13.9 C
Hamburg
Sonntag, Oktober 25, 2020
Start Sport Fußball FC Bingöl 12

FC Bingöl 12

ALMANYALILAR – Bugün sporsever okurlarımıza son yıllarda Hamburg’un en başarılı amatör futbol kulüplerinden birini tanıtacağız, Landesliga’da oynayan FC Bingöl 12. Önce isimden başlamak gerek. FC Almanca futbol kulübünün kısaltılışı. 12 ise Bingöl’ün plaka numarası. FC Bingöl 12 bu adlandırmayı 2013 yılında Hira ile Zazaspor’un birleşmesinden alsa da, futbol kulübünün tarihi 2004 yılına kadar uzanıyor.

FC Bingöl 12’in hali hazırda 5 takımı mevcut. Şimdilik bir çocuk takımları olmasa da ön hazırlıkların sürdüğünü, semtdeki okullarla yakın ilişki içerisinde olduklarını kulübün menejeri Cengiz Yılmaz namı diğer Cezo Dayı görüşmemizde uzun uzun anlattı. Görüşmemizde beden eğitimi öğretmeni olan ve kulübe danışmanlık yapan Mustafa Vardar da hazır bulundu.

Kulüp en başında semtdeki yoğun Bingölspor taraftarlarının bir araya gelmeleriyle ilk temellerini atar. Amaç hep birlikte Bingölspor’a taraftar desteği sunmaktır. Bu günlerde büyük takımların taraftarlarının Hamburg’da yaptıkları gibi. Ama farklı bir enerji yakalanıp Hamburg´da yerel, kalıcı ve geleceğe hitap eden buralı bir takım kurulması kararı alınır.

Yıllarca top koşturan oyuncular kervanı eksilmez çoğalır. Krizli zamanlar atlatılır, sorunlu dönemler geride bırakılır, birliktelik, dostluk, sporun güçlü bağları kulüp taraftarlarını bir arada tutmayı başarır. Kulübün Başkanı Feyzi Baybarz oyuncularını en alt ligden bugünkü şimdilik ulaşabildikleri en üst noktaya getirir.

Baybarz bir dönem işlerinin yoğunluğundan dolayı ara verince Selim Güzel, ondan sonra da Cahit Balat takıma başkanlık ederler. 2018’de yine Feyzi Baybarz Başkan olmak üzere, Teknik Direktör Bilal Akdağ, Menejer Cezo Dayı ve Danışman Mustafa Vardar’dan oluşan, ayrıca ek olarak da on kişilik idareciler ekibi Bezirksliga’da oynayan takımı Landesliga’ya çıkartmayı başarırlar.

Cezo Dayı ile Mustafa Vardar

Alman futbol lig sistemi sanıldığı kadar kolay ve basit değil. Detayları bu yazının kapsamını aşacağından kabaca ilgimiz dahilindekilere kısaca değinelim. Hamburg’daki lig sistemi şöyle: Eski adı Verbandsliga yeni adı ile Oberliga en üst amatör lig oluyor. Onun üstünde Regionalliga, onlarında üstünde 1. 2. ve 3. ligler mevcut. Oberliga’nın altında iki tane Landesliga var, Hammonia- ve Hansa Basamakları diye. Bunların altında dört aşamalı Nord, Ost, Süd ve West diye adlandırılan Bezirksliga mevcut. Onun altında ise sekiz basamaklı Kreisliga mevcut. Bunun da altında sekiz basamaklı Kreisklasse A ve Hamburg liginin en alt ligi denilebilecek altı basamaklı Kreisklasse B mevcut. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda FC Bingöl 12’yi ve başarılarını daha iyi yerli yerine oturtabilirsiniz.

450-500 üyesi olan kulübün aktif 150 oyuncusu halen top koşturuyorlar. 10 kişilik yöneticiler grubuna 50 taraftar-camia üyesi de destek sunuyorlar. Kulübün ana ilkesi kesinlikle dil, din, ırk, milliyet ayrımı yapmamak. Kulüp’ de sadece Bingöllüler yok. Sporcular arasında başka uluslardan da insanlar mevcut. Hali hazırda 10 siyahi futbolcunun takımlarda yer aldığı bilgisi mevcut.

