sonra bir cinayete kurban gidecektir.

Suphi’nin ablası Binnaz (Aliye Rona) ile evli bilim adamı Prof. İsmail Sami Bey (Cahit Irgat) ondan zerre kadar hoşlanmayıp, onu katil olarak suçlamaktadır. Kayınçosuna duyduğu kin ve nefretin kökeninde kompleksler, kıskançlıklar ve adamın kendi eziklikleri yatmaktadır. Bu arada porfesör asistanı Meryem’e (Evrim Fer) o biçim sulanmakta, yılışıklık neredeyse mide bulandıracak boyutlardadır. Eşbenzeri ölü sevici Prof. Kerem Bey (Ali Şen) de onun kadar cinselliğini yaşayamamışgillerdendir.

Profesörün cinayet metotları ile ilgili tuttuğu notlarından oluşan defteri kayıp olur. İffet’in ölüm haberini aldığında şartların artık olgunlaştığı kanısına kapılır. Zira İffet, Suphi’nin termosunda bulunan alkoldan yapılmış buz ile zehirlenmiştir. Suphi’yi suçlayan enişte ondan kurtulmak için elinden geleni ardına koymaz. Ama Şair bu. Hem deli, hem hovarda, hem güçlü, hem de hayatın kıçına parmak atmış biridir. Kim takar senin gibi enişteyi de, profesörü de diyerek ortalığı hallaç pamuğu gibi dağıtır.

Final ise alışık olmadığı üzere şizofren birinin tuttuğu içinde anılarının kaydedildiğini anladığımız ve filme adını veren mor defterin gözümüze sokulması olacaktır. Ne kadar başarısızmış gibi görünse de o yıllarda yerli sinemada cinselliğin bu boyutlarda ele alınabilmiş olması hem şaşırttı, hem de düşündürdü. Oldukça uç noktalarda, sınırlarda gezen ve kendisinen bahsedilmesi gereken önemli bir yapıt olarak değerlendirmek gerekir.

Özellikle günah çıkarma muhabbetleri, grup seks izleri taşıyan yansımalar, can sıkıntısından ne yapacağını bilemeyen gençliğin kimliğini ve cinselliğini aramasını dillendirmeler, yerli sinemanın yeni çabaları olarak ele alınmalı. Suphi elbette bir sanatçıdır. Ne kadar çarpık, çok yönlü, ucubeymiş gibi gözükse de millidir, yerlidir, tam da yurdum insanıdır. Ondan sayısız izler taşımasından daha doğal ne olabilir? Öyle bir kişiliği öyle bir sonun beklemesinden daha doğal ne olabilir? Bu yönüyle ben eserde ciddi toplumsal eleştiriler de gördüm.

1964 yılı yapımı Mor Defter filmini Osman Nuri Ergün yönetmiş. Çetin Altan’ın aynı adlı bir tiyatro oyunundan sinamaya uyarlayan senarist ise, Erol Aksoy. Diğer bazı oyuncular Senih Orkan, Orhan Çoban, Hakkı Kıvanç, Gürcan Küçüker, Nizam Ergüden, Kazım Kartal, Hakkı Haktan.

27.09.2020

Foto: Sinematek

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Natur pur jetzt in Namibia genießen

Endlich können Urlauber Namibia als eines der wenigen Ziele in Afrika wieder bereisen. Gerade Social Distancing ist im „Land der Wüsten“ bestens möglich –...

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: 76 - Çankaya Üniversitesi: 67 Salon: Servet Tazegül Hakemler: Kaan Büyükçil, Emre Şimşek, Anıl Veziroğlu ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: Manolya Kurtulmuş 16, Gökşen...

Beim HFV wurden die 2. Runden bei den B-Mädchen, Frauen, und Herren ausgelost

Die Auslosung der 2. Runde im LOTTO-Pokal für die B-Mädchen, Frauen und Herren erfolgte am Mittwoch, 21.10.2020, 16:00 Uhr, beim Hamburger Fußball-Verband und wurde...

Kültür ve sanat merkezlerine ücretsiz Güvenli Turizm Sertifikası

RoyalCert Türkiye, kültür ve turizm organizasyonlarına ev sahipliği yapan işletmelere talep etmeleri halinde herhangi bir ücret talep etmeden Güvenli Turizm Sertifikası verecek. Bostancı Gösteri Merkezi'nde...