13.7 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 22, 2020
Start Home Helikopterden atılan Osman Şiban zorla askeri hastaneye götürüldü

Helikopterden atılan Osman Şiban zorla askeri hastaneye götürüldü

Van’da gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan Osman Şiban, sabah saatlerinde evine gelen polisler tarafından zorla askeri hastaneye götürüldü.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan güvenlik güçlerince 11 Eylül’de Servet Turgut’la birlikte gözaltına alındıktan 2 gün sonra hastanede ortaya çıkan ve helikopterden atıldıkları hastane raporuyla teyit edilen 8 çocuk babası Osman Şiban’ın (50) kaldığı ev bugün polisler tarafından basıldı.

Polislerin, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Şiban’ı askeri hastaneye götürdükleri öğrenildi. Şiban’ın hakkında gözaltı kararı olup olmadığı bilinmiyor.

Yaşadığı işkenceden kaynaklı hafız kaybı yaşayan Şiban’ın henüz olaya dair ifadesi alınmadı.

Öte yandan Van Valiliği’nden, helikopterden atıldığı iddia edilen yurttaşlarla ilgili bir açıklama yapıldı.

Van Valiliği, Çatak’ta helikopterden atıldığı iddia edilen vatandaşlara ilişkin „S.T. isimli şahsın, ‚dur‘ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiştir“ açıklamasını yaptı.

Van’da askerler tarafından arazilerinde gözaltına alınan ve helikopterden atıldıkları iddia edilen iki kişiden Osman Şiban ve Servet Turgut hakkında Van Valiliği’nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada, „S.T. isimli şahsın, ‚dur‘ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, şahıs, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır“ denildi.

Van Valiliği, Çatak ilçesinde 11 Eylül tarihinde gözaltına alındığı iddia edilen ve iki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde ortaya çıkan köylüler hakkında açıklama yayımladı.

Yayınlanan açıklamada, „teröristin etkisiz hale getirildiği yerde gözetleme yapan ve şüpheli hareketler sergileyen S.T. isimli şahsın, ‚dur‘ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, şahıs, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır. Bölgede bölücü terör örgütü mensuplarına yardım, yataklık ettiği değerlendirilen O.Ş. isimli şahıs da aynı bölgede mukavemet göstermesine rağmen usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır“ denildi.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

„Söz konusu teröristin etkisiz hale getirildiği yerde gözetleme yapan ve şüpheli hareketler sergileyen S.T. isimli şahsın, ‚dur‘ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, şahıs, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır. Bölgede bölücü terör örgütü mensuplarına yardım, yataklık ettiği değerlendirilen O.Ş. isimli şahıs da aynı bölgede mukavemet göstermesine rağmen usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır.

Şahısların hazırda bekleyen ambulanslarla öncelikle en yakın özel hastaneye, müteakiben Van Bölge Araştırma Hastanesine sevk edildiği aktarılan açıklamada, „O.Ş. isimli şahıs tedavi işlemlerinin tamamlanmasını müteakip 20 Eylül 2020 günü taburcu edilmiştir. S.T. isimli şahsın tedavisine devam edilmektedir. İzahı yapılan iddialarla ilgili olarak Van Cumhuriyet Başsavcılığınca 11 Eylül 2020 tarihi itibarıyla adli süreç ve eş zamanlı olarak idarece idari soruşturma başlatılmış olup olay bütün boyutlarıyla titizlikle değerlendirilmektedir.“

ANF, AA

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Hamburg’dan Türkiye’yi Yazmak

O kadar çok yakınanlar var ki böylesi bir yazıyı kaleme almak artık kaçınılmaz oldu. Neden günlük siyaseti ele almıyorum, eskisi gibi sivri makaleler veya...

Interview mit dem Romancier Achim Freudenberg

ALMANYALILAR- „Autorenreden“ setzt dieses Mal mit einem Romancier fort. Dieses mal haben wir mit einem Soziologen und Redakteur zu tun, Achim Freudenberg. Er hat...

Sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 2021'de verilecek sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile...

Natur pur jetzt in Namibia genießen

Endlich können Urlauber Namibia als eines der wenigen Ziele in Afrika wieder bereisen. Gerade Social Distancing ist im „Land der Wüsten“ bestens möglich –...