7.8 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start News Autoren İÇİMİ TİTRETEN SES

İÇİMİ TİTRETEN SES

Onu memleketimin sakıncalı yıllarında, sesine hayran olarak tanıdım, tanımama vesile olan ise nur içinde yatsın edebiyat öğretmenim, Huricihan Kadirbeyoğlu idi.

Oya Pervin Pelit
Sinema Emektarı

Yıl 1979 İstanbul’da lise ikinci sınıftaydım. Edebiyat dersinde , “Yunus Emre Eserleri ve Hayatı “ konusunu işliyorduk. Öğretmenimiz konuyu bir pikap yardımıyla sesli olarak bize aktarmaya başladığında pikaptan yayılıp tüm benliğimi saran davudi erkek sesi, içime öyle bir işlemişti ki gözyaşlarıma hakim olamadım. Ders bitiminde öğretmenimden plağı istedim lakin bana sadece kapağını verebileceğini ve hiç kimseye göstermemem gerektiğini tembih etti, merakım daha da artmıştı. Bir solukta eve koşup plak kapağında yazan tüm, Yunus Emre şiirlerini defterime yazdım lakin o şiirleri içime nakşeden sesin sahibini araştırmazsam olmazdı. O yıllarda İstanbul, karmakarışıktı, anarşi olağan bir yaşam biçimi gibiydi. Siyasi olarak yasaklı bir sanatçı olduğunu anladığım etkili sesin sahibi Ruhi Su idi. Sessiz plak kapağına sarıldım ve onu mutlaka bulacağıma dair kendi kendime söz verdim, adını fısıltıyla tekrarlayıp, adeta kalbime yazdım. Aynı gizlilik içinde plak kapağını (kocaman bir uzun çalar kapağıydı) kat kat hediye paketlerine sarıp, teşekkür ederek, edebiyat öğretmenim sevgili Huricihan hanıma teslim ettim. Sanki içimden bir şeyler koptu, oysa içinde plak bile yoktu ama Ruhi Su adı vardı…

O günden sonra hep araştırdım. Kimdi Ruhi Su, neden yasaklıydı? Bu kadar güzel Yunus Emre okuyan bir sanatçı suçlu olamazdı. Gençlik aklımla, yanıtlanacak bir sürü soru vardı ama yanıtlarını bilemiyor, kendime sinirleniyordum. Öğrenmeliydim müzik yapan insan zararlı olamazdı ki? Öyle öğrenmiştim, müzisyenler duygu insanıydı. Nasıl olurdu aklım bir türlü almıyordu.

Sonra Orhon Arıburnu amcam beni aydınlattı. Bana göre o zamanların en iyi bilen kişisi Orhon amcamdı. Bana yol göstere de oydu ve o da yasaklıydı. Nedenleri anladım, yine de araştırmaya devam ettim. Onu bulmayı, elini öpmeyi ne kadar istedim, anlatamam. Hiç bir zaman karşılaşamadık, türküleriyle kalbimde yaşar, hemen her fırsatta sesini dinlerim, bulabildiğimce videolarını izlerim. Her şey bir yana filmde oynadığını da öğrenince bu filmi sizlerle de paylaşmak istedim. 1959 yapımı Karacaoğlan’ın Kara Sevdası filminde Ruhi Su müziklerinin yanısıra oyunculuk da yapmış bu benim için ne kadar büyük bir mutluluk. Film çok önemli bir ustanın Atıf Yılmazın yönetmenliğinde gerçekleşmiş ve sinema tarihinde yerini almış.

Karacaoğlan’ın Kara Sevdası

Yanlış yönetimlerin, sanata ve sanatçılara yaptığı eziyetler bu güzel insanları bedenen toplumdan koparabilir lakin sesi, müziğe katkısı, sanat adamlığı ile içimi titretmeye devam eder. Marifet, her renk gülü dikeniyle, toprağı çimeniyle büyütmektir. Yok etmek kolay, emek vermek zordur.

Devlet Operası sanatçısı olarak, Bastien Bastienne, Satılmış Nişanlı, Madame Butterfly, Fidelio, Tosca, Yarasa, Aşk iksiri, Rigoletto, Figaro’nun Düğünü, Maskeli Balo ve Konsolos gibi operalarda rol aldı. Türk Opera Sanatı’nın temelinde Ruhi Su’nun katkısı büyüktür.

Ankara Radyosu’nda onbeş günde bir yayınlanan türkü programları düzenledi; Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi`nde büyük bir koro oluşturdu. Aldığı klasik batı müziği eğitimi, ömrü boyunca kendini adadığı türkülerin yorum ve icrasına yaklaşımının kurumsal temelini oluşturdu.

Ruhi Su, ölümüne kadar 16 tane 45’lik plak, 11 uzunçalar çıkardı. Ölümünden sonra kurulan Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı aracılığıyla eşi Sıdıka Su (ö. 18 Ekim 2006) ve oğlu Ilgın Su özel arşivlerdeki ses kayıtlarından yararlanarak plak, kaset ve CD üretimini sürdürdüler. Vakfın merkezi Beyoğlu, İstanbul’dadır.

Müziğe bunca katkısı olan, felsefesi de “insan“ odaklı, içimi tireten ses, 35 yıl evvel acılar içinde toprağa karışmış olsa da aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor ve hala onu araştırmaya devam ediyorum.

Saygılarımla,

Oya Pervin Pelit

21.09.2020

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

DHL Global Forwarding mit vier Gold Stevie Awards für Frauen in der Wirtschaft ausgezeichnet

DHL Global Forwarding ist weltweit der erste Logistikdienstleister, der eine so hohe Anzahl an Auszeichnungen in einem einzigen Jahr erhalten hat. Die Initiative "Women at...

Muğla’da tedavileri tamamlanan yeşil deniz kaplumbağaları denizle buluştu

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) tedavileri tamamlanan 3 deniz kaplumbağası ile yuvadan yeni çıkan 8 yavru, İztuzu Sahili'nden...

HFV-Präsidium tagte zur aktuellen Situation

Die Saison 2020/21 im Bereich des HFV wird unterbrochen Durch die aktuelle Entwicklung der Covid-19-Pandemie in Hamburg und die staatliche Verfügungslage im Kreis Pinneberg,...

„Mavzer“, 8. Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterildi

Bu yıl sinemaseverlerle 8. kez buluşan Boğaziçi Film Festivali kapsamında, film gösterimleri ve özel etkinlikler devam ediyor. "#HerŞeyeRağmen" sloganıyla ödüllü yapımları sinemaseverlerle buluşturan festival, Kültür...