11.8 C
Hamburg
Montag, Oktober 19, 2020
Start Wirtschaft Banken Bundesbank: Alman ekonomisinde toparlanma yılın geri kalanında ivme kaybedebilir

Bundesbank: Alman ekonomisinde toparlanma yılın geri kalanında ivme kaybedebilir

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Alman ekonomisinde yılın geri kalanında toparlanmanın yeni siparişlerin yavaşlaması ve hizmet sektörünün Kovid-19 salgınının yayılmasını önleme kısıtlamalarından etkilenmesi nedeniyle ivme kaybedebileceğini belirtti.

Banka’nın ekonomiye yönelik eylül ayı raporunda, Alman ekonomisinin, Kovid-19 salgınının neden olduğu keskin düşüşten sonra yavaş yavaş toparlandığı kaydedildi.

Raporda, „Yılın geri kalanında ekonomide toparlanma ivme kaybederek devam edebilir.“ denildi.

Alman sanayi şirketlerinin geleceğe iyimser baktıkları belirtilen raporda, „Ancak ihracata ilişkin beklentiler hala temkinli kalıyor ve sipariş alımı son zamanlarda gözle görülür şekilde ivme kaybetti.“ ifadeleri kullanıldı.

Raporda, Kovid-19 salgını nedeniyle getirilen ekonomik ve sosyal yaşam üzerindeki kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesinin ekonominin mayıstan itibaren güçlü bir şekilde toparlanmasını sağladığı, yine de hem sanayi hem de hizmet sektörünün kriz öncesi seviyenin oldukça altında kaldığı vurgulandı.

Alman ekonomisi, Kovid-19 salgınının hanehalkı tüketimi, ihracatı ve yatırımları olumsuz etkilemesiyle bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 9,7 daralmıştı.

Hükümet, nisanda açıkladığı bu yıla ilişkin GSYH’deki 6,3’lük daralma tahminini 1 Eylül’de yüzde 5,8’e revize etmiş, gelecek yıla ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 5,2’den yüzde 4,4’e düşürmüştü.

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

UNO, doğa dostu yeni „akıllı ambalaj teknolojisini“ tanıttı

UNO Üst Yönetici (CEO) Vekili Evin Pehlivanlı, "UNO olarak doğanın korunmasına verdiğimiz desteği yüzde 100 bio çözünür akıllı ambalaj teknolojimiz sayesinde artırmaktan mutluluk duyuyoruz....

EU finanziert Projekte zur grenzüberschreitenden Medienzusammenarbeit

Das von der EU mit 1,2 Mio. Euro geförderte Projekt Stars4Media hat gestern (Mittwoch) 21 Initiativen ausgewählt, die die grenzüberschreitende Medienzusammenarbeit verbessern sollen. An...

Hamburg Riskli Bölge İlan Edildi

ALMANYALILAR - Her gün artan yeni enfeksion rakamlarına göre, haftalık değer oranı her 100 bin kişiden yüzde 50,6 yı bulunca, Hamburg bugünden itibaren...

Uğur Okulları fidan dikme projesi gerçekleştirildi

Gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak hedefiyle yola çıkan Uğur Okulları, fidan dikme projesi gerçekleştirdi. Uğur Okulları'ndan yapılan açıklamaya göre, orman yangınlarının ardından gelecek...