11.3 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 29, 2020
Start Home Leylaklar Altında

Leylaklar Altında

Leylek değil leylak, leylak bir çiçek türü. Eser adını leylaklar altında olan eve, yuvaya duyulan özlemden alır dersek yanlış olmaz. Filmi izlerken kendimi bir an Kerime Nadir romanlarından birini okuyormuş gibi hissettim. Acıklı, trajikden de trajik ama mutlu sonla biten naif, sade ve kalıcı bir Yeşilçam klasiği.

Film açık artırmada evin eşyalarının birer birer satılmasıyla başlar. Baba ölünce hacizle borçlarını ödemek için geride kalan leylaklar altındaki ev de dahil olmak üzere ne var ne yok satılığa çıkartılır. Anne çok daha önce ölmüş, Nuran (Lale Oraloğlu) artık hem yetim hem de öksüz kalmıştır. Göz yaşları arasında olup bitenleri izleyen Lale daha fazla kendisini tutmayıp hıçkırarak üst kata kaçar. Ona aile dostları vefakâr Hoca (Talat Artemel) kendi kızıymış gibi sahip çıkıp teselli etmeye çalışacak, elinden gelen her türlü yardımı esirgemeyecektir.

Hoca gücü oranında ufak tefek şeyleri kurtarmıştır. Bunlar arasında vefat eden babanın resim takımları da vardır. Nuran yetenekli bir ressamdır. Aynı zamanda güçlü karakter özellikleri olan, özgüveni yerinde biridir. Elinde bavulu hüzün ve gözyaşları arasında son bir defa doğup büyüdüğü evine bakar ve soluğu babasının mezarında alır. Sonra da sağlığında babasına söz verdiği gibi lüzümsuz geveze teyzesine gider. Kadının yeğenini hoyratça karşılaması, klasik üvey çocuğun yeni ailesinde şahit olabilecekleri her türlü klişe sonraki gelişmeleri kapsayacaktır.

Nuran yeni ailesine, teyzesine ve kuzeni hafifmeşrep Feriha’ya (Perihan Çakıl Tedü) bir türlü ayak uyduramaz. Başına akabinde gelenler yer yer Charles Dickens kahramanlarının yaşadıklarını anımsatır. Doğru ve temiz insanların işleri, güçleri kendileri gibi rast gider diyenler yanılmamışlardır. Zor ve acı günler geçirir Nuran. Yanında ama hep Hoca olacak, ona elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacaktır.

Olaylar ve gelişmeler Nuran’ı sonunda Nedim Fazıl (Suavi Tedü) adlı ünlü bir yazarın karşısına çıkartacaktır. Binbir gece masalları tadındaki filmin içindeki hikaye içinde hikayeler hem filmi izlenilir kılar, hem de acaba Nuran daha nelerle karşılaşacak, başına daha neler gelecek diye merak ettirtir.

Nedim Fazıl her ne kadar başına gelen bir kazadan dolayı gözleri görmese de oldukça otoriter, dediğim dedik biridir. Ama bu maço tavırları Nuran karşısında işlevsiz kalacaklardır. Nuran o bildiği tavizsiz, katı ilkelerinden zerre kadar ödün vermeyecektir.

1954 yılı yapımın filmin yeni versiyonıu 1968 yılında çekilmiş. Eserin 1950’li yılların güçlü sinema özellikleri taşıması ayrıca ele alınmalı. Tarihsel görüntüler, oyuncuların performansları, sürükleyicilik, sağlam senaryo, güçlü kamera bende olumlu çağrışımlar yaptı. Eskimeyen nostaljik filmler kervanına katabileceğiniz kolay unutulmayacak bence oldukça değerli bir çalışma olmuş.

Leylaklar Altında filminin yönetmeni ve senaristi Suavi Tedü. Bir diğer senarist Mebrure Sami Alevok. Diğer bazı oyuncular, Neriman Köksal, Reşit Gürzap, Fatma Andaç, Refik Kemal Arduman, Fatma Bilgen, Naciye Bölükbaşı, İbrahim Delideniz, Esen Görkmen, Necla Sertel, Saime Sinan, vs.

26.09.2020

Foto: Sinematek

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

FUSO-Vertriebspartner startet innovativen Online-Verkauf in Zeiten von COVID-19

Der FUSO-Vertriebspartner PT Krama Yudha Tiga Berlian Motors (KTB) verkauft jetzt zusammen mit seinem Händlernetz Last­wagen und Busse online. Inmitten von Beschränkungen im Zusammenhang...

Cumhuriyet 97 yaşında

Türk milletinin tarihinde 97 yıl önce yeni bir devrin kapıları açıldı ve Cumhuriyetin ilanıyla "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" sözü devlet yönetiminde en belirgin şekliyle...

HFV-Präsident Fischer zu den ab 2. November geltenden Corona-Beschränkungen des Bundes und der Länder

„Auch der Amateursport wird seinen Beitrag zur Eindämmung der Pandemie leisten müssen. Dennoch ist es schwer vermittelbar, dass Kinder und Jugendliche in der Schule...

28 Ekim 2020 tarihinde Almanya’da alınan yeni kararlarla ilgili Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili (SPD) Barış Öneş’in açıklaması

Almanya’da yeni kısıtlamalar ve uygulamalar yürürlüğe giriyor Değerli vatandaşlarımız Almanya’da Koronavirüs salgınında vaka sayısının endişe verici boyutta artışıyla birlikte virüsle mücadelede sert ve daha...