12 C
Hamburg
Mittwoch, Oktober 21, 2020
Start Home Dalış turizminin adresi: Kaş - ANTALYA

Dalış turizminin adresi: Kaş – ANTALYA

Dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasındaki Antalya’da, su altında önemli bir flora ve fauna zenginliğine sahip Kaş ilçesi, her yıl on binlerce yerli ve yabancı dalış tutkununu ağırlıyor

„Turizmin başkenti“ Antalya’da, temiz ve berrak bir denize sahip Kaş ilçesi, zengin su altı flora ve faunasıyla dalış tutkunlarını büyülüyor.

Doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kaş, su altı zenginlikleriyle de dalış turizmine hizmet veriyor. İlçe, antik çağlardan Birinci ve İkinci Dünya savaşlarına kadar birçok tarihi batığa da ev sahipliği yapıyor. Akdeniz’in mavi suları, bu özellikleriyle dalış tutkunlarını cezbediyor.

İlçe, 2. Dünya Savaşı’nda Meis adasındaki İngiliz üstlerini bombalarken düşürülen İtalyan yapımı savaş uçağı, 3 bin 300 yıl önce batan Uluburun Batığı’nın replikası, geçen yıl Hava Kuvvetleri’nin bağışı ile ilçeye getirilerek batırılan D-47 kargo uçağı ve 2 yıl önce batırılan 45 tonluk „emekli tank“, antik kalıntılar, doğal güzellikler ve yüzlerce objeye ev sahipliği yapıyor.

Antik çağlardan 1. ve 2. Dünya savaşlarına kadar birçok batığın adeta tarihe sessiz tanıklık ettiği Kaş, dalgıçların ve su altı meraklıların ilgi odağı oluyor. Su altında görsel şölen oluşturan batıklar kendisine hayran bırakıyor.

Yaklaşık 40 noktada dalış yapanlar, farklı türlerdeki deniz canlılarını da görerek su altı dünyasının güzelliklerini keşfediyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreci kapsamında da gerekli tüm tedbirler alınarak, ilçede dalış hizmetleri devam ediyor.

Her yıl 100 bine yakın yerli ve yabancı turist dalış yapıyor

Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, ilçede 18 dalış eğitim merkezi bulunduğunu ve her yıl 100 bine yakın yerli ve yabancı turistin, alanında donanımlı eğitmenler eşliğinde güvenli ve keyifli dalışın tadını çıkarttığını söyledi.

İlçenin, son derece berrak denizi ile Akdeniz ölçeğinde en iyi görüşe sahip dalış noktalarını barındırdığını dile getiren Yazıcı, aynı zamanda koruma kapsamında olan bu bölgelerdeki korunan balık türlerinin de dalış esnasında görülebildiğini kaydetti.

Kendisinin de dalış yaptığını aktaran Yazıcı, su altındaki zenginlikleri keşfetmenin insana ayrı bir keyif sunduğunu ifade etti.

Kaş’ı, „turizmde geleceği parlak ilçe“ olarak nitelendiren Yazıcı, „Kaş’ta dalış turizmi noktasında turist sayısı her geçen yıl artıyor. Bu yıl ülkemizde ve dünyada etkili olan Kovid-19 salgınına rağmen dalış yapan insan sayısında azalma yaşanmadı.“ dedi.

Dalış teknelerinin de hijyen kurallarına en üst düzeyde uyduklarını aktaran Yazıcı, sıkı denetimler yapıldığını, kurallar noktasında asla taviz verilmediğini belirtti.

Tekne sahiplerinin de bu konuda çok hassas davrandıklarını ifade eden Yazıcı, „Bizzat kendilerinin ciddi tedbirler aldıklarını görmek bizleri daha çok sevindiriyor. İş birliği halinde mücadelemizi sürdürüyoruz. Dalış turizmine ve salgın sürecine sundukları desteklerden dolayı da kendilerini tebrik ediyorum.“ diye konuştu.

Engelliler de su altını keşfediyor

Kaymakam Yazıcı, ilçenin en iyi dalış eğitim merkezlerini barındırdığını, merkezlerin istihdama katkıda bulunarak, kendi içinde yeni eğitmenler yetiştirdiğini belirtti.

Eğitmenlerin insanlara dalışı sevdirdiğini dile getiren Yazıcı, „Alanında son derece eğitimli eğitmenler dahilinde engelli insanlara da dalış yaptırılabiliyor. İsteyen herkes, buradaki su altı zenginliklerini görebilir.“ ifadelerini kullandı.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Coronakrise: EU-weites System zum Austausch von nationalen Warn-Apps startet

Nach einer erfolgreichen Pilotphase geht Montag das EU-weite System für Interoperabilität von Kontaktnachverfolgungs- und Warn-Apps in Betrieb. Es verknüpft eine erste Reihe nationaler Apps...

Sivas’ta mor patates ve şeker pancarı hasadı yapıldı

Sivas'ta mor patates ve şeker pancarı hasadı gerçekleştirildi. Valilikten yapılan açıklamaya göre, Vali Salih Ayhan, Hafik ilçesi Göydün köyünde düzenlenen mor patates hasat programına katıldı....

DSÖ’den Kovid-19 uyarısı: Gelecek birkaç ay zorlu geçecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımküre kışa girerken, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının...

„Yüzme Bilmeyen Kalmasın“ projesiyle Artvin’de 1000 öğrenci yüzme öğreniyor

Gençlik ve Spor Bakanlığınca hayata geçirilen "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesi kapsamında, Artvin'de 1000 öğrenciye yüzme eğitimi veriliyor. Proje kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce Yarı...