13.7 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 22, 2020
Start Home Killing Fields – Ölüm Tarlaları

Killing Fields – Ölüm Tarlaları

Yine bir gazetecilik film klasiği ile karşı karşıyayız. Gazeteciliğin dışında güçlü dostluklara da bence güzel bir örnek teşkil edebilecek nice özelliklerle dolu. Önyargılı düşünüp malum üstün başarılı batılı gazeteci tipi ile ayakçısı ve hizmetçisi doğulu gazeteci prototipi demeden izleyecek olursanız, hemen söylemeliyim beğenilecek bir çok yan karşınıza çıkacaktır. Ayrıca filmin gerçek bir hikayaye dayanması ayrı bir özellik taşıyor.

Amerikalı gazeteci Sydney Schanberg (Sam Waterston) New York Times muhabiridir. Bölgedeki Amerikan birlikleri hakkında haberler yapmak için 1975 yılında Kamboçya’ya gelir. Havaalanına ayak bastığı andan itibaren oraların her an patlamaya hazır bir barut fıçısının üstünde bir ülke izlenimini ediniriz. Ne anlar Amerikalı Asyalının halinden burada doğru bir sorudur. Aslında bu denklem her yerin acemisi için geçerli değil mi?

O yüzden kahramanımıza yardımcı olacak dahası ona rehberlik edecek yerel Kamboçyalı gazeteci Dith Pran (Haing S.Ngor) klasik alçakgönüllülüğü, yardımseverliği ve sakin haliyle dikkat çeker. İki gazeteci arasında koşulların dayattığı kaçınılmaz dostluk her geçen gün gelişirken Kamboçya’da iktidar el değiştirir. Kızıl Kmerlerin veriliş şekli değil insanı devrimden, devrimcilerden, soldan bile soğutacak şekilde kurgulanmış. Ama gerçek hayatta Kamboçya’da iktidarı ele geçiren bu ucube fanatiklerin iki milyon insanı nasıl katlettikleri insanlık tarihinin utanç hanesine yazılmış bile. Bu film yaşanan gerçekliklerin ve şiddetin ne kadar kapsamlı olmaya çalışırsa çalışsın ancak tek ve ufak bir boyutunu ele alabilir.

Savaşların, soykırımların, felaketlerin, toplumsal büyük olayların, kapsamlı trajedilerin romanda ve sinemada ele alınması her daim tek bir örnek üzerinden olabilir, ki başarılı olabilsin. Bu filmde de bu kural ispatlanmış. Kızıl Kmerler başkente gelmeden önce geri çekilen Amerikalılar arasında Pran’ın karısı ve çocukları da yer alacaktır. Pran her türlü tehlikeyi önceden kestirmesine rağmen geride kalan Schanberg’in yanında kalır. Her iki gazetecinin de ana amacı gelişmeler hakkında insanlığı bilgilendirmek, haber yapmak, yazmaktır.

Başkent ele geçirildikten sonra geride kalan her türden gazeteci ve eski iktidar yanlısı yerliler kapağı Fransız Büyükelçiliği’ne atarlar. Kim takar dokunulmaz ülke topraklarını. Elçilikte kalan yerliler bir bir teslim edilmelidir. Yoksa olacaklar bellidir. Sadece yabancıların kalma hakkı vardır. Gazeteciler aralarında dayanışmada bulunup Pran’ı kurtarmaya çalışsalar da kâr etmeyecektir. Batılı gazeteciler birer birer sınırdışı edilirlerken yerli gazetecinin başına gelenler, çalışma kampında yaşadıkları ve şahit oldukları, eline geçen fırsatı değerlendirme biçimi, insanın nasıl da bir hayatta kalma ustası olduğuna kanıttır.

1984 yılı yapımı oscar ödüllü Killing Fields – Ölüm Tarlaları filmini Roland Joffe yönetmiş. Senaryo yazarı ise Bruce Robinson. Eserin diğer oyuncuları John Malkovich, Julian sands, Craig T. Nelson, Spalding Gray, Bill Paterson, Athol Fugard, Graham Kennedy, vs.

24.09.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Interview mit dem Romancier Achim Freudenberg

ALMANYALILAR- „Autorenreden“ setzt dieses Mal mit einem Romancier fort. Dieses mal haben wir mit einem Soziologen und Redakteur zu tun, Achim Freudenberg. Er hat...

Sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 2021'de verilecek sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile...

Natur pur jetzt in Namibia genießen

Endlich können Urlauber Namibia als eines der wenigen Ziele in Afrika wieder bereisen. Gerade Social Distancing ist im „Land der Wüsten“ bestens möglich –...

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: 76 - Çankaya Üniversitesi: 67 Salon: Servet Tazegül Hakemler: Kaan Büyükçil, Emre Şimşek, Anıl Veziroğlu ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: Manolya Kurtulmuş 16, Gökşen...