Kulüp resmi kurum ve kuruluşlardan, prominent göçmen politikacılardan bir hayır gelmeyeceğini anlamış olacak ki, sızlanıp yakınmak yerine üye aidatlarının da katkısıyla kendilerine bir yer bulmuşlar. Kiraladıkları kulüpevi hergün öğleden sonra akşam geç saatlere kadar açık. Hem bir buluşma yeri, hem oyuncuların, hem yöneticilerin, hem de camianın ve taraftarların uğrak yeri.

Göçmenlerin adı gettoya çıkmış diye negatif bir semtmiş gibi algılanan Wilhemsburg’da böylesi bir yapının böylesine olumlu gidişatı sevinç ve gurur verici. Özellikle küresel salgından sonra sürekli abartılı haberlerle gerek fedaral hükümetin, gerekse de Hamburg’un ve ilgili kurumların ha bire destek ve maddi yardım ve katkı sözlerinin hiç biri bu kulübe yansımıyor. Değil kulube ait kira ve diğer masrafları spor kurumlarinın üstleneceği bir kulupevini vermek, antrenman sahası bile doğru dürüst sunulmuyor.

Normalinde Landesliga’ya çıkmış bir takımın haftada üç defa antrenman yapabilecekleri bir sahaya ihtiyaçları ve hakları varken, bu hak FC Bingöl 12’ye sadece bir defa çim saha ve ayrıca iki haftada bir belirli gün ve saatte oyuncuların her an kendilerini sakatlayabilecekleri bir saha sunuluyor. Kulübe hakları olan saha sunulmuyor ve bunun ciddi bir sorun teşkil ettiği ortada. Basınımızın ve politikacılarımızın bu sorunların, özellikle spordaki kurumsal ayrımcılığın ve ırkçılığın üzerine gitmesi zorunlu. FC Bingöl 12 bu konuda yalnız bırakılmamalı.

FC Bingöl 12 ekibi bir üst lige çıkmayı kafalarına koymuş vaziyetteler. Bu yıl olmazsa eğer gelecek yıl kesin gözüyle bakıyorlar. Çalışmalarına bu yönde ayrı bir ciddiyetle yaklaşıyorlar. Cezo Dayı bu konuda oyuncuların yanı sıra seyircilerin, tüm camia ve taraftarlarının ve sponsorlarının desteklerini övüyor ve hepsine ayrı ayrı teşekkür edip onların destekleri ve sundukları maddi ve manevi yardımlar sayesinde bugünlere geldiklerinin altını çiziyor.

26.09.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Wirtschaft braucht weiterhin unsere Unterstützung“

Bundeswirtschaftsminister Altmaier hat sich Donnerstag mit Vertreterinnen und Vertretern von 35 Wirtschaftsverbänden per Videokonferenz über die aktuelle Lage in den Unternehmen und Betrieben ausgetauscht....

Arjantin’de asgari ücret ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri düzenlendi

Arjantin'de binlerce kişi, asgari ücretin ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri yaptı. Çeşitli sosyal organizasyonlar ve sol görüşlü grupların çağrısıyla başkent Buenos Aires'te toplanan binlerce...

EU mobilisiert internationale Geber zur Unterstützung der Rohingya-Flüchtlinge

Donnerstag hat die Europäische Union gemeinsam mit den Vereinigten Staaten, dem Vereinigten Königreich und dem Hohen Flüchtlingskommissar der Vereinten und den Ländern der Region...

Batman’da özel bir hastanede hastaları robot ADA karşılıyor

Batman'da özel bir hastanede hastaları yerli teknoloji ile üretilen robot ADA karşılıyor. Konya'da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan "AkınRobotics" fabrikasında tasarlanan robot ADA, Batman'da özel bir...